Domates Alerjisi

domates alerjisi

Domates Alerjisi

Türkçe Adı: Domates

Bilimsel Adı: Lycopersicon esculentum

Domates Alerjisinin Oluşum:
Domates salatalarda çiğ olarak yenir veya sebze olarak pişirilir ve çorbalarda ya da güveçlerde sıkça bulunur. Çoğu pizzada bulunur. Domates, genellikle yeşil domateslerden yapılan soslarda, turşularda ve hint turşusunda kullanılır.

Domates Alerjisi Bilgisi:
Domates yedikten sonra 50’den fazla gıda alerjisi vakası bildirilmiştir. Genel olarak, domates alerjisi lateks veya polene alerjisi ile ilişkilidir. Rapor edilen semptomlar iki grupta oldukça farklıydı. Lateks alerjisi olmayan hastalar çoğunlukla ürtiker (kovanlar) gibi bazı deri reaksiyonları ile oral alerji sendromu bildirmişlerdir. Lateks alerjisi olan hastalarda ürtiker en sık görülen reaksiyon olarak bildirilmiş ancak% 20’sinde anafilaksi görülmüştür. Domates alerjisi, ilişkili bitki oldukları için patateslere alerjiyle de bağlantılıdır.

domates alerjisi
domates alerjisi

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.