Astım

Astım

Astım

 

Astım nedir?

Astım, solunum yollarınızı etkileyen, ciğerlerinizin içine ve dışına hava taşıyan tüpleri etkileyen uzun süreli bir durumdur. Astım hastalarının, enfekte olmadıkları ve sevmedikleri bir şeyle temas ettiklerinde tepki vermeye hazır olan ‘hassas’ hava yollarına sahip olduğunu söyleyebilirsiniz. Astım, özellikle alerji ve / veya sigara öyküsü varsa ailelerde kaçma eğilimindedir.

Astım solunum yollarını nasıl etkiler? 

Astımlı bir kişi astım tetikleyicilerinden biriyle temas ettiğinde  hava yollarının üç şekilde tepki vermesine neden olur:

 1. Hava yollarının duvarlarının etrafındaki kaslar gerilir ve böylece hava yollarının daralması sağlanır.
 2. Hava yollarının astarı iltihaplanır ve şişmeye başlar.
 3. Yapışkan mukus veya balgam bazen birikir ve bu da solunum yollarını daha da daraltabilir.

Hava yollarındaki bu reaksiyonlar nefes almayı zorlaştırır ve göğüste sıkışma, hırıltma veya öksürme gibi astım semptomlarına yol açar .

Astım kimlerde görülür?

Kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Astım bazen ‘mesleki’ gibi bir tür olarak tanımlanabilir . Astımlı kişilerin yaklaşık yüzde beşinde ciddi astım vardır .

Astım tedavi edilebilir mi?

Astım için bilim insanları bir tedavi bulmak için çabalıyor ancak şu anda astım için bilinen bir tedavi yok. Yine de iyi haberler, semptomları idare edebilecek çok sayıda güvenli ve etkili tedavi olduğu yönünde. Sizin için en iyi olanı bulmak için doktorunuza ya da astım hemşirenizle birlikte çalışmanız ve iyi alışkanlıklar edinmeniz, böylece tam olarak öngörüldüğü gibi almanız gerekir, böylece faydalanabilirsiniz.

Astım ciddi bir durum mu?

Trajik bir şekilde, astım atakları nedeniyle her gün üç kişi ölüyor ve araştırmalar astım ölümlerinin üçte ikisinin önlenebilir olduğunu gösteriyor. Güven verici gerçek şu ki, astımı olan ve doğru tedaviyi alan ve doğru şekilde alan birçok insan semptomlarını yönetebiliyor ve hayatta ne yapmak istediklerini başarabiliyor.

Bebek ve Çocuklarda Astım Belirtileri

Çocuğunuzda veya bebeğinizde bu semptomlarından bir veya daha fazlası varsa doktorunuza astım hakkında danışın.

Öksürük

 • Sürekli devam eden öksürük. krizleri
 • Gece vakti / sabah erken öksürük – Bu astımı olan çocuklarda yaygındır.
 • Egzersiz yaptıktan veya aktif olduktan sonra öksürük.

Hırıltı

 • Nefes aldıklarında ıslık sesi benzeri sesler duyarsınız.

Sıkı göğüs

 • ‘Karın ağrısı’, çocukların bunu nasıl tarif edebileceğidir.
 • Karnını veya göğsünü ovalayabilirler.

Nefes darlığı

 • Hızlı nefes almayı dinleyin.
 • Nefes aldıklarında vücutlarını çok fazla kullandıklarını görmek için çocuğu izleyin.

Astım Atakları

Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız, astım krizi geçiriyorsunuz:

 • İlaç ve fısfıslar rahatlamanıza yardım etmiyor veya dört saatten daha fazla kullanmanız gerekiyorsa
 • Çok hırıltınız, çok sıkı bir göğsünüz var ya da çok öksürüyorsanız
 • Nefessiz kalıyor ve yürümeyi ya da konuşmaya  zorlanıyorsanız.
 • Nefesiniz gittikçe hızlanıyor ve nefesinizi düzgün bir şekilde alamıyormuş gibi hissediyorsanız.

Astım atakları ölümcül olabilir. Astım krizi geçiriyorsanız acilen tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Astım krizinde ne yapılmalı:

 • Dümdüz oturun, yatmayın
  . Sakin olmaya çalışın.
 • Fısfısınızı kullanın
  Her 30-60 saniyede bir rahatlatıcı inhalatörünüzden bir nefes alın, maksimum 10 nefes alın.
 • Kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız doktorunuzu veya hastaneyi arayın
  . Herhangi bir noktada daha kötüyseniz veya 10 nefes kesici inhaler ponponu kullandıktan sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız mutlaka doktorunuz veya hastanenizle görüşün.
 • Fısfısınızı 15 dakika sonra tekrar alın
  Ambulansı 15 dakikadan daha uzun bir süre için bekliyorsanız, her 30-60 saniyede bir, en fazla 10 nefes kadar bir nefes alın.

Bir astım krizinin erken uyarı işaretleri nelerdir?

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasını yaşıyorsanızastım krizi yaklaşıyor olabilir.

 • Belirtileriniz geri dönüyor (hırıltı, göğsünüzdeki gerginlik, nefes darlığı, öksürük).
 • Astımınız yüzünden gece uyanıyorsunuz .
 • Belirtileriniz günlük rutininizin önüne geçiyor (örneğin iş, aile hayatı, egzersiz).
 • Astım semptomlarınız nedeniyle haftada üç kez veya daha fazla olduğundan, rahatlatıcı inhalatörünüzü (genellikle mavi renkli) kullanmanız gerekir.
bebek ve çocuklarda astım
Bebek ve çocuklarda astım

Astımı neler tetikler?

Astım tetikleyicilerin ne olduğunu ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmek, astımınızla iyi yönetmenize yardımcı olur.

Alkol
Bazı insanlar için herhangi bir alkolü içtiklerinde semptomlar tetiklenir; Şarap en yaygın tetikleyicidir ve en hızlı şekilde semptomları ortaya çıkardığına dair bazı kanıtlar bulunur. Astım semptomlarınızı tetikleme olasılığı en yüksek alkollü içecekler kırmızı şarap, beyaz şarap, elma şarabı ve biradır.

Soğuk algınlığı ve grip
Soğuk algınlığı veya nezle olduğunuz zaman, hava yollarınız daha fazla iltihaplanır ve daha fazla sümük üretirsiniz – bu nedenle havanın geçmesi için daha az yer vardır. Bu, yalnızca hafif astımınız olsa ve astım semptomlarınızı hafifletse bile nefes almayı zorlaştırabilir.
Bu yüzden kış böcekleri hakkında kendinize dikkat etmeniz hayati önem taşıyor. Astımı olan kişilerin% 81’i, astım belirtilerinin soğuk algınlığı veya grip olduğunda daha da kötüleştiğini ve potansiyel olarak hayati tehlike oluşturan astım krizi riskini taşıdığını söylüyor.

 

Hava ve iklim şartları

Soğuk havalarda:
Soğuk veya nemli hava solunum yollarına girebilir ve onları spazm içine sokarak öksürme, hışırtı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi astım semptomlarına neden olabilir.Soğuk ve nemli havalarda  , havada astım semptomlarını tetikleyebilecek daha fazla  küf sporu vardır.Kış, astımı olan insanlar için başka nedenlerle de zor olabilir. Birçok kişinin astım semptomlarını daha da kötüleştirdiğini söylediği soğuk algınlığı ve grip virüslerinden kaçınmak zordur . Her yıl gribe karşı aşı olmak , en yaygın grip virüsü suşunu almanızı önleyebilir.
Soğuk hava nedeniyle kışın dışarı çıkmaktan kaçınırsanız (birçok astımın bize söylediği gibi), toz akarı döküntüleri ve pişirme veya temizlik ürünlerinden çıkan dumanlar gibi daha fazla iç mekan hava kirleticisine maruz kalabilirsiniz.

Sıcak havalarda:
Sıcak hava bazı insanlarda astım semptomlarını tetikleyebilir. Neden olduğu bilinmemekle birlikte, bir teori, sıcak havada nefes almanın solunum yollarının daralmasına, öksürüğe ve nefes darlığına neden olabileceğidir. Bir başka teori de, sıcak havanın kirletici miktarını  ve   havadaki küf miktarını artırabileceği ve  her ikisinin de astım semptomlarını tetikleyebileceğidir. Hem polen hem de hava kirliliği seviyeleri yüksekse, ‘gri ateş’ olarak bilinen şeyi deneyimleyebilirsiniz.

Fırtınalı havalarda:
Gök gürültülü fırtınalar astım ataklarını astımlı kişilerde, özellikle de çocuklar ve genç yetişkinlerde tetikleyebilir. Bunun neden olduğu tam olarak anlaşılmadı.Bunun bir nedeni, çok nemli olduğu zaman, fırtına sırasında rüzgarlı  havaların çok miktarda polen  ve  küf sporlarının havaya yüksek çıkması olabilir  . Havadaki yüksek nem onları daha küçük parçalara böler.Daha küçük olan bu polen ve küf parçacıkları geri çekildiklerinde, akciğerlerin daha küçük hava yollarını tahriş ederek nefes alabilirler. Bu astım semptomlarını tetikleyebilir.

Hayvanlar ve evcil hayvanlar

Hayvanlar astım semptomlarının yaygın bir tetikleyicisidir. Sadece bir hayvana veya birden fazla kişiye alerjiniz olabilir. Genellikle kediler, köpekler veya atlar – ama tavşan, fare, hamster, kobay ve gerbil gibi diğer hayvanlar da astım semptomlarını kötüleştirebilir. Bazı insanlar için, kuşlar ayrıca astım semptomlarını tetikleyebilir. Hayvan alerjileri yaşamın herhangi bir aşamasında gelişebilir. Bu, daha küçükken bir köpeğiniz olsa ve buna tepki göstermediyse bile, şimdi köpeklere alerjik olabileceğiniz anlamına gelir. Bazen alerjisi olmayan bir süredir bir hayvanın etrafında olsanız bile, yıllar sonra alerjik olabilirsiniz.

astım ve mevsim şartları
Astım ve mevsim şartları

Göğüs Enfeksiyonları

Göğüs enfeksiyonları astım semptomlarını nasıl etkiler?

Ne yazık ki, göğüs enfeksiyonları astımlı kişilerde daha fazla olabilir ve astım belirtilerinizi kötüleştirebilir, çünkü solunum yollarınızı iltihaplandırır. Astım yine de iltihaplara neden olur, bu nedenle göğüs enfeksiyonu (zatürree veya bronşit gibi) alırsanız, ekstra iltihaplanma ve öksürme, hırıltı ve nefes darlığı gibi iki katına neden olur. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey , solunum yollarınızdaki iltihabı sakinleştirmek için yapılan inhaler cihazınızı kullanmaktır . Her gün öngörüldüğü gibi alınması astım belirtilerinizi azaltacaktır ve göğüs enfeksiyonunuzu daha da güzel hale getirebilir.

Astım mı, göğüs enfeksiyonu mu?

Bazı göğüs enfeksiyonu belirtileri astım belirtileri gibi hissedebilir  – öksürük, hırıltı ve nefes darlığı gibi. Bu nedenle, göğüs enfeksiyonunuz olup olmadığını veya astım belirtilerinizin kötüye gittiğini söylemek zor olabilir (astım belirtileriniz kötüye giderse, harekete geçmeniz gerekir, bunları görmezden gelmeyin).  Bu semptomların bazıları veya tümü varsa, bir göğüs enfeksiyonu olabilir:

 • Bir göğüslü ıslak öksürük
 • Çok  kalın, sarı ve yeşil balgam
 • Göğüs ağrısı veya rahatsızlık
 • 38 derece ve üzeri yüksek sıcaklık
 • Ağrıyan kaslar
 • Yorgunluk

Duygular ve Hisler

Duygular ve hisler neden astımı tetikler?

Ne yazık ki, göğüs enfeksiyonları astımlı kişilerde daha fazla olabilir ve astım belirtilerinizi kötüleştirebilir, çünkü solunum yollarınızı iltihaplandırır. Astım yine de iltihaplara neden olur, bu nedenle göğüs enfeksiyonu (zatürree veya bronşit gibi) alırsanız, ekstra iltihaplanma ve öksürme, hırıltı ve nefes darlığı gibi iki katına neden olur. Bu yüzden yapabileceğiniz en iyi şey , solunum yollarınızdaki iltihabı sakinleştirmek için yapılan inhaler cihazınızı kullanmaktır . Her gün öngörüldüğü gibi alınması astım belirtilerinizi azaltacaktır ve göğüs enfeksiyonunuzu daha da güzel hale getirebilir.

En çok risk altında olan kim?
Duygular her zaman herkes için bir astım tetikleyicisi olmayacak. Ancak, duygularınızın en güçlü olduğu dönemlerde ortaya çıkan veya daha da kötüye gitme semptomları riski altındasınızdır. Bu, sınavlar gibi stresli bir zaman veya büyük bir aile düğünü veya doğum günü gibi heyecan dolu bir zaman olabilir.

Duygular astımı nasıl tetikler?
Korku, heyecan ya da öfke gibi güçlü duygular nefes alma şeklimizi etkileyebilir. Solunumumuz daha hızlı ve daha az düzenli olabilir ve ağızlarımızdan kısa hızlı nefes alabiliriz. Çünkü bu hava burunlarımızdan geçmedi, ısınmamış, bu yüzden kuru ve soğukken hava yollarımıza çarpıyor. Bu tür solunum, bazı insanlar için astım semptomlarını tetikleyebilir.Aynı şey, çok güldüğümüzde veya ağladığımız zaman da olur – soğuk, kuru hava, kontrol edilemeyen öksürük ve sıkı göğüs gibi astım semptomlarıyla reaksiyon gösteren hava yollarımıza ulaşır.
Kontrol edilemeyen kahkaha ya da hıçkıraşlanma riski daha yüksektir, çünkü nefes alma daha hızlı ve düzensiz olacaktır ve ağızlarımızdan nefes alacağız. Astım belirtileri bazen çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve bir astım atağına geçebilir.

Egzersiz ve Hafif Sporlar

Egzersiz neden astım belirtileri veya astım krizi riskinizi artırabilir?

Genellikle burnunuzdan nefes alırsınız, böylece hava ısınır ve nemlenir. Egzersiz yaparken, ağzınızdan daha hızlı ve nefes alırsınız, böylece soluduğunuz hava daha soğuk ve daha kurudur. Astımlı bazı kişilerde, hava yolları sıcaklık ve nemdeki bu değişikliklere duyarlıdır ve daralarak tepki gösterirler. Bu öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma gibi astım semptomlarına yol açabilir. Astımınız iyi yönetilmezse, egzersizin astım semptomlarını tetikleme olasılığı daha yüksektir.

Egzersizin tetikleyici olduğunu nasıl bilebilirim?

Egzersiz yaparken, eğer normalse:

 • daha hızlı ve daha zor nefes alıyorsun
 • kalbin daha hızlı atıyor
 • ateşli ve terli hissediyorsun
 • kızarmış görünüyorsun.

Egzersizin astım semptomlarını tetiklediğini biliyorsunuz ve eğer:

 • Öksürmeye / hışılmaya başla
 • havaya soluyor / çok kısa nefes alıyor / yeterince hava alamıyor
 • göğüste gerginlik hissetmek
 • kısa cümlelerle konuşmakta zorlanmak
 • küçük çocuklar göğsünün veya karnının ağrısından şikayetçi olabilirler.

Astım krizi geçiriyorsanız ve derhal yardım almanız gerekiyorsa:

 • Rahatlatıcı inhalatörünüz yardım etmiyor
 • belirtileriniz kötüye gidiyor (öksürük, nefes darlığı, hırıltı veya dar göğüs)
 • konuşamayacak kadar nefessizsin.

Bu pratik ipuçlarını da deneyebilirsiniz:

 • Egzersizden önce ve sonra 10-15 dakika ısının.
 • Başka biriyle egzersiz yapıyorsanız, astımınız olduğunu ve sizinle birlikte daha rahat bir inhalatörünüz olduğunu bildiklerinden emin olun.
 • Egzersiz yaparken semptomlarınız varsa, durun, rahatlatıcı inhalerinizi alın ve tekrar başlamadan önce daha iyi hissetmenizi bekleyin.
 • Soğuk havalarda, semptomlar egzersiz sırasında daha da olasıdır çünkü hava soğuk olduğunda hassas havayollarını tahriş edebilir. Bu sorunu önlemenin bir yolu, kış aylarında içeride egzersiz yapmaktır. Veya daha az kuvvetli bir egzersiz yapmayı düşünün – örneğin koşu yerine güç yürüyüşüne çıkın.
 • Uygun giyinmek. Soğuksa, göğsünüzün ve boğazınızın kapalı olduğundan emin olun ve burnunuzun etrafında bir fular tutun.
 • Düzenli olarak egzersiz yaparken astım semptomlarınız varsa, tedavinizi değerlendirebilecek doktorunuz veya astım hemşirenizle konuşun.
astımda duygu ve hisler
Astımda duygu ve hisler

Gıda ve Besinler

Yiyeceklerin astım tetikleyicilerinizden biri olduğunu nereden biliyorsunuz?

Çocuklukta birçok gıda alerjisi başlasa da, onları yetişkin olarak da geliştirebilirsiniz. Yiyeceklerin astım belirtilerinize neden olabileceğini düşünüyorsanız, ancak emin değilseniz, en kısa zamanda doktorunuzla veya astım hemşirenizle konuşun. Kanıtlar, özellikle gıda alerjisi olan çocuklar için, gıdalara karşı alerjik bir reaksiyonla tetiklenen bir astım krizinin daha kötü olabileceğini göstermektedir. Yiyecek alerjileri ve astımı olan çocukların yiyeceklere karşı yüksek riskli alerjik reaksiyonları olma olasılığı daha yüksektir. Bu, özellikle astımları iyi kontrol edilmezse, ölümcül anafilaktik reaksiyonlara sahip olma ihtimallerinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Doktorunuz şunları isteyebilir:

 • hangi yiyeceklerin sizi veya çocuğunuzu etkileyebileceği ile ilgili kalıpları ve ipuçlarını belirlemek için bir yiyecek günlüğünün nasıl korunacağını araştırmanıza yardımcı olur. Bu, her gün ne yediğinizi ve astım semptomlarını yazmayı içerebilir.
 • Herhangi bir gıda alerjisini onaylamanıza ya da ekarte etmenize yardımcı olmak için cilt delme testi için bir başvuru sunun
 • alerji testinde ortaya çıkmayacak olan olası gıda hassasiyetlerini sizlerle tartışın
 • Semptomların iyileşip iyileşmediğini görmek için, gerekirse, bazı yiyecekleri veya yiyecek gruplarını hariç tutmanıza destek olun.
 • astım semptomlarınızı alerji yerine daha kötü hale getiren asit reflü gibi başka bir şey varsa çalışmanıza yardımcı olur
 • yazılı astım eylem planınızı güncelleyin ve yiyeceklerin tetiklediği herhangi bir astım semptomlarıyla başa çıkmanın en iyi yollarından bahsedin.

Yiyecekleri tetikleyen astım belirtileri veya astım krizi nasıl önlenir

Yiyecek alerjiniz ve astımınız varsa, astım krizi riskini azaltmak için yapmanız gereken beş şey vardır.

 1. Alerjik olduğunuz yiyeceklerden kaçının – özellikle yaşamı tehdit edici bir alerjik reaksiyon olan anafilaksi riski altındaysanız. Sonia Munde, “Belirtiler çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir” diyor. “Anafilaksisi olan kişilerin otomatik enjektörle (EpiPen) hemen tedavi görmeleri ve sonra hastaneye gitmeleri gerekecek.”
 2. Bir otomatik enjektörünüz varsa, yanınızda bulundurun . Şiddetli anafilaktik semptomlarınız varsa bunu hemen kullanın.
 3. Yiyecekler astım belirtilerinizi tetiklerse kullanmak için astımınızı her zaman yanınızda bulundurun .
 4. Hava yollarınızdaki iltihabı kontrol etmek için her gün önleyici solunum cihazınızı kullanın ; bu, astım tetikleyicilerinize daha az tepki verme olasılığınızın düşük olduğu anlamına gelir. Yiyecek alerjiniz varsa ve astımınız iyi kontrol altında değilse, alerjik reaksiyon riskinizin daha şiddetli olması riskini artırır.
 5. Doktorunuzla veya astım hemşirenizle konuşun ve yeni tetikleyici bilgilerinizle yazılı astım eylem planınızı güncelleyin. Birinin diğerini daha kötü hale getirme riskini azaltmak için astımınızı ve gıda alerjinizi birlikte yönetmeniz önemlidir.

Kadın Hormonları

Hormonlar neden astım belirtileri veya astım krizi riskinizi artırabilir?

Bir kadının hayatında, hormon seviyelerinin çok azaldığı ve azaldığı belli zamanlar vardır. Bu hormonal değişikliklerin neden astım semptomlarını etkilediğini veya bazı kadınları neden etkilediklerini ancak diğerlerini etkilemediği bilinmemektedir. Bir teori, hava yollarını doğrudan etkileyebilecekleri ve / veya vücudun enfeksiyona daha güçlü bir enflamatuar yanıt vermesine neden olabileceğidir, ancak kesin olarak bilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Hormonlar sizi en çok ne zaman etkiler?

Araştırmalar astımlı kız ve kadınların astım semptomlarında sıklıkla bir fark gördüğünü göstermektedir:

 • Ergenlik döneminde – ergenlikten önce astım erkek çocuklarda kızlardan daha sık görülür, ancak genç kızlarda genç erkeklerden daha yaygındır. Kızların çoğu, 8 ila 14 yaşları arasındaki ergenliğe başlar ve dört yıl içinde tam cinsel olgunluğa ulaşır.
 • Bir periyottan hemen önce ve / veya bir süre boyunca – araştırmalar kadınların üçte birinden fazlasının astım semptomlarının periyotlarının hemen öncesinde veya sırasında daha kötü olduğunu tespit ettiğini göstermektedir.
 • Hamilelik sırasında – bazı kadınlar ilk olarak hamilelik sırasında veya kısa bir süre sonra astım gelişir; Hamilelik sırasında bazı kadınlar astımlarının düzeldiğini, bazılarının astımlarında hiçbir değişiklik olmadığını ve bazılarının, çoğunlukla halihazırda ağır astımı olan kadınların, astımlarının kötüleştiğini buluyor.
 • Menopoz ve perimenopozun etrafında (menopoza giren zaman) – bazı kadınlar semptomlarının kötüleştiğini, bazı kadınların menopozdan önce ve sonra astım geliştirdiğini tespit eder. Bir kadının menopoza girme yaşı ortalamadır, ancak bazı kadınlar 30’lu veya 40’lı yaşlarda yaşar.
astım ve kadın hormonları
Astım ve kadın hormonları

Ev Akarları (toz akarları)

Toz akarlarına duyarlı olduğunuzu nereden biliyorsunuz?

İnsanlar genellikle ‘toza alerjisi’ olduğunu söyler. Aslında, sorun olan toz akarları. Bu küçük yaratıklar görülemeyecek kadar küçük. Halılarda, yumuşak oyuncaklarda, yatak takımlarında, minderlerde ve mobilyalarda evlerin etrafında biriken tozda yaşarlar. Toz akarı alerjiniz varsa, toz akarı dışkılarındaki bir maddeye alerjiniz var. Ayrıca astımınız varsa, toz alerjiniz astım semptomlarını tetikleyebilir.

Toz akarlarına duyarlı olduğunuzu nereden biliyorsunuz?

Toza maruz kaldığınızda bu belirtileri fark edebilirsiniz:

 • hapşırma
 • kaşıntılı, akan veya tıkalı burun
 • kaşınan gözler
 • hırıltılı
 • Sıkı göğüs
 • nefes darlığı
 • öksürük

Belki de toz rahatsız olduğunda bunun gibi daha fazla semptom alırsınız – örneğin, temizlik yaparken, mobilya taşırken veya bir yatak yaparken.

Veya astım semptomlarınızın iç mekanlarda çoğunlukla daha kötü olduğunu görebilirsiniz .

Toz akarları riskini azaltmanın en iyi yolu nedir?

Astım semptomlarını tetikleyen toz akarları riskini her gün önleyici ilacınızı , kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda bile, reçete edildiği şekilde alarak azaltabilirsiniz . Bunu yaparsanız, solunum yollarınız daha az iltihaplanır ve toz akarları dahil olmak üzere astım tetikleyicilerinizden herhangi birine tepki verme olasılığı daha düşük olur.

Bir kullan  yazılı astım eylem planı  oldukları takdirde belirtiler kötüye gidiyor ve ne yapacağını eğer iş dışarı yardımcı olur. Ve semptomların kötüye gittiğini farkederseniz, astım tetikleyicilerini yönetmenin en iyi yolu hakkında konuşmak için doktorunuza veya astım hemşirenize bir randevu alın.

Yardım Merkezimizden Sonia Munde, “Doktorunuz veya astım hemşirenizle birlikte aldığınız tüm burun semptomları hakkında konuşun. Steroid burun spreyi eklemenizi önerebilirler” diyor. “Bu, burnunuzdaki iltihaplanmayı yatıştırır ve önleyici solunum cihazınızla birlikte solunum yollarınızdaki semptomlara da yardımcı olur.”

Temizlik toz akarlarından kurtulur mu?

Belki de, daha sık temizlik yapmanın astım semptomları için bir fark yaratıp yaratmayacağını merak ettiniz. Ancak normalde yaptığınızdan daha fazla temizliğin evinizdeki toz akarlarının sayısı için faydalı bir fark yaratabileceğini söyleyen çok az kanıt vardır.

Astımlı insanlar bazen bize evlerinde bulunan ev tozu akarlarının sayısını azaltmaya çalıştıklarını söylüyorlar, örneğin:

 • düzenli vakumlama
 • havalandırma odaları
 • donma yumuşak oyuncaklar
 • 60 derece yıkar
 • halı yerine sert zemin seçimi
 • hava filtreleri ve temizleyicileri kullanmak.

Bazı insanlar bu yöntemlerin onlara veya çocuklarına yardım ettiğini söylüyor, ancak ne yazık ki, çalıştıkları konusunda tutarlı bir kanıt yok.

Farkında olup olmadıklarını görmek için bunlardan bazılarını denemek istiyorsanız, sizin ve çocuğunuzun en çok zaman harcadığı odalara odaklanın. Ve unutma, hiç bir zaman tüm toz akarlarından kurtulmayacağınızı da unutmayın.

Akar geçirmez örtü almaya değer mi?

Akar geçirmez yatak örtülerinin gerçekten bir fark yaratabildiğini görmek için yapılan tüm denemelerin gözden geçirilmesi, uzun vadeli faydalı etkilerin kanıtı olmadığını göstermiştir.

Kapaklara yatırım yapmak, sizin veya çocuğunuz için küçük bir fark yaratıp yaratmadıklarını görmek için, bunun sadece astım semptomlarını önlemek için yeterli olmayacağını unutmayın. Maalesef, hiçbir kimse toz akarlarına karşı mucize bir tedavi olmayacak.

Çok yönlü bir yaklaşım esastır. Bu, iyi astım yönetimi dahil ve tütün dumanı gibi diğer tetikleyicilerden kaçınılması anlamına gelir. Bunu yapmanın en iyi yolları hakkında doktorunuza veya astım hemşirenize danışın.

Peki ya iyonlaştırıcılar? 

İyonlaştırıcılar havayı temizlemek için elektrostatik yükler verir ancak astım semptomlarını iyileştirdiğine dair kanıt yoktur. İyonlaştırıcı kullanmanızı önerilmez. Çünkü bazı araştırmalar çocuklarda gece öksürüğünün arttığını göstermektedir.

ev akarı yönetimi
Ev akarı yönetimi

Kapalı Ortamlar

Evde sizi tetikleyen riskini azaltmanın en iyi yolu nedir?

Astımınızı her ne tetikliyorsa, gerçek şu ki, evinizdeki tüm alerjenlerden kurtulmanız imkansız. Ve eğer sadece biraz kurtulursanız, astımınız için herhangi bir fark yaratmayabilir. Kanıtlar, astım tetikleyicileriyle başa çıkma konusunda – bina içindekiler de dahil olmak üzere – yapabileceğiniz en iyi şeyin astımınızın tepesinde kalacağı açıktır. Astımınızı iyi idare ediyorsanız, vücudunuz herhangi bir astım tetikleyicisiyle temasa geçtiğinizde başa çıkmak için daha iyi bir konumdadır.

Astımınızı yönetmenin en iyi yolları:

 • Koruyucu ilaçlarınızı aynen  doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Vücudunuzun günlük yaşamınızda karşılaştığınız tetikleyicilere verdiği tepkiyi azaltmaya yardımcı olmak için her gün arka planda çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır.
 • Astımınızın ne  zaman ekstra yardıma ihtiyacı olduğunu ve doktorunuz ya da astım hemşirenizle ne konuşmanız gerektiğini tanımlamanıza yardımcı olmak için  yazılı astım eylem planınızı kullanın.
 • Astımınızın düzenli olarak gözden geçirilmesini sağlayın; böylece siz ve GP ya da astım hemşireniz, aldığınız ilaçların sizin için mümkün olan en iyi işi yaptığından emin olabilirsiniz.

Evde bazı yaygın tetikleyiciler

Ev tozu akarları ,  hayvanlar , hamamböceği, küf ve  sigara dumanı  , evdeki tüm yaygın astım tetikleyicileridir. Ancak, içeride bulunan ve ayrıca astımınızı farklı şekillerde tetikleyebilecek başka şeyler de var. Astım krizi riskinizi azaltmak için gerçekçi bir şekilde yapabilecekleriniz hakkında doktorunuza veya astım hemşirenize danışın. Ayrıca 0300 222 5800 numaralı telefondan Asthma UK Yardım Hattını arayabilir ve pazartesiden cumaya sabah 9’dan akşam 5’e kadar bir astım hemşiresi uzmanıyla konuşabilirsiniz.

MERKEZİ ISITMA

Bazı insanlar, sonbaharda ısıtma açıldığında astımlarının daha da kötüleştiğini, ilkbaharda söndüğünde daha iyi olduğunu bulur. Bunun nedeni, ısıtma bir kez açıldığında, toz akarlarının çok hızlı bir şekilde çoğalmasıdır ve bazı insanlar için bunlar astım tetikleyicisidir.

Merkezi ısıtma aynı zamanda iyi bir sıcaklık seviyesinin korunmasına yardımcı olur. Bu, sıcaklıktaki ani değişikliklerden (ısıtılmış bir odadan soğuk bir salona geçme gibi) kaçınması gereken astımlı insanlar için iyi çalışır ve bir odayı ısıtmak için gaz veya elektrik ateşinden daha iyi bir ısıtma seçimi yapar.

Endişeleniyorsanız, merkezi ısıtma sistemi kullanamıyorsanız, finans ve astımkonusundaki tavsiyelerimizi okuyun .

AÇIK ATEŞLER

Açık yangınlar veya odun sobası, bazı insanlar için astım semptomlarını kötüleştirebilir. Odun yakmak, ince parçacıkları açığa çıkarır ve solunum yoluyla solunum yollarını iltihaplayabilir. Odun veya kömür ateşiniz varsa, herhangi bir sıvının iyi durumda olduğundan ve iyi çalıştığından ve baca düzenli olarak süpürüldüğünden emin olun, böylece duman çıkabilir.

Ne tür bir ısıtma kullanıyorsanız kullanın, hava değiştikçe ilk kullanmaya başladığınızda yeni astım semptomlarının farkında olun. Hava durumu değişikliği olacağını bildiğiniz için hazırlıklı olmanız için doktorunuza veya astım hemşirenize bir astım incelemesi yaptırmak isteyebilirsiniz. Doktorunuza veya astım hemşirenize ilaçlarınızı bir süre arttırma veya evinizi pencereleri açarak iyi havalandırılma konusunda sorun. İyi havalandırma, astımınızın dumanla tetiklenmesi riskini azaltabilir. Isıtma devam ederken toz akarı seviyelerinin artmasına neden olabilecek nemi de azaltabilir.

HALILAR VE MOBİLYA

Halı, mobilya, raf, döşeme ve yatak imalatında formaldehit adı verilen bir kimyasal bazen kullanılmaktadır. Bu kimyasal, bir tür uçucu organik bileşiktir (VOC), yani oda sıcaklığında gaz haline gelir. Astım semptomlarını tetikleyebileceğine dair sağlam kanıtlar olmasa da, bazı insanlar bize yeni halı kokusunu ve mobilyaların semptomlarını daha da kötüleştirebileceğini söylüyor. Bunun sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, maruziyetinizi sınırlamak mantıklı olacaktır. İşte size yardımcı olabilecek bazı adımlar:

 • Mağazadan yeni bir halı açmasını ve eve getirmeden önce havalandırmasını isteyin.
 • Bunun yerine ikinci el mobilya satın alın – birkaç yıl sonra, ürünler formaldehit vermeyi bıraktı.
 • Eve ilk defa mobilya veya halı getirdiğinizde odalarınızı havalandırın.
 • Sentetik yatak yerine tüylü yatak takımı düşünün. Bazı araştırmalar kuş tüyü yataklamanın hırıltılığa neden olma ihtimalinin daha düşük olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte, astımı olan bazı insanlar tüy yatak takımları semptomları daha kötü hale getirebilir, bu yüzden size uygun olanı bulma meselesidir.

Eve taşınırken, evcil hayvanlarının olup olmadığını önceki sahiplerle kontrol etmek iyi bir fikirdir. Evcil hayvanlar astımınızı tetiklerse,  yeni evinize halıları taşınmadan önce profesyonelce temizletmek isteyebilirsiniz.

TEMİZLİK

Her gün kullandığımız temizlik ürünlerinin çoğu VOC içerir. Mobilya cilasında, oda spreylerinde, halı temizleyicilerinde, fırın temizleyicilerinde ve kuru temizlemede kullanılan kimyasallarda bulunurlar. Spreylerin astımı tetikleme olasılıkları katı veya sıvı temizlik ürünlerinden daha muhtemeldir, çünkü kimyasalları solumaktasınız. Bazı kimseler de bize temizlik ürünlerinin kokusunu ve oda spreylerinin astımlarını tetikleyebileceğini söylüyor. Profesyonel temizlikçiler ve her zaman çok fazla temizlik ürünü kullananlar, astım gelişimi için daha fazla risk altındadır.

Bu adımlar yardımcı olabilir:

 • Sprey temizleyicilerden kaçının. Spreyler havaya girerken spreyler yerine katı veya sıvı temizlik maddeleri kullanmak daha iyidir, böylece daha kolay solunabilir ve solunum yollarına daha fazla girerek tahrişe neden olabilir. Yapabiliyorsanız, mümkün olduğunca az ürün kullanın ve iyi havalandırma için temizlerken pencereleri açın. Sprey temizleme ürünlerini şimdi ve tekrar kullanmak bile astımı tetikleyebilir.
 • Kokulu ürünlerden kaçının. Temizlik ürünlerinin kokusunun astım semptomlarını tetiklediğini düşünüyorsanız, kokusuz ürünlere gidin.
 • Diğer temizlik yöntemlerini düşünün. 
Temizlik ürünlerinde bulunan kimyasal maddelere maruz kalmamak için en iyi yol onları kullanmaktan kaçınmaktır. Mümkün olan her yerde temizlik için nemli bir bez kullanın ve düşük VOC seviyelerine sahip olduklarından ve genellikle kokusuz olduklarından alerji dostu etiketli ürünler arayın.

DEKORASYON

Dekorasyonda ve DIY’de kullanılan ürünler bazı VOC’leri içerir. Bazı insanlar bize bu ürünlerin astım semptomlarını tetikleyebileceğini söylüyor, bununla ilgili fazla araştırma yapılmamasına rağmen. Etrafta boya olduğunu tespit ederseniz, tutkal ve vernikler astımınızı tetikler, aşağıdaki adımları deneyin:

 • VOC’larda düşük boya bulun. Artık büyük DIY mağazalarında birçok ürün mevcut ve boyalar VOC seviyelerinde açıkça etiketlendi. Kötü kokulu, su bazlı parlak boyalar astımlı bazı insanlar için biraz daha iyi olabilir.
 • Dekorasyon yaparken daima pencereleri açık tutun.

BİNA İŞİ VE ONARIMI

Yetersiz gövde ve astım arasında bir bağlantı vardır, bu nedenle nemli, küf ve yetersiz havalandırma gibi sorunların en kısa sürede çözülmesini sağlamak önemlidir. Evinizde işleriniz varsa, astımınızı daha büyük bir risk altına sokmadığınızdan emin olun.

 • Boşluklu duvar yalıtımı, evi sıcak tutar ve nemlidir. Bununla birlikte, bazı yalıtım malzemeleri VOC’leri açığa çıkarır ve bazı insanlar bu gazlara maruz kalmanın astımlarını daha da kötüleştirdiğini düşünüyor, ancak bunun olduğunu gösteren çok az kanıt var. Endişeleniyorsanız, hangi tür malzemenin kullanılacağını ve VOC’lerin çıkıp çıkmadığını öğrenin ve kurulduktan sonra yalıtım malzemesinin uygun şekilde kapatıldığından emin olun.
 • Evinizde planlanmış herhangi bir inşaat işiniz varsa, daha fazla toz ve duman oluşması muhtemeldir. İşe devam ederken daha fazla astım ilacı kullanmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza veya astım hemşirenize sorun. Eğer iş yapılırken arkadaşlarınızla veya ailenizle kalabilirseniz, bu astımınıza daha da yardımcı olur.

Yardımcı olabilecek diğer adımlar

Astım hastaları, evde tetikleyiciler nedeniyle astım krizi geçirme riskini azaltmak için bu ipuçlarını denediklerini söylediler:

HAVA FİLTRELERİ VE TEMİZLEYİCİLERİ

Hava filtreleri ve temizleyicileri havayı temizler ve evcil hayvan kepçesi  (deri pulları),  küf sporları , toz ve  tütün dumanı partikülleri gibi astım tetikleyicilerinin sayısını azaltabilir  . Bazı insanlar bize hava filtresi veya hava temizleyici yaptırmamızı astım semptomları konusunda yardımcı olduklarını söylüyor. Ancak bunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmaların çoğu, semptomları iyileştirdiklerini, ancak yalnızca diğer yöntemlerle birlikte kullanılmaları durumunda olduğunu göstermektedir. Tüm alerjenleri gideremezler ve hatta birkaç geride kalması astım semptomlarını tetikleyebilir.

Bir hava filtresi veya temizleyici kullanmayı düşünüyorsanız, yapmanız gerekenler:

 • Ne tür alerjenleri yakaladığını kontrol edin
 • Hava temizleyicisinin ozon içermediğinden emin olun. Bazı temizleyiciler astım semptomlarını daha da kötüleştiren düşük ozon seviyeleri verir
 • Gerektiğinde tüm filtreleri temizleyin ve değiştirin.

NEMLENDİRİCİLER VE NEMLENDİRİCİLER

Astımlı bazı insanlar bize nemlendiricilerin ve nem alma cihazlarının astım semptomlarına yardımcı olduğunu, ancak bir kez daha yalnızca başka yöntemlerle birlikte kullanıldığında yardımcı olduklarını söylemektedir. Ne kadar etkili oldukları hakkında çok fazla araştırma kanıtı yoktur.

İYİ HAVALANDIRMA

Evinizi pencereleri açarak veya aspiratörleri kullanarak iyi havalandırmak, nemi azaltır. Daha az nem, daha az ev tozu akarları  ve  küf sporları anlamına gelir  . İyi havalandırma ayrıca ısıtma ve pişirme ile oluşan gazlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bir pencereyi açmak, bir fan veya aspiratör kullanmaktan daha iyidir. Fanların veya aspiratörlerin doğru yere yerleştirilmesi gerekir, böylece sadece odanın çevresine alerjenleri üflememeleri gerekir.

astım ve kapalı ortam
Astım ve kapalı ortam

Küfler ve Mantarlar

Küfler ve mantarlar astımı nasıl etkiler?

Küflenmeye alerjisi olan biri küf veya mantar sporlarında nefes alırsa, bağışıklık sistemi öksürme, hapşırma veya sulu gözlerle aşırı reaksiyona girer. Küflenmeye duyarlı değilseniz, buna asla bir tepki vermeyebilirsiniz. Ancak küf sporlarına duyarlı astımlı bazı insanlar için, astım semptomlarının daha da kötüleşmesine neden olan bir tetikleyici olarak işlev görebilir.

Küf ve mantarlardan en çok kim etkilenir?

Astımlı kişilerin yaklaşık% 42’si bize küf ve mantarların astımlarını tetikleyebileceğini söylüyor. Astımlarının mantar ve küf sporları tarafından tetiklenmesi daha muhtemel olan astımlı insanlar şunlardır:

• bebekler ve çocuklar
• yaşlı insanlar
• egzama gibi cilt problemleri olan insanlar
• zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar
• ağır astımlı insanlar .

Soğuk algınlığı semptomları – hapşırma, tıkalı burun, öksürük – sıcak, nemli ortamlarda veya dışarıda parklar veya ormanlarda fark ettiyseniz, küf veya diğer mantarların sporlarına alerjiniz olabilir.

Küf nasıl görünür ve nerede bulunur

Küf, genellikle belirgindir ve beyaz, siyah, sarı, mavi veya yeşil renkte olabilir. Ayrıca kadifemsi, bulanık veya pürüzlü bir görünüme sahip olabilir ve genellikle küf veya bayat bir kokuya sahiptir.

Küf rutubetli veya küflü koşullarda büyür, bu nedenle evlerde büyümesi için yaygın yerler duvar kâğıdında, zemin kaplamasında, duvar karolarının arkasında ve pencere çerçevelerindedir.

Dış mekanda küf, çürüyen kütüklerde ve düşen yapraklarda, kompost yığınlarında ve otlarda ve tahıllarda büyüyebilir. Sıcak, nemli havalarda, örneğin sıcak bir günde yağmur yağdıktan sonra güneş doğduğunda daha fazla risk alıyorsunuz. Soğuk ve kuru rüzgarlı günlerde daha az risk vardır.

İç mekanlarda, nemli bir ortamda merkezi ısıtma açıldığında veya bir radyatörün yanında ıslak çamaşırlar kurutulduğunda olduğu gibi nemli bir ortamda sıcaklıkta ani bir yükselme olduğunda spor sayısı artar.

Küf ve mantarların kendileri belirgin olsa da, saldıkları sporlar çıplak gözle görülemez. Bu, en güvenli bahsinizin küf ve mantarlardan kaçındığı anlamına gelir; bu nedenle sporlarına alerjik reaksiyon göstermezsiniz.

Astımınızı etkileyen küf riski nasıl azaltılır

Sporlarını yılın farklı zamanlarında serbest bırakan birçok küf çeşidi vardır.

Küf sporları yaz ve sonbaharda zirve yapar. Bununla birlikte, bir küf sporuna alerjiniz varsa, diğerine alerjiniz olması muhtemeldir. Bu nedenle, eğer astımınız varsa , tüm yıl boyunca küfün farkında olmanız gerekir .

Yapabileceğiniz en iyi şey astımınızı mümkün olduğunca iyi idare etmektir. Sen bulabilirsiniz  Burada yararlı ipuçları ve tavsiyeler.

Kalıptan tamamen kaçınmak zor olsa da yapabileceğiniz birkaç şey var.

 • Fırtınalar olduğunda tetikte olun. Fırtınalar hem küf sporlarını hem de polenleridaha küçük partiküllere böler, bu da solunum yollarınızı daha kolay tahriş edebilecekleri anlamına gelir.
 • Nemli nemli havalarda  evinizi nemli ve ıslak da yapabilirsiniz. Yağmurlu havalarda aşağıdaki ipuçlarını takip ederek evinizde küf oluşmasını önlemek için özen gösterin.
 • Dışarıdaki küf sporlarından kaçınmak çok zordur, ancak ormanlık alanlar, parklar veya bunları içerebilecek bahçeler gibi alanlardan uzak durmaya çalışabilirsiniz. Etrafta çok düşen yapraklar olduğunda bunun sonbaharda sizin için daha büyük bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz.
 • Önleyici ilacınızı daima belirtildiği şekilde ve doğru şekilde aldığınızdan emin olun. Ve dışarı çıkarken rahatlatan nefes aldığınız cihazı yanınıza almayı unutmayın.

Evde küf önlenmesi

Astımınızı yönetmenin yanı sıra, astım semptomlarını tetikleme riskini azaltmak için ilk etapta küf oluşmasını önlemeye çalışın.

Bu ipuçlarından bazılarını astımı olan kişilerden deneyin:

 • Lavabo, buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinenizin yanı sıra tuvalet, küvet, duş ve sıcak su deposu çevresinde su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin.
 • Bahçeyi düşen yapraklar ve diğer kalıntılardan uzak tutun.
 • İç mekanda küf oluşumunu önlemek için, pencereleri düzenli aralıklarla açarak evinizin iyi havalandırıldığından emin olun.
 • Duş alırken veya yemek yaparken, aspiratörünüzü kullanın veya bir pencere açın ve evin içinde nemli havanın yayılmasını önlemek için kapıları kapalı tutun. Kapağı tencerelerde tutmak da yardımcı olabilir.
 • Elbiseleri iç mekanlarda kurutmaya çalışmayın, nemli dolaplarda saklayın veya gardıroplara kıyafetleri sıkıca sarın.
küf mantarı alerjisi
Astımda küfler ve mantarlar

Polenler

Saman nezlesi astımı olan insanlar için tehlikelidir  

 • Zaten şişmiş hava yollarının daha fazla şişmesine neden olur ve nefes almak için savaşmanızı sağlar
 • Zaten hassas hava yollarınızın toz veya kirlilik gibi diğer tetikleyicilere tepki verme olasılığını artırır
 • Saman nezlesi soğuk algınlığı ile birleşirse, fazladan iltihaplanma büyük sorunlara neden olabilir

Soğuk algınlığı mı yoksa saman nezlesi mi? Farkı bulun  

Gözleriniz / boğaz / burun ve hatta ağızda kaşıntı varsa, saman nezlesi olma olasılığı daha yüksektir. Burnunuz temiz bir sümük akıyorsa, bu başka bir işarettir.

Erken saman nezlesi olabilecek ‘soğuk algınlığı’ tedavisi nasıl

Kaşıntılı, sert soğuk algınlığı semptomlarına ve akan gözlere neyin sebep olduğunu merak mı ediyorsunuz? Şu anda etrafta ağaç poleni var ve astımı olan birçok kişi bize saman nezlesi semptomları yakaladıklarını söylüyor.

Saman nezlesi potansiyel olarak yaşamı tehdit edici astım krizini tetikleyebilir , bu nedenle polen kaynaklı astım krizi riskinizi azaltmak için aşağıdaki önlemleri alın:

 1. Rahatlatıcı inhalatörünüzü her zaman yanınızda taşıyın
 2. Önleyici solunum cihazınızı belirtildiği şekilde alın – bu, solunum yollarınızdaki iltihabı azaltır ve bir atak riskini azaltır
 3.  Saman nezlesi semptomlarını antihistaminikler ve antihistamin veya steroid burun spreyi ile tedavi edin. Farklı tedaviler farklı insanlar için işe yarar – eczacınız sizin için doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir. Saman nezlesi ve astım tedavisi hakkında detaylı bilgi için saman nezlesi tedaviler sayfamızı ziyaret edin.
 4. Belirtileriniz kötüye gidiyorsa ya da haftada üç ya da daha fazla kez rahatlatıcı inhalerinizi kullanıyorsanız doktorunuza acil olarak danışın.

Yüksek polen sezonu için hazırlanın

Düzenli olarak saman nezlesi yaşarsanız , saman nezleniz genellikle başlamadan dört hafta öncesine kadar antihistaminikler almaya başlayın – havayı değiştirmek, polen salınımının tam olarak ne zaman olacağını tahmin etmenin zor olduğu anlamına gelir. Eğer genellikle bir burun spreyi kullanıyorsanız, çalışmaya başlamanın bir hafta kadar sürdüğünü unutmayın , bu nedenle kişisel polen tetiğiniz serbest bırakılmadan önce tekrar alın.

Polenin astım için tetikleyici olup olmadığını nereden biliyorsunuz?

Günlük tutmak polenin astım belirtileriniz için bir tetikleyici olup olmadığını fark etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, parkta veya bahçede bulunduktan sonra yılın belli zamanlarında belirtiler alırsanız, polen alerjiniz olduğu anlamına gelebilir. Günlük polen sayısının  belirtilmesi, sayımın yüksek olduğu zamanlarda alerji semptomlarınızın daha kötü olup olmadığını saptamanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz sizinle semptomlarınız hakkında konuşarak saman nezlesi olup olmadığını çözebilir. Bazı reçete edebilir  saman nezlesi ilaçları  onlar yardım olmadığını görmek için. Veya polen alerjisi olup olmadığını ve hangi polenlere alerjiniz olduğunu belirlemek için sizi deri prick testi ve / veya kan testi için önerebilirler.

astım ve polen ilişkisi
Astım ve polen ilişkisi

Kirlilik ve Hava Kirliliği

Kirlilik: Astımlı insanlar için risk nedir?

Kirlilik seviyeleri yüksek olduğunda, hepimiz zararlı maddelere soluk alırız, ancak astımınız varsa, etkileri hissetme olasılığınız daha fazladır. Kirlilik, astımı olan insanlar için daha fazla risk teşkil ediyor çünkü:

 • Örneğin trafik dumanındaki veya odun dumanındaki kirleticiler, solunum yollarınızı hızla tahriş edebilir ve astım semptomlarını tetikleyebilir
 • Toz, kurum, duman ve dizel dumanlarında bulunan parçacıklar, akciğerlerinize girebilecek kadar küçüktür, hava yollarını iltihaplı ve şişmiş hale getirir ve astım semptomlarına neden olur
 • Kirlilik sizi daha hassas ve normal astım tetikleyicilerinize (ev tozu akarları, polenler, evcil hayvanlar, küfler ve mantarlar gibi) tepki gösterme olasılığını artırabilir .

NE KADAR ENDİŞELENMEN GEREKİYOR?

Hava kirliliği astımı olan herkes için olası bir risk faktörüdür. Fakat iyi haber şu ki , eğer astımınız iyi yönetiliyorsa  ve nadiren semptomlarınız varsa, etkilerle başa çıkmanız çok daha zor olacaktır.
Astımlı bazı kişilerin ekstra bakım alması gerekir:

 • Astım hastası olan çocuklar ve genç yetişkinler, kirliliğin etkilerinden daha fazla risk altındadır çünkü daha hızlı nefes alma hızları vardır ve akciğerleri hala gelişmektedir.
 • Astımı olan yaşlı insanlar, özellikle altta KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) veya kalp hastalığı gibi başka uzun süreli bir durum varsa, kirlilikle baş etmeyi zor bulabilirler.
 • Şiddetli astımı ya da yönetimi zor olan astımı olan insanlar, kirliliğin düşük kirlilik günlerinde bile semptomlarını daha da kötüleştirdiğini görebilir.
 • Olan kişiler saman nezlesi veya polen alerjisi  kirliliği onların polen alerjisi kötü hale getirir fark edebilirsiniz.

Hava kirliliğinin astımınızı tetikleyip tetiklemediğini nasıl anlayabilirsiniz?

Sizin veya çocuğunuz için bir semptom günlüğü tutmak ve kirlilik seviyelerine dikkat etmek, kalıpları tanımlamanıza yardımcı olabilir ve kirliliğin astımınızı daha da kötüleştirmesi durumunda size daha net bir fikir verebilir. Kirlilik seviyeleri düştükten sonra semptomlar devam ederse her zaman doktorunuza danışın.

Hava kirliliği seviyeleri yüksek olduğunda ve daha sonra bir gün boyunca şunu fark edebilirsiniz:

 • diğer astım tetikleyicilerinize her zamankinden daha duyarlısınız
 • öksürüyorsun ya da daha hırıltıyorsun
 • göğsün dar
 • burun ve boğazın cızırtılı hissediyorum
 • zirve akış puanınız normalden düşük, hava yollarınızın tetikleyici bir tepki verdiğinin bir işareti, bu kirlilik olabilir
 • Rahatlatıcı inhalerinizi daha fazla almanız gerekir.

KİRLİLİĞE MARUZ KALMAK GERÇEKTEN ASTIMA NEDEN OLABİLİR Mİ?

Hava kirliliğinin astıma yol açmasında rol oynadığına dair bazı kanıtlar var. Daha fazla araştırma yapılması gerekiyor, ancak şunu biliyoruz:

 • Uzun süreli yüksek konsantrasyonlarda hava kirliliğine maruz kalmak çocuklarda ve yetişkinlerde astıma neden olabilir
 • Hamileyken yüksek düzeyde kirlenmeye maruz kalırsanız, kendinizde astım olup olmadığınızı kontrol edin, bebeğinizin astım gelişmesi daha olası olabilir
 • Kirliliği yüksek bölgelerde yaşayan çocukların erişkinlerde akciğer fonksiyonlarını azaltma olasılığı daha yüksektir.

Yüksek kirlilik günleriyle başa çıkmak

Hava kirliliğinin şehirlerde ve işlek yollarda, özellikle trafik yavaşça hareket ederken daha kötü olması şaşırtıcı değildir. Ancak, havaalanlarına, limanlara ve sanayi bölgelerine de yakın.Yüksek kirlilik günlerinde kavşaklar, otobüs durakları ve otoparklar gibi kirlilik noktalarından kaçınmaya çalışın. Eğer şehir molası rezervasyonu yaptırdıysanız, gitmeden önce oradaki kirlilik seviyelerine bakın. Hava kirliliği seviyelerinin ne zaman daha kötü olacağını bilmek de iyi bir fikirdir. Örneğin:

 • Öğleden sonraları ve akşamları – kirlilik genellikle gün içinde artar, çünkü birikme şansı vardır.
 • Acele saat – yolda daha fazla sayıda araç olduğunda.
 • Yine de güneşli günler bazen zehirli bir duman bırakabilir.
 • Nemli – sıcak olduğunda, hala hava kirletici maddelerin birikmesine izin verilir demektir.
 • Yine de soğuk günler, kirlenmeyi zemine yakın tutarken kış dumanına neden olur.
 • Şiddetli rüzgarlar ve atmosferik değişiklikler , güney Avrupa’dan gelen kirletici maddeleri (Sahra’dan gelen tozlar dahil) yerel seviyelere çıkarır ve bu durum genellikle sis uyarısı verir.

BİR YÜZ MASKESİ YARDIMCI OLUR MU?

Astımlı bazı insanlar, soludukları kirlilik miktarını sınırlandırmak için dışarı çıktıklarında bir yüz maskesi takmayı tercih ederler. Bir maske denemeye karar verirseniz, yüzünüzün etrafında iyi bir sızdırmazlık, ince bir filtre olduğundan emin olun ve Filtreyi sık sık değiştirmeye dikkat edin.

KİRLİLİK EN İYİ 10 TAVSİYE

Eğer götürüyorsanız önleyici tıp her gün kirliliği dahil olmak üzere tüm tetikleyiciler, daha iyi başa edeceğiz ve bizim kirlilik en önemli ipuçlarını daha etkili olacaktır.

 1. Zamanında kirlilik uyarıları ve astım önerileri için Twitter ve Facebook’ta bizi takip edin .
 2. Bölgenizdeki kirlilik tahminlerini kontrol edin .
 3. Herhangi bir semptomla çabucak başa çıkmak için her zaman rahatlatıcı solunum cihazınızı yanınızda bulundurunuz.
 4. Hava kalitesi daha iyi olma eğiliminde olduğunda, dışarıda geçirilen zamanı sınırlayın veya daha erken tükenin.
 5. Yapabiliyorsan, acele saatin dışında yolculuk et.
 6. Arka sokaklara bağlı kalın.
 7. Fiziksel aktivitelerden kaçının.
 8. Özellikle trafikte sıkışmışsanız, araç camlarını kapalı tutun.
 9. Yurtdışına seyahat ediyorsanız, kirlilik seviyeleri hakkında bilgi edinin.
 10. Eğer kirlilik daha da kötüleşirse, saman nezlenize de bakın.

Şenlikler, odun sobası ve diğer dış kirleticiler

Hava kalitesi odun sobası, ateş yakma veya sigara dumanı gibi diğer kirlilik türlerinden de etkilenebilir.

ŞENLİKLER, ODUN SOBASI VE HAVAİ FİŞEKLER

İnsanlar zaman bile evlerini ısıtmak için soba veya yangınlara kullanarak içeride , duman parçacıkları dışında havaya kaçmak ve biz astım bildirim ile bazı insanlar bu onların hava yollarını tahriş ve astım semptomlarına getiriyor biliyoruz.

Arka bahçelerinde veya tahsisatlarında ateş yakan komşular, kirlenmeye neden olurlarsa ve insanların sağlığını etkiliyorlarsa çevre sağlığı açısından sıkıntı verici olarak kabul edilirler. Tek seferlik bir şenlik ateşi konusunda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok, ancak komşularınız sık sık ateşleniyorsa , yerel konseyiniz  etkinliği durdurmalarını veya sınırlamalarını isteyen bir ‘azaltma bildirimi’ yayınlayarak yardım edebilir .

Açık ateş gece bonfires ve havai fişek kombinasyonu semptomların daha risk altında astım insanları koyarak lokalize hava kirliliği ani bir artış neden, böylece bir havai fişek gösterisi için dışarı gidiyoruz emin hazırlıklı yapabilirsiniz – sonra bakmaya devam Astımınızı iyi ve rahatlatmak için inhaler cihazınızı yanınıza alın.

BARBEKÜ

Barbekü, tehlikeli duman parçacıklarını havaya bırakır. Kendi bahçenizde mangal yapmaktan kaçınabilirsiniz, ancak insanlar genellikle onları parklar ve plajlar gibi halka açık yerlerde bulundururlar. Astım hastalarından, komşularının onları etkileyen barbekülerinden duman çıkmasını engellemek için pencerelerini kapatması gereken insanlardan duyduk. Sizin için sık sık bir sorun varsa, tavsiye için yerel belediyenize başvurun.

SİGARA İÇMEK

İnsanlar sigara içenlerin yanında olmanın, öğle yemeği saatinde sokakta dışarıda olup, parkta sigara içen birinin arkasında otururken ya da bar ve restoranlarda dışarıda otururken belirtileri tetiklediğini fark ettiklerini söylüyorlar.

kirli hava ve astım
Kirli hava ve astım

Astım ve Stres

Stres neden astım tetikleyicidir?

Stres, evcil hayvan, polen veya soğuk algınlığı ve grip gibi normal astım tetikleyicilerinize tepki verme olasılığını artırır. Belirtileri dolaylı olarak da tetikleyebilir. Stres altında olduğunuzda daha kolay kızabilirsiniz ve öfke  duygusal bir astım tetikleyicisidir .Bazılarımız için stres biz demektir  içmek  veya  sigara  astım belirtilerinin riski daha bizi daha ikisini de. Stres seviyeleriniz uzun süre yüksek kalırsa, astım tetikleyicilerine daha sık ve daha kötü belirtilerle tepki verdiğinizi fark edebilirsiniz.

Çok fazla stres bazen endişe veya panik atak hissine yol açabilir. Panik atakta, bizi ya tehlikeden kaçmak ya da onunla savaşmak (‘savaş ya da uçuş’ ‘yanıtı) hazırlamak için stres hormonları salınır. Daha hızlı kalp atışı, gergin kaslar ve sığ ve hızlı nefes alma gibi semptomlarla reaksiyona giriyoruz (hiperventilasyon). Solunum paternimizdeki bu değişiklik , sıkı göğüs ve öksürük gibi her zamanki astım semptomları için bizi daha yüksek bir risk altına sokabilir .

Stresin astım semptomlarımı tetikleyip tetiklemediğini nasıl bilebilirim?

İlk adım stres altında olduğunuzu bilmek; bazen işaretleri tanımıyoruz. Stres sizi normalden daha fazla huzursuz, yorgun, daha endişeli hissettirebilir. Kararsız hissetmek, huzursuz hissetmek veya karar vermek zor olabilir. İkincisi, stres düzeylerinin astımınızı daha da kötüleştirebileceğini anlamak – bazen stresli olaylar ile astım semptomlarımız arasında bağlantı kurmayız. Stresin astım semptomlarınızı tetikleyip tetiklemediğini görmek için bir günlük tutmaya çalışın – astım semptomlarının yanı sıra neden strese girdiğinizi yazın. Desenleri fark etmeye başlayabilirsiniz. Örneğin, belki de yeni bir eve taşınırken astım semptomları daha fazla ortaya çıktı veya sınavlarınız geldiğinde astımınız daha kötü görünüyordu.  Yazılı bir astım eylem planı  , belirtilerin daha da kötüleştiğine dikkat etmenize yardımcı olur ve fark ederseniz ne yapmanız gerektiğini size hatırlatır.

Stres astımı tetiklemede en çok ne zaman görülür?

Stres herhangi bir zamanda herhangi birimizi etkileyebilir. Ancak stresli durumlara daha fazla tepki verme ihtimalinin olduğu hayatlarımızda zamanlar vardır. Örneğin:

 • Kadınlar , menstrüel sikluslarında veya menopoz döneminde belirli zamanlarda daha stresli ve endişeli olduklarını görebilirler  .
 • Gençler ve gençler  , evde akran baskısı, sınavlar veya sorunların yanı sıra hormonlarla da ilgileniyor olabilir  . Tüm bunlar, stresi iyi yönetme olasılıklarının daha düşük olduğu bir yaşta stres seviyelerine eklenebilir.
 • Stresli olaylara maruz kalan astımlı çocuklar , özellikle yaşamlarında çok fazla arka plan stresi varsa, astım krizi geçirme riski daha fazladır.

Astımımı etkileyen stres riskini nasıl azaltabilirim?

Tüm stresi hayatımızdan kesmek imkansız. Ama olabilir astım daha kötü hale bunun riskini kesti.

Stres tetiklendiğinde astımınıza yardımcı olacak üç ipucu:

 1. Astım rutininize bağlı kalın. Astımınız ilk etapta iyi yönetilmezse, stres astım semptomlarını tetikleme olasılığı yüksektir. Bu nedenle, astım ilaçlarınıza reçete edildiği şekilde bağlı kaldığınızdan , inhaler cihazınızı doğru bir şekilde kullandığınızdan , düzenli astım incelemeleri için gittiğinizden ve yazılı bir astım eylem planı kullandığınızdan emin olun .
 2. Doktorunuzla veya astım hemşirenizle konuşun. Stres düzeyiniz yüksek olsa bile, astımınızla iyi ilgilenmenize yardımcı olabilirler. Örneğin, stres zamanlarında astımınızı sabit tutmak için bir süre astım ilacınızdan daha fazlasını almanızı önerebilirler. Ayrıca sizi danışma ve refah hizmetlerine yönlendirir.
 3. Hayatınızdaki stresi azaltın. İyi yemek yemenin, egzersiz yapmanın, alkolden uzak durmanın ve başkalarıyla bağlantı kurmanın strese nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla araştırma yapın.

 

astım ve stres
Astım ve stres

 

Astım Tedavisi

Şu anda astımın tedavisi yoktur, ancak tedavi semptomları kontrol etmenize yardımcı olabilir, böylece normal, aktif bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Inhalatörler – tıpta nefes almanızı sağlayan cihazlar – ana tedavi yöntemidir. Astımınız şiddetliyse tabletler ve diğer tedaviler de gerekli olabilir. Genellikle doktorunuz veya astım hemşirenizle kişisel bir eylem planıoluşturacaksınız . Buna ilaçlarınız, durumunuzun nasıl izleneceği ve astım atağı geçirmeniz durumunda ne yapmanız gerektiği hakkında bilgiler de dahildir .
İnhalatörlerİnhalatörler yardımcı olabilir:

 • ortaya çıktığında belirtileri hafifletmek (inhalerleri rahatlatmak)
 • semptomların gelişmesini önle

Bazı insanların her ikisini de içeren bir inhalatöre ihtiyacı vardır (kombinasyonlu inhalatörler).
Farklı inhaler tipleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Rahatlatıcı inhalatörler

Astımı olan çoğu kişiye rahatlatıcı bir inhalatör verilecektir. Bunlar genellikle mavidir. Belirtileriniz ortaya çıktığında tedavi etmek için güvenli bir inhalatör kullanırsınız. Belirtilerinizi birkaç dakika içinde hafifletmelidirler. Doktorunuza veya astım hemşirenize söyleyin, eğer rahatlatıcı inhalatörünüzü haftada 3 veya daha fazla kez kullanmanız gerekiyorsa. Önleyici inhaler gibi ek tedavi önerebilirler. Rahatlatıcı inhalatörlerin çok az yan etkisi vardır, ancak kullanıldıktan sonra birkaç dakika boyunca titremeye veya hızlı bir kalp atışına neden olabilirler.

Önleyici inhalatörler

Sık sık bir inhalatör kullanmanız gerekirse, bir inhalatöre de ihtiyacınız olabilir. Semptomlarınızın oluşmasını engelleyen, solunum yollarınızın iltihabı ve hassasiyetini azaltmak için her gün önleyici solunum cihazı kullanırsınız. Belirtileriniz olmasa bile kullanmak önemlidir. Önleyici bir inhalatör kullanırken semptomlarınız devam ederse, doktorunuza veya astım hemşirenize danışın. Önleyici inhalatörler, steroid ilacı içerir . Genellikle yan etkileri yoktur, ancak bazen neden olabilir:

 • bir ağız ya da boğaz (oral pamukçuk) mantar enfeksiyonu
 • kısık bir ses
 • boğaz ağrısı

Solunum cihazınıza taktığınız boşluklu plastik bir tüpün yanı sıra, ağzınızı durulayarak veya inhalatörünüzü kullandıktan sonra dişlerinizi temizleyerek bu yan etkilerin önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kombinasyon inhalatörleri

Rahatlatıcı ve önleyici inhalatörler astımınızı kontrol etmiyorsa, her ikisini birleştiren bir inhalatöre ihtiyacınız olabilir. Kombinasyon inhalatörleri, her gün ortaya çıkan semptomları durdurmak ve ortaya çıkarsa uzun süreli rahatlama sağlamak için kullanılır. Belirtileriniz olmasa bile, düzenli olarak kullanmak önemlidir. Kombine inhalatörlerin yan etkileri giderici ve önleyici inhalatörlerinkine benzer.

TabletlerYalnızca bir inhalatör kullanmak, semptomlarınızı kontrol etmenize yardımcı değilse, tablet almanız da gerekebilir.Lökotrien reseptör antagonistleri (LTRA’lar)LTRA’lar astım için kullanılan ana tabletlerdir. Ayrıca şurup ve toz halinde de gelirler. Her gün semptomlarınızın ortaya çıkmasına engel olmak için alırsınız. Olası yan etkiler arasında karın ağrıları ve baş ağrıları yer alır.teofilinTeofilin ayrıca diğer tedaviler semptomlarınızı kontrol altına almıyorsa önerilebilir. Belirtilerinizi durdurmak için her gün alınır. Olası yan etkiler baş ağrısı ve hasta hissini içerir.

Steroid tabletleri

Diğer tedaviler semptomlarınızı kontrol altına almıyorsa, steroid tabletler önerilebilir.

Ya da alınabilir:

 • astım krizi geçirdiğinizde acil tedavi olarak
 • semptomları önlemek için uzun süreli tedavi olarak her gün – bu yalnızca çok şiddetli astımınız varsa ve inhalatörler semptomlarınızı kontrol etmiyorsa gereklidir

Steroid tabletlerin uzun süreli veya sık kullanılması zaman zaman aşağıdaki gibi yan etkilere neden olabilir:

 • iştah artışı, kilo almaya yol açar
 • kolay morarma
 • ruh hali değişiklikleri
 • kırılgan kemikler (osteoporoz)
 • yüksek tansiyon

Herhangi bir problemin olup olmadığını kontrol etmek için steroid tablet çekerken düzenli olarak izleneceksiniz.

Diğer tedavilerEnjeksiyonlar veya cerrahi gibi diğer tedavilere nadiren ihtiyaç duyulur, ancak diğer tüm tedaviler yardımcı olmazsa önerilebilir.EnjeksiyonlarŞiddetli astımı olan bazı kişiler için, birkaç haftada bir yapılan enjeksiyonlar semptomların kontrolüne yardımcı olabilir.Astım için ana enjeksiyonlar:

 • omalizumab (Xolair)
 • mepolizumab (Nucala)
 • reslizumab (Cinqaero)

Bu ilaçlar astımı olan herkes için uygun değildir ve sadece bir astım uzmanı tarafından reçete edilebilir. Ana yan etki, enjeksiyonun verildiği rahatsızlıktır.

Cerrahlık

Ciddi astım tedavisi için bronşiyal termoplasti adı verilen bir prosedür önerilebilir. İyi çalışıyor ve güvenliği hakkında ciddi endişeler yok. Bronşiyal termoplasti sırasında genel anestezi ile uyuşturulacak veya uyuyacaksınız . Boğazınızdan aşağı ve ciğerlerinize ince, esnek bir tüp geçirmeyi içerir. Isı, hava yollarının çevresindeki kaslarda daralmalarını ve astım semptomlarına neden olmalarını durdurmak için kullanılır.

Tamamlayıcı tedaviler

Aşağıdakileri içeren çeşitli tamamlayıcı tedaviler astım için olası tedaviler olarak önerilmiştir:

 • nefes egzersizleri – Papworth yöntemi ve Buteyko yöntemi olarak adlandırılan teknikler gibi
 • geleneksel Çin bitkisel ilaç
 • akupunktur
 • iyonlaştırıcılar – hava moleküllerini doldurmak için elektrik akımı kullanan cihazlar
 • manuel tedaviler – kayropraktik gibi
 • homeopati
 • diyet takviyeleri

Bu tedavilerin çoğuna yardımcı olabileceğine dair çok az kanıt var. Solunum egzersizlerinin semptomları iyileştirdiğine ve bazı insanlarda daha rahatlatıcı ilaçlara olan ihtiyacı azalttığına dair bazı kanıtlar var, ancak bunlar ilacınız yerine kullanılmamalıdır.

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.