Arı Sokmaları

Ülkemizde gerçekleşen anafilaksi vakalarının %5’i arı sokmalarından kaynaklanıyor.🐝
Arı sokmalarını önlemek için alabileceğiniz bir dizi basit önlem söz konusu;
🔺Çiçek kokulu parfüm, deodorant, losyon, krem kullanmaktan kaçının.
🔺Canlı renkli ve çiçek baskılı kıyafetler giymekten kaçının.
🔺Dış mekanlarda elinizde yiyecek bulundurmayın. Meyve, tatlı yiyecek ve içecekler arıları daha çok çeker.
🔺Çiçekli arazilerde yalın ayak yürümeyin, yanlışlıkla bir arının üzerine basabilirsiniz.
🔺Bol kıyafetler giymekten kaçının. İçinize yanlışlıkla girecek bir arı, çıkış yolunu bulamayınca derinize yönelecektir.
🔺Yanınıza yaklaşan bir arı olursa sakinliğinizi korumaya çalışın. Onu itmeye veya ona vurmaya çalışırsanız kendisini tehlikede hisseden arının sizi sokmaya çalışması daha muhtemeldir.
🔺Çöp kutularınızı her zaman ağzı kapalı tutun, sık sık içini temizleyip kokudan arındırın.
🔺Evinizin pencere ve balkon kapılarına sineklik taktırın.
🔺Aracınızın camları kapalı şekilde seyahat edin. 🔺Alerjik bir bünyeniz ve anafilaksi geçmişiniz varsa doktorunuza danışarak yanınızda adrenalin oto-enjektör taşıyın.
#alerji #anafilaksi #böcekısırığı #arısokması #epipen #adrenalin #AlerjiileYaşamPlatformu #AlerjiileYaşamDerneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Fatal error: Uncaught RuntimeException: Error saving action: Error saving action: Database error. in /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/classes/migration/ActionScheduler_DBStoreMigrator.php:44 Stack trace: #0 /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/classes/data-stores/ActionScheduler_HybridStore.php(225): ActionScheduler_DBStoreMigrator->save_action(Object(ActionScheduler_Action), NULL) #1 /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/classes/ActionScheduler_ActionFactory.php(177): ActionScheduler_HybridStore->save_action(Object(ActionScheduler_Action)) #2 /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/classes/ActionScheduler_ActionFactory.php(84): ActionScheduler_ActionFactory->store(Object(ActionScheduler_Action)) #3 /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/functi in /home/alerderorgtr/public_html/wp-content/plugins/wpforms/vendor/woocommerce/action-scheduler/classes/migration/ActionScheduler_DBStoreMigrator.php on line 44