Ev Akarı Alerjisi

Ev Akarı Alerjisi

Ev Akarı Alerjisi

 

Ev Akarı Alerjisi nedir?

Evin rahatlatıcı bir alan olduğu sanılıyor, ancak toz alerjisi olan kişiler için ev rahatsız edici semptomları tetikleyebilir. İşin garibi, alerji semptomları genellikle vakumlama, süpürme ve toz alma sırasında veya hemen sonrasında kötüleşir. Temizleme işlemi toz partiküllerini karıştırıp solunmasını daha kolay hale getirmesidir.

Ev akarı alerjisi olan kişiler genellikle evlerinde veya diğer insanların evlerinde daha fazla zorlanırlar. Toz akarları, evdeki tozu ve havadaki nemi besleyen mikroskobik organizmalardır. Bunlar en yaygın iç mekan alerjenlerinden biridir ve belirtiler yıl boyunca sürekli ortaya çıkabilir. Alerjik rinite ek olarak, toz akarı alerjisi astımı tetikleyebilir ve egzamın alevlenmesine neden olabilir.

Toz Alerji Belirtileri

 • Hapşırma
 • Burun akıntısı veya havasız burun
 • Kırmızı, kaşıntılı veya ağlayan gözler
 • Hışıltı, öksürük, göğüste sıkışma ve nefes darlığı
 • Kaşıntı

Toz Allerji Tetikleyicileri

Toz akarları -ev akarları denir- ev tozundan kaynaklanan alerjinin en yaygın nedenidir. Toz akarları ılık ve nemli yerlerde kolayca yaşar ve çoğalır. Yüzde 75 ila 80 nemle 70 derece Fahrenheit veya daha yüksek sıcaklıklarda tercih ederler. Nem yüzde 50’nin altına düştüğünde ölürler. Genellikle kuru iklimlerde bulunmazlar.

Toz akarı parçacıkları genellikle yastıklarda, şiltelerde, halılarda ve döşemeli mobilyalarda bulunur. Herhangi biri boşaldığında, halının üzerinde yürüdüğünde veya yatakları rahatsız ettiğinde havaya uçarlar ve rahatsızlık sona erdiğinde yerleşirler.

Toz akarları çocuklarda yaygın bir astım nedenidir.

Bir evin bir toz akarı alerjisi reaksiyonunu tetiklemek için görünürde kirli olması gerekmez. Parçacıklar görülemeyecek kadar küçüktür ve genellikle normal temizlik prosedürleri kullanılarak uzaklaştırılamazlar. Aslında, bilinenin aksine güçlü bir temizlik alerjik bir kişinin semptomlarını daha da kötüleştirebilir.

Hamamböcekleri her türlü bina ve mahallede yaşar. Bazı insanlar hamamböceği etrafındayken alerji semptomları geliştirir. Hamamböceği minik parçacıklar, ev tozunun ortak bir bileşenidir ve toz alerjisinin asıl nedeni olabilir.

Küf, havada yüzen sporları oluşturan bir mantardır. Küf alerjisi olan insanlar sporları soluduğunda alerji semptomları yaşarlar. Pek çok farklı küf çeşidi vardır. Görebileceğiniz kimi türler vardır, kimileri gözler görülemez.

Küfler her yerde yaşar. Kütüklerde ve düşen yapraklarda, banyo ve mutfak gibi nemli yerlerde. Küçük küf parçacıkları ve sporlar ev tozunun ortak bir bileşenidir ve bazen toz alerjisinin asıl nedeni olabilir.

Polen ağaçlar, otlar, çiçekler ve yabani otlardan gelir. İnsanlar farklı polenlere alerjisi olabilir. Örneğin, bazı insanlar sadece kayın ağaçlarından polene karşı alerjisi vardır. Diğerlerinin ise sadece bazı ot türlerinden polene karşı alerjisi vardır. Polen, ev tozunun ortak bir bileşenidir ve bazen toz alerjisinin asıl nedeni olabilir.

Hayvan kılı, kürk ve tüyler. Evcil hayvanlar alerjik hastalar için çeşitli şekillerde sorunlara neden olabilir. Danderleri (cilt pulları), tükürük ve idrar, özellikle ev tozu ile birlikte kullanıldığında alerjik reaksiyona neden olabilir. Kuşlu evlerde, tüyler ve kuş dışkısı da ev tozuna gömülebilir ve bunlara alerjisi olan insanlar için sorunlara neden olabilir.

Toz Allerji Tetikleyicileri

 • Toz akarları
 • Hamamböcekleri
 • Kalıp
 • Polen
 • Evcil hayvan kılı, kürk veya tüy

toz alerjisi tetikleyicisi

Ev Akarı Alerjisi Tedavisi

Ev tozu bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana danışın.
Belirtilerinizin nedenini tam olarak belirlemek için, alerji işiniz ve ev ortamlarınız, aile hekimliği öyküsü, belirtilerin sıklığı ve ciddiyeti ve evcil hayvanlara ve diğer olası tetikleyicilere maruz kalma hakkında ayrıntılı sorular sorulacaktır.

Bazen tıbbi görüşme olası bir tetikleyici unsuru ortaya çıkarabilir. Örneğin, bir arkadaşının kedisiyle her oynadığında havasız burun alan bir kız, kedilerine veya arkadaşının evindeki kedi saçları ile beslenen toza alerjisi olabilir.

Genellikle bir alerjinin, alerjik reaksiyonu neyin tetiklediğini tam olarak belirlemek için bir cilt testi yapması gerekebilir.

Cilt testleri cildi ağaç poleni ve evcil hayvan kepekleri gibi genel alerjenlerden elde edilen özütlerle delmek için küçük ve steril bir prob kullanılmasını ve reaksiyonun izlenmesini içerir. Olumlu bir reaksiyon (etrafında kızarıklık olmuş bir kabarıklık) bu maddeye alerjik olduğunuzu gösterebilir. Bazen alerjinizin daha salıklı şekilde onaylanması için uzmanınız kan testi ve cilt testi isteyebilir.

Bir toz alerjisi tanımlandıktan sonra, uzmanınız aşağıdaki tedavilerden birini veya birkaçını önerebilir:

 • İlaçlar
 • Alerji çekimleri(deri altı immünoterapi)
 • Tabletler (oral immünoterapi)
 • Ev rutininizdeki değişiklikler

 

ev akarı tedavisi

 

Ev Akarı Alerjisi Yönetimi

Bir toz alerjisini yönetmek için, alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali yüksek olan şeylerden kaçınmak en iyisidir. İç mekan toza maruz kalmayı azaltmak için bazı basit adımlar uygulanabilir:

 • Mümkünse, özellikle yatak odalarında duvardan duvara halılar yerine toz tutmayan ahşap döşemeleri  tercih edin.
 • Evinizi düzenli olarak temizleyin, merkezi bir vakum kullanın veya HEPA filtreli bir vakum olmasına dikkat edin. Alerjiniz varsa, toz alma, süpürme veya vakumlama yaparken filtreli bir maskesi takın. (Tozun iyice temizlendikten sonra çökelmesi iki saatten fazla sürebilir. Bu nedenle mümkünse temizlenecek olan alanı alerjik hasta uzaktayken temizleyin ve alerjik bir kişinin yatak odasını uyku öncesinde temizlemekten kaçının.
 • Şiltelerinizde ve yastıklarınızda “akarlara dayanıklı” kılıfları kullanın. Tüm yatak çarşaflarını düzenli olarak sıcak suyla yıkayın.
 • Alerjik kişinin yatak odasında bir HEPA hava temizleyici bulundurun.
 • Evcil hayvanları her zaman alerjik kişinin yatak odasının dışında tutun.
 • Tüm dondurulmamış yiyecekleri kapalı tutun; Gıda atıklarını sıkıca kapatılmış bir çöp tenekesine atın.
 • Hamamböcekleri bilinen bir sorunsa, hamamböceği tuzaklarını kullanın ve profesyonel bir haşere kontrol servisi tarafından düzenli temizleme işlemi planlayın.
 • Fırın ve klima ünitelerinde MERV derecesi 11 veya 12 olan yüksek verimli bir ortam filtresi takın. Parçacıkları gideren “tüm ev” hava filtresi oluşturmak için fanı açık bırakın. Havayı yıl boyunca temiz tutmak için filtreyi en az üç ayda bir (mevsim değişikliği ile birlikte) değiştirin. Isıtma ve klima birimlerinizi altı ayda bir kontrol ettirin ve bakımını yapın.
 • Evinizdeki nemi ölçmek için bir higrometre kullanma alışkanlığı edinin; nem seviyesini yüzde 55’in altında tutun. Nemli veya yapışkan bir iklimde yaşıyorsanız, bir nem alma cihazının kullanılması bazen faydalı olabilir. Banyolarda ve mutfakta nemi gidermek için havalandırma fanı kullanabilirsiniz. Tüm su sızıntılarını onarmak aynı zamanda nemi uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

Toz Akarı Alerji Yönetimi ve Tedavisi

Evinizde ve rutinlerde değişiklik yapın:

 • Duvardan duvara halı, perde ve perdeleri özellikle yatak odasında çıkarın.
 • Evcil hayvanları yatak odasının dışında ve tercihen evin dışında tutun.
 • Evdeki nemi en aza indirin.
 • Şilte ve yastıklarda “akarlara dayanıklı” kılıfları kullanın; Yatak çarşaflarını sık sık sıcak suyla yıkayın.
 • Temizlerken maske takın
 • Evinizde bağıl nemi% 50’den az tutun

ev akarı yönetimi

EV AKARI ALERJİSİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Alerjiye neden olabilecek toza başka ne girer?

Evinizdeki toz, evcil hayvan kılı ve tehlikesi , küf veya polen sporları ve hepsi ortak alerjen olan toz akarı veya hamamböceği vücut parçaları ve dışkıları içerebilir . Bu alerjenler solunduğunuzda veya bunlarla temas ettiğinde alerjik reaksiyona neden olabilir.

Toz akarları nelerdir?

Toz akarları, sık sık evlerini mobilya, halı ve yatak takımları gibi yerlere getiren küçük canlılardır. Mikroskop veya büyüteç olmadan görülemeyecek kadar küçüktürler. Sekiz bacakları var ve gerçek böcekler değildir, örümceklerin akrabalarıdır.

Toz akarları, her gün insanlar (ve hayvanlar) tarafından dökülen derilerden beslenir. % 70 ila 80 nemli ortamları ve 68 ila 77 ° F sıcaklıkları tercih ederler.

Toz akarı alerjisinin belirtileri nelerdir?

Bazı yaygın toz akarı alerjisi semptomları hapşırma, burun akıntısı, tahriş olmuş gözler, cızırtılı boğaz, öksürük, hırıltı ve nefes darlığıdır.

Bunlar aynı belirtiler de diğer çeşitli alerjenlere neden olabilir. Bunun sebebinin saptasnması için uzmanınız bazı testler isteyebilir.

Toz akarlarından nasıl kurtulabilirim?

Evinizdeki toz akarlarını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak, evinizi olabildiğince tozsuz tutarak toz akarı alerjenlerine maruz kalmanızı en aza indirmek için bazı adımlar atabilirsiniz .

Toz akarlarını gidermek için vakumlama ve tozlama yeterli değildir, çünkü bu yaratıklar döşemelerinizin, döşeklerinizin, halılarınızın vb. Derinliklerinde yaşayabilir. Yatakları, yastıkları ve döşemeli mobilyaları fermuarlı toz geçirmez kapaklarla kaplayabilirsiniz. Bu kapakların malzemesi Toz akarlarının geçmesi için çok küçük gözenekler ile tasarlanmıştır. Toz akarlarını öldürmek için her hafta çarşaf, battaniye ve diğer yatak takımlarını sıcak suda (en fazla 120 ° F) yıkayın. Halı döşemeyi sert döşemeyle değiştirin ve yumuşak halılardan, kumaş örtülerinden ve düzenli olarak kolayca yıkanamayan herhangi bir şeyden kaçının.

Evinizdeki nemi% 50’nin altına düşürmek için nem alma cihazı kullanın, böylece toz akarları için daha az uygun bir ortam haline gelir.

Kuru alerjenlerin havaya karışmasını önlemek için sert yüzeyleri ıslak bir paspas veya bezle temizleyin.

Toz akarları ve diğer alerjenleri yakalamak için HEPA filtreleri kullanın. Etkili kalmaları için filtreleri üç ayda bir değiştirin.

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.