Dünya Nadir Hastalıklar Günü

28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü…
Dünyada yaklaşık 7000 nadir hastalık var, alerji kökenli Eozinofilik Gastrointestinal Hastalıklar da bu kapsamda yer alıyor.
Eozinofilik Gastrointestinal Hastalıkların;
-Özofajit
-Gastrit
-Gastroenterit
-Kolit olmak üzere 4 çeşidi vardır.
Hastalığa kemik iliğinden salınan beyaz kan hücresi olan Eozinofiller neden olur. Asıl görevi vücuda giren mikrop ve parazitleri saptamak olan Eozinofiller, yanlışlıkla besinlerdeki proteinleri düşman olarak algılar. Sindirim sistemi dokularında biriken bu hücreler doku hasarına, yaralar açılmasına, hastanın kan kaybetmesine neden olur.
İkinci görseldeki gibi Eozinofilik özofajit hastalarında yemek borusu daralarak kapanır ve hasta yutkunamaz hale gelir. Çoğu vaka maalesef bu aşamada tanı alır keza önceki aşamadaki belirtiler sıkça Reflü ile karıştırılır. Tanı için bir Çocuk Gastroenteroloji Uzmanının endoskopi ve/veya kolonoskopi uygulaması ve Patoloji raporunun doku üzerinde biriken Eozinofil sayısının sınırı aştığını göstermesi gerekir.
Tanı sonrası hasta çoğu zaman geniş kapsamlı bir diyete alınır, bazı hastalara kortizon tedavisi uygulanır. Doku hasarı ciddi ise hastanın beslenmesi tamamen kesilir, burundan mideye indirilen hortumla(NG) veya mideye dışarıdan açılan bir delikten(PEG) sıvı mama verilerek beslenir.
Eozinofilik Gastrointestinal Hastalıklar Nadir Hastalıklar kapsamındadır. Bilinirlikleri çok azdır ve herhangi bir tarama testi bulunmamaktadır. Hatta ülkemizde bu hastalıklara ait tanı kodları dahi bulunmamaktadır. Tedavisi (henüz) yoktur.
Kaynak: Apfed