Fındık Alerjisi

Fındık Alerjisi

Fındık Alerjisi

Türkçe Adı: Fındık

Bilimsel Adı: Corylus avellana

Fındık Alerjisi Oluşumu: Fındık pralin, doğranmış fındık, fındık yayılması ve kahvaltı gevreklerinde oluşur. Kurabiye, kek ve diğer tatlılara öğütülmüş fındık eklenebilir. Fındık yağı yemeklerde de kullanılır.

Fındık Alerjisi Bilgisi:
Ağaç fındıklarına ve tohumlarına olan alerjiler daha şiddetli bir yapıya sahiptir ve hayatı tehdit edici ve bazen ölümcül reaksiyonlara neden olur. Ağaç fındık alerjisi olan kişiler, yakından ilişkili bitki türlerinden gelmese de, bir dizi farklı fındık türünün tetiklediği reaksiyonlardan sık sık muzdariptir. Genel olarak, bu alerjiler, yemek pişirme gibi işlemlere dirençli olan fındık ve tohumlarda bulunan ana proteinler tarafından tetiklenir.

Huş ağacı polen alerjisi ile ilişkili olan, semptomların büyük ölçüde ağız ile sınırlı olduğu ve “oral alerji sendromu” (OAS) olarak adlandırılan bir duruma neden olan daha hafif bir ağaç fındık alerjisi şekli de vardır. Bu durum, Bet v 1 adı verilen ana huş polen alerjeni gibi polen alerjenlerine çok benzeyen ağaç fındıklarında bulunan moleküller tarafından tetiklenir. Bu moleküller, bu alerjik tüketiciler için fındık ve tohumların alerjenitesini azaltabilecek şekilde pişirme ile tahrip olma eğilimindedir. .

Fındık ve tohumlara verilen reaksiyonlar aynı zamanda, gizli somun bileşenlerinin veya fındık izlerinin ve yiyecek işleme ya da üretimin bir sonucu olarak ortaya çıkan belirli tohumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, ağaç fındık ve tohumları AB gıda etiketleme direktifinin Ek IIIa’sına dahil edilmiştir. Bir gıdaya kasten dahil edilmişlerse, aşağıdakiler (ürünleri dahil) bir etikette belirtilmelidir:

Badem, fındık, ceviz, Kaju, Pekan somun, Brezilya fıstığı, Fıstık fındık, Macadamia fındık Queensland fındık, Hardal ve Susam tohumları

Fındık Alerjisi

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.