Anafilaksi

Geçtiğimiz yıl, 15 yaşındaki İngiliz Megan Lee bir arkadaşı ile internet üzerinden yemek siparişi vermiş ve fıstık alerjisini belirtmesine rağmen gelen yemeği yedikten hemen sonra #anafilaksigeçirmişti.
Hemen hastaneye kaldırılan Megan oksijensiz kaldığı için beyin ölümü gerçekleşmiş ve 2 gün sonra vefat etmişti.
Olayın ardından başlatılan soruşturmada Megan’ın sipariş verirken fıstık alerjisi olduğunu belirtmesine rağmen yemeğinde fıstık proteini tespit edilmişti. Bir yıl süren yargılamanın ardından geçen hafta restoran sahibine 3 yıl, restoran müdürüne ise 2 yıl hapis cezası verileceği açıklandı.
Yargıç kapanış konuşmasında “besin alerjinin ciddiye alınması gerektiğini, ileride benzer vakalar olursa mahkemenin daha da katı cezalar verebileceğini, dolayısıyla tüm yiyecek sektörünün gereken tedbirleri alması gerektiğini” vurguladı.
Megan’ın ailesi onun anısına okuduğu okula bir bahçe yaptırarak yaşanan bu üzücü olayın besin alerjisi farkındalığını arttırmasını umut ettiklerini belirtti.
İngiliz basınında geniş yer alan bu olay #anafilaksi konusunda ileriye yönelik ciddi tedbirlerin alınması gerektiğini göstermiş oldu.⚠️