Besin Alerjisi ve Anafilaksi Vakaları

Bugün Habertürk canlı yayında besin alerjilerini ve artan anafilaksi vakalarını konuştuk.
Bir süredir yabancı basında gündeme gelen 15 yaşındaki İngiliz Natasha Ednan-Laperouse’ın trajik ölümünü ele aldık.
Ünlü işadamı Nadim Ednan-Laperouse’ın kızı Natasha, 2016 yılında İngiltere Heathrow Havalimanından bir sandviç alarak babası ile Fransa’ya gitmek üzere uçağa binmişti. Çoklu besin alerjisine sahip Natasha, üzerinde alerjen uyarısı bulunmayan sandviç ekmeğinin susam içerdiğini fark etmeden yemeye başlamış ve uçak havada iken anafilaksi geçirmeye başlamıştı. Babasının adrenalin oto-enjektör uygulamasına rağmen uçak iniş yapana kadar bilincini kaybeden Natasha hastanede hayatını kaybetmişti.
İhmaller nedeni ile ailenin sandviç firması Pret A Manger ve British Airways havayolu firmasına açtığı dava dün itibariyle başladı.
Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde gıda etiketlerinde 14 alerjen maddenin yer alması gerekiyor ancak Pret A Manger sandviçlerinde içerik etiketi ve alerjen uyarısı bulunmuyor. Bu bilgileri satış noktasında bulunan bir menüde tuttuğunu belirten firma hafta boyunca soruşturmadan geçirilecek. Davadan çıkacak sonuç Natasha’yı geri getirmese de, anafilaksi konusunda farkındalığın artması, gerekli tedbirlerin alınması ve denetimlerin yapılması için emsal oluşturacak.
Benzer kayıpların tekrar yaşanmaması için #besinalerjisi ve #anafilaksi konusunda farkındalık kampanyalarının önemi bir kez daha anlaşılmış oldu.⚠️