Küf Mantarı Alerjisi

küf mantarı alerjisi

Küf Mantarı Alerjisi

 

Küf Mantarı Alerjisi nedir?

Birkaç mevsimde ortaya çıkan bir alerjiniz varsa küf sporlarına veya diğer mantarlara karşı alerjiniz olabilir. Küf mantarları her yerde yaşar. Bir Küf mantarı kaynağının ayarlanması sporları havaya gönderebilir.

Küf ve küf mantarları üreme ve üreme biçimlerinde bitkilerden veya hayvanlardan farklıdırlar. Spor denen “tohumlar” havada dolaşıyor. Bazı sporlar kuru ve rüzgarlı havalarda yayılır. Nem yüksek olduğunda diğerleri sisle veya çiyle yayılır.

Sporların solunması bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur. Mantar sporlarından kaynaklanan alerjik semptomlar, Temmuz ayından önce sıkça rastlanır. Ancak mantarlar hem iç hem de dış mekanda birçok yerde yetişir, bu nedenle yıl boyunca alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Birçok küf mantarı çeşidi olsa da, sadece birkaç düzine kadarı alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Birçok küf, çürüyen kütüklerde ve düşen yapraklarda, kompost yığınlarında ve otlarda ve tahıllarda yetişir. Çoğu küf, kış aylarında etkisiz hale gelir. İlkbaharda soğuk algınlığı tarafından öldürülen bitkilerde yetişirler. İç mekanlarda mantarlar nemli bölgelerde yetişir. Ev ortamlarında genelde banyoda, mutfakta veya bodrum katında bulunabilir.

küf mantarı alerjisi

Küf Mantarı alerjisinin belirtileri

Küf Alerjilerinin Temel Belirtileri

Küfe alerjikseniz muhtemelen diğer havayla taşınan alerji tiplerine benzer histaminik reaksiyonlar yaşayacaksınız. Bu belirtiler arasında şunlar vardır

 • Hapşırma
 • Öksürük
 • Konjesyon
 • Gözlerde sulanma ve kaşıntı
 • Burun arkasında akıntı

Küf alerjinizi başlangıçta bir soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu zannedebilirsiniz çünkü belirtiler birbirine benzeyebilir. Alerjileriniz astımla birlikteyse astım belirtilerinizin küfe maruz kaldığınızda arttığını görebilirsiniz. Belirtiler arasında öksürük, nefes alma zorluğu ve göğüste sıkılık vardır. Ayrıca hışıltılı solunum ve bir astım krizinin diğer bulgularını yaşayabilirsiniz.

Dış mekan küfleri yaz ve sonbahar aylarında alerji semptomlarına neden olabilir (veya bazı iklimlerde yıl boyunca).
İç mekan kalıpları yıl boyunca alerji semptomlarına neden olabilir.
Küf sporları burnunuza girer ve saman nezlesi semptomlarına neden olabilir. Ayrıca akciğerlere ulaşabilir ve astımı tetikleyebilirler . Burun ve/veya akciğerlerdeki alerji hücreleri tarafından salınan kimyasal semptomlara neden olur. Bazen reaksiyon hemen olur. Bazen bir küf alerjisi gecikmiş semptomlara neden olabilir, zamanla burun tıkanıklığına veya kötüleşen astıma yol açabilir. Semptomlar genellikle bodrum gibi nemli veya küflü bir odada kötüleşir. Bu, küf alerjiniz olduğu anlamına gelebilir.

Nadiren, bazı hastalarda alerjik bronkopulmoner aspergilloz denilen daha ciddi bir hastalık olabilir. Bu durumda, kalıba karşı hem alerjik hem de inflamatuar bir yanıt vardır. Semptomlar astıma benzer şiddetli hırıltı, öksürük ve nefes darlığı içerebilir.

Mantar, kuru meyve veya maya, sirke veya soya sosu içeren yiyecekler gibi gıda mantarları genellikle burun, gözler ve akciğerlerde alerji semptomlarına neden olmaz. Yiyecek mantarlarına verilen reaksiyonların, yemeğin kan damarları üzerindeki doğrudan etkisinden kaynaklanması daha olasıdır. Örneğin, mayalı yiyecekler (şarap gibi) doğal olarak histamin olarak bilinen bir madde içerebilir. Histamin ayrıca alerjik reaksiyon sırasında alerjik hücrelerin salgıladığı bir kimyasaldır. Histaminler içeren yiyecekler, bunları tükettiğinizde alerjiye benzer tepkileri tetikleyebilir.

Uzmanlar Küf Alerjisini Nasıl Teşhis Ediyor?

Küf mantarı alerjisi teşhis etmek için, uzmanlar tam bir tıbbi öykü alacaktır. Küf alerjisinden şüpheleniyorlarsa, doktor genellikle cilt testleri veya alerjene özgü IgE kan testleri yapar. Cildi çizmek veya delmek için farklı mantar türlerinin özleri kullanılabilir. Eğer reaksiyon yoksa, muhtemelen alerjiniz yoktur. Doktor, küf alerjisini teşhis etmek için hastanın tıbbi geçmişini, cilt testi sonuçlarını ve fiziksel muayeneyi kullanır.

küf mantarı teşhisi

Küflere Alerjik Bir Tepkimeyi Nasıl Önleyebilirim?

Alerjilerin tedavisi yoktur. Ancak küf sporları ile teması önleyerek alerji semptomlarınızı azaltabilirsiniz. Birkaç önlem yardımcı olacaktır:

Küf Sporlarına Dışında Maruz Kalmanızı Azaltın

 • Küf sayımları yüksek olduğunda dış mekan faaliyetlerinizi sınırlandırın. Bu soluduğunuz küf sporları miktarını ve semptomlarınızı azaltacaktır.
 • Çim keserken, bitkileri kazarken, yaprakları toplarken ve diğer bitki materyallerini rahatsız ederken bir toz maskesi kullanın.

İçerdeki Kalıp Sporlarına Maruz Kalmanızı Azaltın

 • Sertifikalı, astım ve alerji dostu filtre aparatları ile merkezi klima kullanın.  Bu, küf sporlarını tüm evinizden tuzağa düşürmeye yardımcı olabilir. Bağlantısız hava temizleyiciler sadece sınırlı bir alanda havayı filtreler. Havayı ısıyla, elektrostatik iyonlarla veya ozonla tedavi eden cihazlardan kaçının.
 • İç mekan nemini düşürün. Aşırı nem kalırsa hava temizleyicileri yardımcı olmaz. İç nem oranı% 50’nin üzerindeyse, mantarlar gelişir. Bir higrometre, nemi ölçmek için kullanılan bir araçtır. Amaç nemi% 45’in altında tutmak, ancak% 35’in altında tutmak daha iyi.Bir nemlendirici kullanmak zorundaysanız , küf oluşumunu önlemek için sıvı rezervuarını haftada en az iki kez temizleyin. Klimalar ve nem gidericiler ayrıca bir küf kaynağı olabilir.
 • Ev içinde küf ve küf oluşumunu önleyin. Banyolarda, bodrum katlarında ve çamaşır alanlarında küflenmeye çok dikkat edin. Nemi azaltma konusunda agresif olun.

Banyolarınızdaki Küfü Azaltmak İçin:

 • Egzoz fanı kullanın veya banyo ve duş sırasında banyoda bir pencere açın.
 • Banyo halısını ıslanabileceği yerlerden çıkarın.
 • En az ayda bir lavabo ve küvetleri ovalayın. Mantarlar sabun ve fayans ve harç kaplayan diğer filmler üzerinde gelişirler.
 • Tesisat sızıntılarını hemen onarın.

Mutfağınızdaki Küfü Azaltmak İçin:

 • Çöp kovalarını sık sık temizleyin.
 • Buzdolabı kapısı contalarını ve damlama tepsilerini temizleyin.
 • Tesisat sızıntılarını hemen onarın.
 • Yemek pişirirken veya bulaşık yıkarken egzoz fanı kullanın.

Çamaşır Alanınızdaki Küfü Azaltmak İçin:

 • Giysileri çamaşır makinesinden derhal çıkarın.
 • Önden yüklemeli bir çamaşır makineniz varsa, lastik contayı ve kapının içini temizleyin. Makine kullanılmadığında kapıyı açık bırakınız.
 • Etrafta ıslak ve nemli giysiler bırakmayın.
 • Çamaşır alanınızın iyi hava sirkülasyonu olduğundan emin olun.

Yatak Odalarınızdaki Küfü Azaltmak İçin:

 • Poliüretan ve kauçuk köpükler özellikle mantar istilasına yatkın görünmektedir. Bu köpüklerden yapılmış yataklarda plastik örtüler kullanın.
 • Eski kitapları, gazeteleri, giysileri veya yatak takımlarını atınız veya geri dönüştürünüz.
 • Camları yoğuşma için kontrol edin (su damlacıkları veya buğu).
 • Yatak odanızdaki hava akışını iyileştirin. Dolabınız odanızın kalanından daha soğuksa, dolap kapılarını açık bırakın.

Bodrumunuzdaki Küfü Azaltmak İçin:

 • Tesisat sızıntılarını hemen onarın.
 • Yeraltı suyu drenajını bir evden uzaklaştırın. Fondöten yakınında ve yağmur oluğu yaprakları ve ölü bitki örtüsü çıkarın.

Tüm Evinizdeki Küfü Azaltmak İçin:

 • Nemi gidermek ve evinizdeki nemi yüzde 45’in altında tutmak için elektrikli bir nem alma cihazı kullanın. Nem alma cihazını düzenli olarak boşaltın ve yoğuşma bobinlerini ve toplama kovasını temizleyin.
 • Evinizdeki hava akışını arttırın. Odalar arasındaki kapıları açın, mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın ve gerekirse vantilatör kullanın.
 • Çatı kaçaklarını ve çatı oluklarını onarın. Yaprakları ve döküntüleri gidermek için oluklarınızı temizleyin. Oluklar dolu veya hasarlı ise, sızıntıya neden olabilir.

Küf Alerjisi Tedavileri Nelerdir?

Bazı durumlarda, küf mantarı alerjisinin maruziyetini azaltmanın veya kaldırmanın yolları olabilir. Bu her zaman mümkün olmayabilir ve ilaçlara ihtiyacınız olabilir.

 • Kalıpla temastan kaçının . (Yukarıdaki ipuçlarına bakın)
 • Nazal veya diğer alerjik semptomlar için ilaç kullanın.  Uzmanınızın reçete ettiği antihistaminikler ve burun steroidleri kullanılabilir. Alerjik astımınız varsa, hangi ilaçların sizin için en iyi olabileceği konusunda uzmanınızla konuşun. Alerji çekimleri için aday olabilirsiniz. Alerji çekimleri semptomları ve ilaçları azaltmaya yardımcı olabilir.

küf mantarı tedavisi

Küf Toksik midir?

Küfün toksik olduğu ve örneğin küf solumanın kalıcı hasara yol açtığı konusunda bazı şeyler duyabilirsiniz. Bilim insanlarına göre bir kişinin bu tür zarar oluşturabilecek kadar fazla küf soluması son derece zordur. Küfe hassas değilseniz asla bir reaksiyon yaşamayabilirsiniz.

Ayrıca astımın ilişkili olduğu küf tipi genel olarak içeride değil dışarıda bulunur. Yani iş yerindeki su sızdıran pencerenin sizde astım gelişmesine neden olma olasılığı azdır. Dışarıdaki küf sadece astımlılarda belirtileri şiddetlendirir ve astımın kendisine neden olmaz. Ancak hipersensitivite pnömonisi adlı nadir ve ciddi bir durumun hassas kişilerde uzun süreli küf solunmasıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

 

Hipersensitivite Pnömonisi

Hipersensitivite pnömonisi havadaki küf sporlarına hassas kişilerde zaman içinde gelişebilir. Hipersensitivite pnömonisinin en sık görülen tiplerinden biri “çiftçi akciğeridir”. Çiftçi akciğeri samanda ve diğer kesili materyel tiplerinde bulunan küfe karşı ciddi bir alerjik reaksiyondur. Çiftçi akciğeri sıklıkla adlandığından akciğerde nedbe dokusu şeklinde kalıcı hasara yol açabilir. Fibrosis denilen bu nedbe dokusu hasta basit işleri yapmakta zorluk çekinceye kadar kötüleşebilir.

Çiftçi akciğeri daha kronik şekle ilerlediğinde belirtiler basit histamin reaksiyonlarından daha şiddetli hale gelebilir. Çiftçi akciğeri hastalarında ateş, üşüyerek titremeler, kanlı balgam ve kas ağrısı olabilir. Düzenli olarak küflü olabilecek kesilmiş materyel etrafında çalışan kişiler erken histamin reaksiyonları açısından dikkatli olmalı ve çiftçi akciğeri gelişmesinden şüpheleniyorlarsa tedavi istemelidir.

Küfe maruz kalma genel olarak ölümcül değildir ama artan maruz kalma belirtileri kötüleştirebilir. Küf alerjileri ilerleyicidir yani zaman içinde ataklar daha şiddetli hale gelir. Buradaki temel evdeki herhangi bir sızıntıyı önleyerek nem birikmesini önlemektir.

Evin herhangi bir yerinde su biriktiğini farkederseniz hemen sızıntıyı durdurun. Dışarıda küfün bulunabileceği ortamlarda çalışırken bir yüz maskesi takmak alerjene maruz kalmanızı önemli ölçüde azaltabilir. Solunum sisteminizi küf sporuna maruz kalmaktan koruyacak maskeler mevcuttur.

Çocuklarda Küf Alerjileri

Ailede sadece çocuklarınızda histaminle ilişkili alerji belirtileri varsa bu evinizdeki küfle ilgili olmayabilir. Bazı okul binalarında kontrol edilmemiş küf vardır ve bu nedenle astımlı kişiler okulda daha fazla kriz yaşayabilir. Ancak çocuğunuzun küfe artmış hassasiyeti olabilir ve ailede başka kimsede bulunmayabilir.

Bazı çocuklar ebeveynlerin gitmediği bölgelerde oyun oynadığından küf dışarıdaki havada bulunabilir. Astımlı çocuklar bu nedenle dışarıda oynarken daha fazla atak yaşayabilir ve çocuklarınızın dışarıda daha sık oynadığı yaz mevsimlerinde daha sık belirti görebilirsiniz.

 

Küf mantarları, gözle görülmeyen alerjik etkisi olan sporlar üretirler. Renkleri türden türe değişir. Ev dışında (çürüyen bitkiler üzerinde veya havada) bulunabilecekleri gibi, ev içinde (evin güneş görmeyen nemli yerlerinde ve özellikle bodrum katlarında) de bulunabilirler. Polenler gibi atmosferdeki spor sayısı, hava koşullarına bağlıdır. Havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda, örneğin yazın sonlarına doğru ve sonbaharda en fazladır.”

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Küf Mantarı Alerjisi” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.