Çam Fıstığı Alerjisi

Çam Fıstığı Alerjisi

Çam Fıstığı Alerjisi

Türkçe Adı: Çam fıstığı

Bilimsel Adı: Pinus pinea

Çam Fıstığı Alerjisi Oluşumu: Çam fıstığı çiğ olarak yenebilir, özellikle salatalarda ve Pesto’da önemli bir terkip maddesi olarak veya birçok lezzetli ve tatlı tarifte ek bir terkip maddesi olarak.

Çam Fıstığı Alerjisi Bilgisi:
Çam fıstığına alerjinin, ağaç fıstığına alerjiden daha az olduğu bildirilmiştir ve çam, botanik olarak diğer gıda bitkileriyle sadece uzak bir şekilde ilişkilidir. Bu nedenle çam fıstığı şu anda önceden paketlenmiş gıdaların etiketlenmesiyle ilgili AB direktifinin Ek IIIa’sında listelenmemiştir. Anafilaktik şok dahil olmak üzere şiddetli reaksiyonlar bildirilmiştir, ancak çam fıstığına tepki gösterdiğinden şüphelenilen hastaların çoğu, çam fıstığı yemeyi hatırlattı. Bu muhtemelen, bu fındıkların lezzet vermek için kullanılmasından ve bu nedenle çoğu zaman gizli bileşenlerden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bazı ağaç fıstığı veya yerfıstığı alerjisi olan bireyler çam fıstığına tepki verebilir.

Diğer bilgiler:
Çamların yalnızca ceviz gibi ağaç fındıklarıyla çok yakından ilgili olduğunu ve tohum bitkileri arasında çamun botanik olarak diğer gıda bitkileriyle en çok ilişkili bitkilerden biri olduğunu unutmayın.

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.