Lateks Alerjisi

lateks alerjisi

Lateks Alerjisi

 

Lateks alerjisi nedir?

Lateks tropik kauçuk ağacının (Hevea Brasiliensis) özünden gelir. Sap her gün kullandığımız birçok üründe işlenir ve kullanılır.
Bazı insanların lateksi bu kadar elastik kılan lateks proteine ​​karşı alerjisi vardır. Bu nedenle, balon ve eldiven gibi esnek olan ürünlerin otomobil lastikleri gibi katı olan ürünlerden daha alerjik bir reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir.

Lateks alerjisine ne sebep olur?

Küçük miktarlarda lateks proteini ile temas, vücudun alerjik reaksiyona girmesine neden olur.

Lateks alerjisinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler kişiden kişiye değişir. Lateks alerjisi olan kişiler latekse temas ettikten hemen sonra semptomlar geliştirebilir. Bununla birlikte, bazı insanlar kaşıntılı bir döküntü olması daha muhtemel olan gecikmiş bir reaksiyona sahiptir. Bu insanların lateksin kendisinden ziyade kauçuk üretimindeki diğer maddelere alerjik olma olasılığı daha yüksektir.

Alerjik reaksiyon derecesi kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar kaşıntı, hapşırma veya burun akıntısı veya kaşıntılı kızarıklık gibi lateks’e hafif bir reaksiyon gösterebilirken, diğerlerinde anafilaksi denilen şiddetli bir alerjik reaksiyon oluşabilir .

Lateks alerjisi nasıl teşhis edilir?

Lateksle temasa geçmesinden sonra yarım saat içinde meydana gelen bir reaksiyon varsa kişinin lateks alerjisi olabilir. Uzmanınız bunu muhtemelen küçük bir kan örneğindeki antikor sayısını inceleyen bir cilt testi veya kan testi kullanarak onaylayacaktır.

Lateks alerjisi kimlerde görülür?

Kişinin herhangi bir latekse karşı alerjisi olabilir, ancak düzenli olarak latekse maruz kalan insanlarda daha yaygındır.

Düzenli olarak lateksle de temas halinde olan saman nezlesi olan kişilerin latekse alerji geliştirme riski daha yüksektir.

Düzenli olarak lateks ürünleri ile temasta bulunan kişiler arasında sağlık çalışanları, kauçuk endüstrisinde çalışanlar ve özellikle çocukluk döneminde çok fazla ameliyat geçiren insanlar yer almaktadır.

Spina bifidalı ve üriner sistemiyle ilgili problemler, durumlarını yönetmek için kullandıkları lateks içeren tıbbi ürün sayısı nedeniyle lateks alerjisi geliştirme riski daha yüksektir.

Bazı yiyeceklere alerjisi olan kişilerde lateks alerjisi gelişme riski de olabilir. Bu yiyecekler şunlardır: muz, avokado, kivi, mango, kestane, patates ve domates. Bu özel gıdalar lateks içinde bulunanlara benzer proteinler içerir.

Lateks alerjisi ne kadar yaygındır?

Lateks alerjisi olan kişilerin gerçek sayısı bilinmemektedir, ancak artmaktadır. Çalışmalar hastaların latekse karşı antikorlara sahip olduğunu, özellikle de spina bifidalı çocuklar veya birden fazla ameliyat geçiren çocuklar olduğunu göstermektedir.

Araştırmamız, hastaların latekse reaksiyon riski altında olduğunu göstermektedir. Her geçen gün daha fazla insan lateks proteinlerine maruz kalıyor. Genel popülasyonda, insanların yüzde beşinin, herhangi bir belirti göstermediklerinden muhtemelen farkında olmamalarına rağmen, latekse alerjisi olduğuna inanılmaktadır.

Lateks alerjisi nasıl tedavi edilebilir?

Lateks alerjisinin tedavisi yoktur, çünkü maalesef şu anda lateks alerjisi olan kişilerin hassasiyetini azaltmak mümkün değildir.

Pratik konular

Lateks alerjisi olan insanlar lateks içeren ürünlerden kaçınmalıdır. Bu, semptomlarının kötüye gitmesini önler. Kullanılabilir lateks içeren birçok ürün listesi vardır, ancak genel bir kılavuz olarak, aşağıdakilerden kaçınmalısınız:

  • Lateks veya lastik mankenler ve biberon başlıkları
  • Kauçuk germe oyuncakları
  • Balonlar
  • Lastik bantlar
  • Yapışkan bant ve bandajlar (zorunlu olarak her türlü değildir)
  • Prezervatif
  • Halı döşemeleri, bazı duş perdeleri, pencere yalıtımı ve giyim lastikleri gibi diğer öğeler.

Çoğu durumda kullanabileceğiniz alternatif ürünler vardır. Lateks alerjisi olan bir çocuk için folyo balonlar daha iyi bir seçimdir. Lateks içermeyen prezervatifler bazı markalarda yaygın olarak bulunur.

Latekse alerjiniz varsa, bileklik veya kolye önemlidir . Bunlar, herhangi bir doktorun tıbbi durumunuzu öğrenmek için arayabileceği bir telefon numarası içeren önemli parçalarıdır. Bu, lateks içeren ürünler kullanarak yanlışlıkla tedavi edilmenizi önler.

Latekse karşı yüksek derecede alerjiniz varsa, özellikle evden uzaklaşıyorsanız, bir dizi steril lateks içermeyen eldiven taşımak iyi bir fikir olabilir.

Latekse anafilaksi gibi şiddetli tepkiler veriyorsanız uzmanlar her zaman önceden yüklenmiş bir epinefrin şırıngayı taşımanızı önerebilir.

Lateks alerjisi olan insanlar için tavsiyeler nelerdir?

Yukarıdaki önerilere uyulursa, lateks alerjisi olan birinin tam ve kaliteli bir yaşam sürmemesi için hiçbir neden yoktur.

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.