Besin Alerjisi (Gıda Alerjisi)

besin alerjisi

Besin Alerjisi

Besin Alerjisi (Gıda Alerjisi) Nedir?

Besin alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belirli yiyeceklere alışılmadık tepki vermesidir. Alerjik reaksiyonlar genellikle hafif olsa da, çok ciddi olabilirler.

Vücudun bağışıklık sisteminin görevi, sizi hasta eden mikropları (bakteri veya virüs gibi) tanımlamak ve yok etmektir. Bir gıda alerjisi bağışıklık sisteminiz bir alerjen olan, zararsız bir gıda proteinine aşırı tepki verdiğinde gerçekleşir.
Türkiye’de en yaygın sekiz besin alerjisi süt, yumurta, yerfıstığı, ağaç fındık, soya, buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.
Aile geçmişinde alerjisi olan bireylerin sonraki nesilde dünyaya gelenlerde yiyecek alerjisi geliştirip geliştirmemesinde rol oynuyor gibi görünmektedir. Egzama veya saman nezlesi gibi başka alerjik reaksiyonlarınız varsa, daha fazla besin alerjisi riskiniz vardır. Bu olasılık aynı zamanda astım için de geçerlidir.
Besin alerjileri, gıda intoleransları ile aynı değildir ve besin alerjisi semptomları diğer tıbbi durumların semptomlarıyla örtüşür.
Bu nedenle gıda alerjinizin, bir alerji uzmanı tarafından uygun bir değerlendirme ile onaylanması önemlidir.

Bir besin alerjisinin belirtileri, vücudun farklı bölgelerini aynı anda etkileyebilir. Bazı yaygın belirtiler şunlardır:

 • Ağız, boğaz veya kulakların içinde kaşıntılı bir his
 • Kabarık kırmızı döküntü ( ürtiker veya “kurdeşen”)
 • Yüzün şişmesi, göz çevresi, dudaklar, dil ve ağız çatısı (anjiyoödem)
 • Kusma.

Gıda alerjilerine ne sebep olur?

Besin alerjileri, bağışıklık sistemi – vücudun enfeksiyona karşı savunması – yanlışlıkla gıdada bulunan proteinleri tehdit olarak algılar. Sonuç olarak, bazı kimyasallar salınır. Alerjik reaksiyon belirtilerine neden olan bu kimyasallar. Hemen hemen her gıda alerjik reaksiyona neden olabilir, ancak çoğu gıda alerjisinden sorumlu olan bazı yiyecekler vardır.

Çocuklarda, en sık alerjik reaksiyona neden olan yiyecekler şunlardır:

 • Süt
 • Yumurtalar
 • Yer fıstığı
 • Fındık ağacı
 • Balık
 • Kabuklu deniz hayvanı

Gıda alerjisi olan çoğu çocuk bebeklik döneminde egzama yaşayacaktır . Çocuğun egzaması ne kadar kötü olursa ve ne kadar erken başlamışsa, yiyecek alerjisi o kadar olasıdır.

Yetişkinlerde, en sık alerjik reaksiyona neden olan yiyecekler şunlardır:

 • Yer fıstığı
 • Ağaç fındık – ceviz, brezilya fındık, badem ve fındık gibi
 • Meyveler – elma ve şeftali gibi
 • Balık
 • Kabuklu deniz ürünleri – yengeç, ıstakoz ve karides gibi

Astım, saman nezlesi ve egzama gibi diğer alerjik durumlara rağmen insanların neden gıdalara alerjileri olduğu hala bilinmiyor.

Besin alerjileri, bağışıklık sistemi -vücudun enfeksiyona karşı savunması- yanlışlıkla gıdada bulunan proteinleri tehdit olarak algılar.
Sonuç olarak bazı kimyasallar salınır. Alerjik reaksiyon belirtilerine neden olan bu kimyasallardır.
Hemen hemen her gıda alerjik reaksiyona neden olabilir, ancak çoğu gıda alerjisinden sorumlu olan bazı yiyecekler vardır.

Besin alerjisi türleri

Besin alerjileri semptomlara ve ne zaman ortaya çıktığına bağlı olarak üç türe ayrılır.

IgE aracılı besin alerjisi:
immünoglobulin E (IgE) adı verilen bir antikor üreten bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen en yaygın tür. Belirtiler yedikten birkaç saniye veya dakika sonra ortaya çıkar. Bu tip alerji nedeniyle daha fazla anafilaksi riski vardır.

IgE aracılı olmayan besin alerjisi:
Bu alerjik reaksiyonlar immünoglobulin E’den değil, immün sistemdeki diğer hücrelerden kaynaklanır. Bu tip bir alerjinin, semptomların gelişmesi çok uzun sürdüğü için (birkaç saate kadar) teşhis edilmesi güçtür.

Karışık IgE ve IgE’ye bağlı olmayan besin alerjileri:
Bazı kişiler her iki tipte de semptomlar yaşayabilir.

Gıda alerjisinin belirtileri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oral alerji sendromu (polen besin sendromu)
Bazı insanlar taze meyve veya sebze yedikten hemen sonra ağızlarında ve boğazlarında, bazen hafif şişmeler ve kaşıntı hissederler. Bu oral alerji sendromu olarak bilinir.
Oral alerji sendromu, polen için taze meyvelerde, kuruyemişlerde veya sebzelerde bazı proteinleri içeren alerji antikorlarından kaynaklanır.
Oral alerji sendromu genellikle ciddi semptomlara neden olmaz ve herhangi bir meyve ve sebzeyi iyice pişirerek alerjenleri devre dışı bırakmak mümkündür.
Polen-gıda sendromu olan bazı kişilerde daha ciddi semptomlar olabilir.

 

Gıda alerjisi nedenleri

Bir gıda alerjisi, bağışıklık sisteminizin bazı gıdalardaki zararsız proteinleri tehdit olarak ele almasından kaynaklanır. Alerjik reaksiyonu tetikleyen bir dizi kimyasal salgılar.

Bağışıklık sistemi

Bağışıklık sistemi, antikor denilen özel proteinler üreterek vücudu korur.
Antikorlar, vücudunuzdaki bakteri ve virüsler gibi potansiyel tehditleri tanımlar. Bağışıklık sisteminize, tehdidi öldüren ve enfeksiyonun yayılmasını önleyen kimyasallar salgıladığını bildirir.
En yaygın gıda alerjisi tipinde immünoglobulin E (IgE) olarak bilinen bir antikor yanlışlıkla gıdada bir tehdit olarak bulunan belirli bir proteini hedef alır. IgE en önemli histamin olan birkaç kimyasal maddenin salınmasına neden olabilir.

Histamin

Histamin, alerjik reaksiyon sırasında meydana gelen tipik semptomların çoğuna neden olur. Örneğin, histamin:

 • Küçük kan damarlarının genişlemesine ve çevresindeki cildin kırmızılaşmasına ve şişmesine neden olur
 • Ciltte sinirleri etkiler, kaşıntıya neden olur
 • Burun zarınızda üretilen sümük miktarını arttırır, bu da kaşıntıya ve yanma hissine neden olur

Çoğu gıda alerjisinde, histamin salımı, ağzınız, boğazınız veya cildiniz gibi vücudun belirli bölümleriyle sınırlıdır.

In anaflaksi , bağışıklık sistemi kana histamin ve diğer birçok kimyasalların aşırı hız ve bültenleri büyük miktarlarda girer. Bu, anafilaksi ile ilişkili çok çeşitli semptomlara neden olur.

IgE aracılı olmayan gıda alerjisi

Bağışıklık sistemindeki farklı hücrelerin neden olduğu, IgE aracılı olmayan bir yiyecek alerjisi olarak bilinen başka bir tür yiyecek alerjisi vardır.

IgE aracılı olmayan gıda alerjisini doğrulayan bir test olmadığından tanı koymak daha zordur.

Bu tip reaksiyon büyük ölçüde cilt ve sindirim sistemi ile sınırlı olup, mide ekşimesi, hazımsızlık ve egzama gibi semptomlara neden olur.

Bebeklerde, IgE aracılı olmayan bir gıda alerjisi, mide asidinin boğaza sızdığı yerlerde ishal ve reflü yapabilir.

 

Gıda alerjisi belli bir yiyeceği yedikten hemen sonra meydana gelen bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Alerjiye neden olan yiyeceklerin küçük bir miktarı bile sindirim sorunları, kurdeşen veya şişmiş hava yolları gibi belirti ve semptomları tetikleyebilir.

Bazı insanlarda bir gıda alerjisi şiddetli semptomlara veya hatta anafilaksi olarak bilinen hayatı tehdit edici bir reaksiyona neden olabilir.

Besin alerjisi, 3 yaşın altındaki çocukların yüzde 6 ila 8’ini ve yetişkinlerin yüzde 3’ünü etkiler. Tedavi olmasa da bazı çocuklar büyüdükçe gıda alerjilerini arttırır.

Bir besin alerjisini gıda intoleransı olarak bilinen çok daha yaygın bir reaksiyonla karıştırmak kolaydır. Can sıkıcı olsa da gıda intoleransı bağışıklık sistemini içermeyen daha az ciddi bir durumdur.”

besin alerjisi nedir
Besin Alerjisi Nedir

 

BESİN ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Besin alerjisi belirtileri nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin besin alerjisi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Besin alerjisi belirtilerinin bebeklerde en sık görülme biçimlerinden bazıları

 • Emzirme anında göğüste oluşan hırıltı sesi
 • Kanlı kaka
 • Mukuslu kaka
 • Gıda tüketimi sonrası ciltte oluşan döküntüler.
 • Kusma
 • İshal

Bilgilendirici videomuzu izleyebilirsiniz.


BESİN ALERJİSİ TANI ve TEDAVİSİ

Besin Alerjisi Tedavisi (gıda alerjisi tedavisi)

Şu anda besin alerjilerinden tamamen arınmak için bilinen bir tedavi metodu yoktur. Reaksiyonları önlemenin tek yolu alerjiniz olan yiyeceklerden tamamen uzak durmaktır.
Ancak araştırmalar bir fark yaratıyor. Her gün bilim insanları gıda alerjilerini daha iyi anlamak için çalışıyorlar ve hayat kurtarıcı tedaviler bulmaya odaklanıyorlar.

Alerjik reaksiyonu önlemenin en iyi yolu alerjiye neden olan yiyeceği tanımlamak ve bundan kaçınmaktır.
Yapılan araştırmalarda yer fıstığı ve süt gibi bazı gıda alerjenlerini duyarsızlaştırmanın yolları aramaktadır, ancak bu yerleşik bir tedavi değildir.
Çocuğunuzun diyetinde süt ve süt ürünlerini ürünlerini kesmeden önce bu konuyu doktorunuzla mutlaka konuşun.
Süt gibi bazı yiyeceklerde herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir diyetisyenle konuşmanız gerekebilir.
Antihistaminik adı verilen bir ilaç türü, hafif veya orta derecede alerjik reaksiyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
Akut alerjik semptomları kontrol altına almak için sıklıkla daha yüksek bir antihistamin dozu gerekebilir.
Adrenalin, anafilaksi gibi daha ciddi alerjik semptomlar için etkili bir tedavi yöntemidir .
Gıda alerjisi olan kişilere genellikle acil durumlarda kullanılabilecek adrenalin dozlarını içeren otomatik enjektör kalemi olarak bilinen bir cihaz verilir.

Besin alerjisi konusunda ne zaman tıbbi yardım alınmalı?
Siz veya çocuğunuzun gıda alerjisi olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzdan profesyonel bir tanı istemeniz çok önemlidir.
Daha sonra uygunsa sizi bir alerji kliniğine yönlendirebilirler.
Birçok ebeveynler yanlışlıkla tamamen farklı bir durumun neden olduğu durumlarda çocuğunun gıda alerjisi olduğunu varsayar.
Ticari alerji test kitleri mevcuttur, ancak bunların doktor talebi olmadan kullanılması ve sonuçların ebeveynler tarafından yorumlanması önerilmez.
Sonuçlar güvenilir olsalar bile sonuçlara bir sağlık profesyoneli tarafından bakılmalıdır.

Kimler risk altında ve besin alerjisinden etkilenebilir?
Yiyecek alerjilerinin çoğu, üç yaşın altındaki küçük çocukları etkiler.
Bu yaştaki risk grubunda ki yaşlarda en az bir tane gıda alerjisi olduğu tahmin edilmektedir.
Bebeklik döneminde süt, yumurta, soya ve buğday gıda alerjisi olan çocukların çoğu 2-4 yaş döneminde hastalığı geride bırakabilirken bazıları hastalıkla yaşamaya devam etmektedir.
Yerfıstığı ve ağaç fıstığı alerjileri genellikle daha kalıcıdır. Yer fıstığı alerjisi olan her beş çocuktan dördü hayatlarının geri kalanına yer fıstığı alerjisi tanısına sahip olarak devam eder.
Yetişkinlik döneminde gelişen veya yetişkinliğe devam eden gıda alerjilerinin yaşam boyu alerji olması muhtemeldir.
Belirsiz olan nedenlerden dolayı gıda alerjileri son 20 yılda keskin bir şekilde artmıştır.
Bununla birlikte, anafilaksi ile ilişkili gıda reaksiyonlarından kaynaklanan ölümler nadirdir.


Gıda intoleransı nedir?

Besin intoleransı besin alerjisi ile aynı değildir.
Gıda intoleransı olan kişilerde ishal, şişkinlik ve mide krampları gibi belirtiler olabilir.
Bu laktoz gibi bazı maddeleri sindirmede sorunundan kaynaklanabilir. Ancak, alerjik reaksiyon olmaz.
Besin alerjisi ile besin intoleransı arasındaki önemli farklar şunlardır:

 • Bir gıda intoleransı belirtileri genellikle yemeği yedikten birkaç saat sonra ortaya çıkar.
 • Alerjiden ziyade intoleransı tetiklemek için daha fazla miktarda yiyecek yemelisiniz.
 • Bir gıda intoleransı, alerjiden farklı olarak hayatı tehdit edici değildir.

 

Gıda alerjisi tedavisi konusunda uzmanların fikir ve tavsiyeleri dışına çıkmamaya dikkat etmeyi lütfen unutmayın.

Bir gıda alerjisi tedavisini yönetmenin birincil yolu sorunlara neden olan yiyecekleri tüketmekten kaçınmaktır. Yiyecek ürünlerinin içerik etiketlerini dikkatlice kontrol edin ve kaçınmanız gereken içeriklerin farklı isimlerle adlandırılıp adlandırılmadını araştırın.
Paketlenmiş gıdanın basit, açık bir dille yazıldığına dikkat etmelisiniz.”

 

Besin alerjisini önleme

Gıda alerjisi tedavisinde ana itici güç, spesifik alerjenden kaçınmadır. Semptomlar şiddetliyse ve şunları içeriyorsa tıbbi tedavinin bazen başlatılması gerekebilir; antihistamin, adrenalin ve kortikosteroid ilaç tedavisi. Belgelendirilmiş gıda anafilaksisi olan tüm insanlar bir Medic Alert bileziği takmalı ve kendi kendine uygulama için bir adrenalin enjeksiyonu (Epipen) taşımalıdır. Pediatrik yaş grubunda setirizin (Zirtek) gibi alerji önleyici ilaçlar önerilmelidir. Bu, gıda alerjeni reaktivitesini azaltabilir ve “Alerji Yürüyüşü” olarak adlandırılan Egzama, Astım ve Nazal Alerjiyi yavaşlatabilir. Şu anda Avrupa’da önleyici ilaçların “alerjik yürüyüşü” durdurmada ne kadar etkili olduğunu değerlendirmek için çalışmalar yürütülmektedir – bu, Alerjik Çocuk (ETAC) kavramının Erken Tedavisi olarak adlandırılmaktadır.

Son olarak, “yasak” bir yiyeceğin temkinli bir şekilde yeniden denenmesi 6-12 ay sonra denenebilir, çünkü doğal gıda alerjisi tarihi kademeli olarak iyileştirilebilir. Anafilaksi içeren yiyecekler, kontrollü bir hastane ortamı dışında tekrar kullanılmamalıdır.

Besin Alerjisi Tedavisi
Besin Alerjisi Tedavisi

BESİN ALERJİSİ TESTLERİ

Besin Alerjisi Testi (gıda alerjisi testi)

Siz veya çocuğunuzun besin alerjisi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle ilgili doktordan randevu alın. Size çocuğunuzun semptomlarının şekli hakkında bazı sorular sorulacaktır. Bunlardan bazıları:

 • Belirtilerin gıdaya maruz kaldıktan sonra başlaması ne kadar sürdü?
 • Belirtiler ne kadar sürdü?
 • Belirtiler ne kadar şiddetliydi?
 • Bu belirtiler ilk defamı ortaya çıktı? Değilse ne sıklıkta meydana geldi?
 • Hangi yiyecekleri içerdi ve çocuğunuz ne kadar tüketti?

Ayrıca, çocuğunuzun tıbbi geçmişi hakkında bilmek almak isteyecekler, örneğin:

 • Başka alerjileri veya alerjik durumları var mı?
 • Ailede alerjik geçmişi olan var mı?
 • Çocuğunuz emzirildi veya biberonla mı beslendi?
 • Doktorunuz ayrıca çocuğunuzun kilosunu ve boyunu beklenen oranda geliştiğinden emin olmak için ölçüm yapabilir.


Alerji kliniğine sevk

Doktorunuz bir gıda alerjisinden şüpheleniyorsa bir alerji kliniğine veya test için bir merkeze yönlendirilebilirsiniz.
Gereken testler, alerjinin türüne bağlı olarak değişebilir:

Semptomlar hızlı bir şekilde geliştiyse (IgE kaynaklı bir gıda alerjisi):
Muhtemelen bir deri prick testi veya kan testi yapılacaktır.
Semptomlar daha yavaş gelişirse (IgE aracılı olmayan gıda alerjisi)
Muhtemelen bir gıda eleme diyetine girebilirsiniz.

Deri prick testi

Deri prick testi sırasında kol üzerine standartlaştırılmış yiyecek özleri damlatılır. Cilt daha sonra alerjenin bağışıklık sisteminizin hücreleriyle temas etmesine izin veren küçük bir lansetle delinir.
Bazen doktorunuz reaksiyona neden olabileceği düşünülen yiyecek numunesini kullanarak testi yapabilir.
Kaşıntı, kızarıklık ve şişlik genellikle pozitif reaksiyonu gösterir. Bu testler genellikle ağrısızdır.
Bir cilt prick testi, anafilaksiye neden olma konusunda teorik olarak küçük bir ihtimale sahiptir. Bu sebeple bu reaksiyon göz önüne alınarak bununla başa çıkmanın mümkün olduğu yerlerde test yapılır -genellikle alerji kliniği, hastane veya daha büyük ve donanımlı yerlerde-.

Kan testi
Deri prick testine bir alternatif, kandaki alerjik antikorların miktarını ölçen bir kan testidir.

Gıda eleme diyeti
Bir gıda eliminasyon diyetinde, alerjik reaksiyona neden olduğu düşünülen gıda, diyetten iki ila altı hafta süreyle çekilir. Yiyecek daha sonra tekrar sokulur.
Yiyecek geri çekildiğinde semptomlar ortadan kalkar, ancak yiyecek tekrar girdikten sonra geri dönerse, bu normal olarak gıda alerjisi veya intoleransı gösterir.
Diyete başlamadan önce, aşağıdakiler gibi konularda doktorunuzdan tavsiye almanız gerekir:

 • Kaçınmanız gereken yiyecek ve içecekler hangileri?
 • Gıda etiketlerini nasıl yorumlamalısınız?
 • Alternatif bir beslenme kaynağına ihtiyaç duyulduğunda ne yapabiliriz?
 • Diyet ne kadar sürmeli?

Konuda uzman doktorlarla görüşmeden bir gıda eleme diyetini kendiniz uygulamayın.


Alternatif testler

Alerjileri tespit veya tedavi ettiğini iddia eden ancak bu konuda başarısı olamayan ve  kaçınılması gereken test türleridir. Genelde aktar ve benzeri yerlerde bulunmaktadır.

Vega testi:
Elektromanyetik alanınızdaki değişiklikleri ölçerek alerjileri tespit etme iddiası.
Kinesiyoloji testi:
Kas yanıtlarınızı inceleyerek gıda alerjilerini tespit etme iddiası.
Saç analizi:
Saçınızdan bir örnek alarak ve üzerinde bir dizi test uygulayarak gıda alerjilerini tespit etme iddiası.
Alternatif kan testleri (lökositotoksik testler):
Beyaz kan hücrelerinin şişmesini kontrol ederek gıda alerjilerini tespit etme iddiası.

Birçok alternatif test kiti oldukça pahalıdır. Belirlediklerini iddia ettikleri bilimsel prensipler kanıtlanmamıştır ve bağımsız incelemeler bu testleri güvenilmez bulmuştur. Bu sebeple bunlardan kaçınılmalıdır.


Besin alerjisi tanısı sonrası sorulacak sorular

Çocuğunuza bir gıda alerjisi tanısı konuyorsa veya yeni bir gıda alerjisi tanısı konulmuş bir yetişkinseniz, aşağıdaki gibi sorular sormak isteyebilirsiniz:

 • Ne tür bir alerjidir?
 • Ciddi bir alerjik reaksiyon geçirme şansı nedir?
 • Alerjinin çocuğumun sağlığı, diyet, beslenme ve aşılama gibi diğer alanları üzerinde etkisi olacak mı? Bazı aşılar yumurta proteini izleri içerir.
 • Çocuğumun alerjisi dışında büyüme olasılığı var mı ve öyleyse ne zaman?

 

Gıda alerjisi testleri bir uzman tarafından yapılmalıdır. Alternatif tıp veya bitkisel metodların işe yararlılığı bilimsel olarak kabul edilmemiş olup, bu konu ile ilgili henüz bilimsel bir makale yayınlanmamıştır.

Bir çocuğun gıda alerjisi olup olmadığını belirlemeye çalışırken ilgili birçok test bulunur.
İlk olarak, en önemli kısım şüpheli gıdaların dikkatli bir şekilde tarihlenmesi, ortaya çıkan semptomların zamanlaması ve türleri ve semptomları daha iyi hale getirmek için daha önce kullanılmış olan herhangi bir tedavinin olup olmadığının dikkate alınmasıdır.

Geçmiş bir IgE aracılı alerjiyle tutarlıysa, gıda alerjisi testi sıklıkla takip edilir.
Bununla birlikte, hatırlanması gereken en iyi kural, çocuğunuzun herhangi bir semptom geliştirmeden bir yemek yiyebilmesi durumunda o yiyeceğe karşı alerjisi olma olasılığı düşüktür.
Neden? Çünkü en iyi gıda alerjisi testi yiyeceğin gerçekten kontrollü şekilde ve doktor tavsiyesi ile tüketilmesidir.”

besin alerjisi testleri
Besin Alerjisi Testleri

BAZI GIDA ALERJİLERİ


ÖNEMLİ UYARI ve HATIRLATMA

Üstte yazılan örnek alerjilere veya bir başka besin alerjisine yatkınlığınız veya konulan bir tanınız varsa her zaman yanınızda bir epinefrin oto enjektörü bulundurun. Epinefrin anafilaksi için ilk tedavi seçeneğidir.


EN SIK RASTLANAN BESİN ALERJİSİ REAKSİYON BELİRTİLERİNDEN BAZILARI

Bağırsak Reaksiyonları: Karın Ağrısı, Kusma ve İshal
Cilt Reaksyonları: Kaşıntı, Şişme (döküntü veya ısırgan döküntüleri)
Solunum Reaksiyonları: Burun Akması, Hapşırma, Hırıltı ve Öksürük

 

Detaylı anlatımla bazı gıda alerjileri

Acı bakla alerjisi
Anason alerjisi
Armut alerjisi
Arpa alerjisi
Avokado alerjisi
Badem alerjisi
Balık alerjisi
Buğday alerjisi
Çam fıstığı alerjisi
Çavdar alerjisi
Ceviz alerjisi
Çilek alerjisi
Dolmalık biber alerjisi
Domates alerjisi
Elma alerjisi
Erik alerjisi
Fındık alerjisi
Fıstık  alerjisi
Hardal alerjisi
Haşhaş tohumu alerjisi
Havuç alerjisi
Hindistan cevizi alerjisi
İncir alerjisi
Kabak alerjisi
Karabuğday alerjisi
Kavun alerjisi
Kayısı alerjisi
Kereviz alerjisi
Kestane alerjisi
Keten tohumu alerjisi
Kiraz alerjisi
Kivi alerjisi
Lahana alerjisi
Mango alerjisi
Marul alerjisi
Mercimek alerjisi
Mısır alerjisi
Muz alerjisi
Nar alerjisi
Nohut alerjisi
Patates alerjisi
Pirinç alerjisi
Şalgam alerjisi
Sarımsak alerjisi
Şeftali alerjisi
Susam alerjisi
Süt alerjisi
Trabzon hurması alerjisi
Üzüm alerjisi
Yulaf alerjisi
Yumurta alerjisi

 

KISACA SIKÇA SORULAN SORULAR

BESİN ALERJİSİ NEDİR?

Besin alerjisi Vücudun besin alımı sonrası vermiş olduğu anormal klinik cevaba besin reaksiyonu denir. Reaksiyon vücutta bağışıklık sisteminin besin proteinini yanlışlıkla “tehlikeli” olarak algılaması ve tepki vermesi sonucu oluşur.


BESİN ALERJİSİ GÖRÜLME SIKLIĞI NEDİR?

Besin alerjisi görülme sıklığı tüm dünyada artmaktadır. Araştırmaların sonucuna göre besin alerjisi erişkinlerde %3, çocuklarda %6 olarak görülmektedir.


EN SIK GÖRÜLEN BESİN ALERJİLERİ

Yüz yetmişten fazla besinin alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Bunlar içerisinde ülkemizde sırasıyla en sık süt, yumurta, fındık, fıstık, ceviz, mercimek, buğday, daha nadir olarak da susam, soya, nohut, balık ve et alerjisi görülmektedir.


BESİN ALERJİSİ BELİRTİLERİ

Besin alerjilerinin tipine göre klinik belirtiler de değişiklik gösterir. Daha sıklıkla görülen “erken tip” besin alerjilerinde (IgE molekülü aracılığı ile ortaya çıkan besin alerji tipi) belirtiler, sıklıkla besini tükettikten sonraki ilk 1 saat içinde ortaya çıkar. Bu belirtiler içinde en sık deri bulguları olup deride yaygın kızarıklık, kabarıklık, kaşıntı, kurdeşen ve/veya dil, dudak, gözkapakları gibi vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler görülür. Tutulan diğer sistemler arasında solunum sistemi (hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, damakta-genizde-boğazda kaşıntı, öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığı, göğüste hışıltı, morarma gibi), mide-barsak sistemi (bulantı, kusma, ağızda dilde kaşıntı, yutkunmada zorlanma, karın ağrısı, ishal gibi), kalp-damar sistemi (çarpıntı, tansiyon düşüklüğü, bayılma gibi) ve sinir sistemi (çift görme, baş dönmesi, huzursuzluk, bayılma gibi) yer alır. Reaksiyonlar içerisinde en ciddi olanı genelde en az iki vücut sitemini etkileyen ve hayatı tehdit edebilen “anafilaksi” tablosudur. Geç tip reaksiyonlar arasında ise sıklıkla deri bulgusunun eşlik etmediği kusma, ishal, karın ağrısı, huzursuzluk, kanlı-mukuslu dışkı gibi mide-barsak sistemi ile ilgili belirtiler yer alır. Bu hastalıkların en sık görülenleri Besin Proteini İlişkili Proktokolit ve Besin Proteini İlişkili Enterokolit’tir.


BESİN ALERJİSİ TANISI VE TESTLERİ

Besin alerjisi tanısı için kan ve deride yapılan testler vardır ancak tanıda altın standart yöntem “besin karşılaşma testleri”dir. Hangi testlerin yapılması gerektiğinin belirlenmesinin ve sonuçların yorumlanmasının bu konuda deneyimli Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı tarafından yapılması daha doğru olur. Bu şekilde yanlış tedavi ve diyet önerilerinin önüne geçilmiş olacaktır.


BESİN ALERJİSİ TEDAVİSİ VAR MI?

Besin alerjisinin tedavisinde ana unsur reaksiyona neden olan alerjenden ve bu alerjeni içeren tüm gıda/üründen tamamen uzak durmaktır. Daha ileri tedavi yöntemleri için Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanına danışılması uygun olacaktır.


BESİN ALERJİSİ TEDAVİSİYLE HASTALIK DÜZELİR Mİ?

Alerjinin olduğu besin türü ve reaksiyonların tipine göre değişmekle birlikte çoğu besin alerjisi zamanla geçebilir. Genellikle süt ve yumurta alerjisi erken çocukluk döneminde geçebilirken, kuruyemiş alerjisi ömür boyu devam edebilir.


BESİN ALERJİSİ TEDAVİSİ VAR MI?

Besin alerjisinin tedavisinde ana unsur reaksiyona neden olan alerjenden ve bu alerjeni içeren tüm gıda/üründen tamamen uzak durmaktır. Daha ileri tedavi yöntemleri için Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanına danışılması uygun olacaktır.


*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.