Badem Alerjisi

Badem Alerjisi

Badem Alerjisi

Adı: Badem

Bilimsel Adı: Prunus dulcis

Badem Alerjisi Oluşumu: Öğütülmüş badem, badem ezmesi, yiyeceklerde kıyılmış fındık ve garnitür olarak.

Alerji Bilgisi:
Ağaç fındıklarına ve tohumlarına olan alerjiler daha şiddetli bir yapıya sahiptir ve hayatı tehdit edici ve bazen ölümcül reaksiyonlara neden olur. Ağaç fındık alerjisi olan kişiler, yakından ilişkili bitki türlerinden gelmese de, bir dizi farklı fındık türünün tetiklediği reaksiyonlardan sık sık muzdariptir. Genel olarak, bu alerjiler, yemek pişirme gibi işlemlere dirençli olan fındık ve tohumlarda bulunan ana proteinler tarafından tetiklenir.

Huş ağacı polen alerjisi ile ilişkili olan, semptomların büyük ölçüde ağız ile sınırlı olduğu ve “oral alerji sendromu” (OAS) olarak adlandırılan bir duruma neden olan daha hafif bir ağaç fındık alerjisi şekli de vardır. Bu durum, Bet v 1 adı verilen ana huş polen alerjeni gibi polen alerjenlerine çok benzeyen ağaç fındıklarında bulunan moleküller tarafından tetiklenir. Bu moleküller, bu alerjik tüketiciler için fındık ve tohumların alerjenitesini azaltabilecek şekilde pişirme ile tahrip olma eğilimindedir. .

Fındık ve tohumlara verilen reaksiyonlar aynı zamanda, gizli somun bileşenlerinin veya fındık izlerinin ve yiyecek işleme ya da üretimin bir sonucu olarak ortaya çıkan belirli tohumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, ağaç fındık ve tohumları AB gıda etiketleme direktifinin Ek IIIa’sına dahil edilmiştir. Bir gıdaya kasten dahil edilmişlerse, aşağıdakiler (ürünleri dahil) bir etikette belirtilmelidir.

Badem, fındık, ceviz, Kaju, Pekan somun, Brezilya fıstığı, Fıstık fındık, Macadamia fındık Queensland fındık, Hardal ve Susam tohumları.


Badem (Amygdalus communis), bir badem, elma, armut, şeftali, kiraz, erik, nektarin, kayısı ve çilek içeren Rosaceae familyasına ait olmasına rağmen, bir ağaç somunu olarak kabul edilir. İşlenmiş gıdaların çoğu badem, örneğin tatlılar, atıştırmalıklar, unlu mamuller, dondurma, sakız, içecekler (badem sütü), köri içerebilir.

Badem Alerjisi belirtileri

Badem kaynaklı alerjik reaksiyonların ciddiyeti hafif oral alerji sendromundan (ağzını ve / veya dilini kaşırdıktan ve meyveyi yedikten hemen sonra kaşıntı), şiddetli ve hatta potansiyel ölümcül sistemik reaksiyonlara (anafilaktik şok; boğazın kabarması ve şişmesi, astım) ). Alerjik reaksiyonların ciddiyeti, bademde hastanın hangi alerjiye alerjisi olduğuna bağlı olarak değişir.

İlgili gıdalar (çapraz reaktivite)

Çeşitli tipte badem alerjisi konular ayırt edilebilir:

Huş poleni alerjisi olan hastalar

Bu hastalarda badem alerjisi, sebze besinlerinde polen alerjenleri ve benzer proteinler arasındaki çapraz reaktivitenin (benzerlik) sonucudur. Bu tür proteinler midede hızlı bir şekilde tahrip olduğundan, bu tür bir gıda alerjisi genellikle hafiftir: çoğu durumda oral alerji sendromu tek alerjik semptomdur. Ayrıca, bu hastalar ısıyla işlenmiş bademleri tolere eder, çünkü alerjenler ısıyla kararsızdır.

Öncelikle ağaç fındıklarına alerjisi olan hastalar

Bu tip alerjiden sorumlu olan alerjik proteinler ısıya dayanıklıdır ve midede sindirime karşı dirençlidir. Sonuç olarak, bu proteine ​​tepki gösteren hastalar ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayabilir. Farklı bir somuna alerjisi olan hastalarda bir somuna ilk maruz kaldığında ciddi reaksiyonların ortaya çıkabileceğini bilmek çok önemlidir. Ne yazık ki, ağaç fındıkları arasındaki çapraz reaktivite hem gerçek hayatta hem de kan numunelerinde ölçüldüğünde çok değişkendir. Bu nedenle, bir ağaç somununa şiddetli alerjik reaksiyon öyküsü olan hastaların, bademlere reaksiyonun bulunmadığı kesin olarak doğru bir şekilde teşhis edilinceye kadar diğer somunların alımından kaçınmaları son derece önemlidir.

Şeftali ve diğer Rosaceae’lara alerjisi olan hastalar

Bu hastalar, temel olarak Rosaceae’de ve aynı zamanda çoğu bitki kaynaklı gıdalarda bulunan ısıya dayanıklı bir proteine ​​(LTP) tepki gösterir. LTP yaygın olarak çapraz reaksiyona giren bir alerjendir. LTP alerjik deneklerin çoğunda şeftali alerjisi öyküsü vardır (OAS ve / veya daha şiddetli reaksiyonlar) ve yaklaşık% 25’i badem yiyen reaksiyonları rapor eder. Bu hastalarda diğer ağaç fındıklarına alerji yapmak mümkündür. LTP ısıya dayanıklıdır ve midede sindirime karşı dirençlidir; Bunun bir sonucu olarak alerjik hastalar potansiyel olarak ciddi alerjik reaksiyonlar yaşayabilirler.

Latekse alerjisi olan hastalar

Doğal kauçuk latekse alerjisi olan hastalarda bazı badem alerjisi vakaları bildirilmiştir. Bununla birlikte, böyle bir ilişki tipik veya sık görülmemektedir.

Kim, ne zaman, ne kadar ve ne sıklıkta?

Ağaç fındıkları, gıda alerjisinin en sık nedenlerinden biri olarak kabul edilir, ancak badem alerjisi alışılmadık görünüyor. Badem alerjisi oluşumu için iyi veri mevcut değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Birleşik Krallık’ta, bir bütün olarak ağaç fındık alerjisinin sıklığının hem çocuklarda hem de yetişkinlerde% 0,2 ile% 0,5 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Ağaç fındık alerjileri çocuklukta erken görülür, ancak Akdeniz ülkelerinde ısıya dayanıklı proteinlere duyarlılık yetişkinlerde görülebilir. Alerjik hastaların birkaç yıl sakındıktan sonra tolerans gösterip gösteremeyeceği halen bilinmemektedir.

Teşhis

Taze gıdalarla yapılan cilt testleri genellikle ceviz alerjisini saptamak için en iyi in-vivo yöntem olarak kabul edilir, ancak ticari ekstreler stabil alerjenlere karşı hassaslaşmış hastalarda eşit derecede hassas olabilir. İn vitro testler (RAST) de genellikle hassastır. Ağaç fındıklarının neden olduğu alerjik reaksiyonların ciddiyeti nedeniyle, oral zorluk testleri nadiren yapılır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Badem, ticari gıda preparatlarında “gizli alerjen” olarak bulunabilir; köri yutmaya bağlı badem kaynaklı bir anafilaksi vakası tarif edilmiştir. Olası çapraz reaktivite nedeniyle, badem alerjisi olan hastalar, iyi toleransları güvenilir testlerle kanıtlanmadıkça, fındık ve Brezilya fıstığı gibi diğer ağaç fındıklarından kaçınmalıdır.

Diğer Bilgiler:Fındık, Badem, Fındık, Ceviz, Kaju, Ceviz Fındık, Brezilya Fındık, Antep Fıstığı, Macadamia Fındık ve Queensland Fındıkkıran ve bunların ürünleri, gıdaların etiketlenmesiyle ilgili AB direktifinin Ek IIIa’sında listelenmiştir.

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.