Susam Alerjisi

susam alerjisi

Susam Alerjisi

Susam alerjisi nedir?

Tohum yedikten sonra susam proteinine karşı alerji. Son 10 yılda daha yaygın hale geldi ve 100 kişiden 1’ini etkilediği tahmin ediliyor

Susam tohumu alerjisinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle susam içeren yiyecekleri yedikten hemen sonra ortaya çıkar, ancak bir saat sonra ortaya çıkabilir. Reaksiyon ılımlı olma eğilimindedir ve özellikle yüzün etrafında bir döküntü (kurdeşen veya “ısırgan”) veya kızarıklık içerebilir. Bazı çocukların kaşıntılı bir boğazı var; diğerleri kusabilir veya ishal olabilir. Şiddetli reaksiyonlar (anafilaksi) daha az yaygındır ve soluk veya baş dönmesi hissederek nefes almada güçlük (boğazda şişlik veya şişkinlik) içerir. İnsanlar ayrıca susam yağı içeren kremler ve banyo malzemelerini kullanmak için gecikmiş cilt reaksiyonları geliştirebilirler.

Susam tohumu alerjisi ne kadar ciddidir?

Susam tohumu alerjisi olan çoğu insan sadece hafif reaksiyonlara girer. Çocuğun solumasını etkileyen şiddetli reaksiyonlar, özellikle zayıf astımlı hastalarda, yaklaşık% 15’inde meydana gelir . Çocuk yoğun bir egzersizden sonra, stres zamanlarında veya alkol içtikten sonra gençlerde üşütürse daha şiddetli reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Şiddetli reaksiyonlar acil tıbbi yardım gerektirir.

Başka gıda alerjileri olma ihtimali var mı?

Susam tohumu alerjisi olan çocuklar diğer tohumlara da alerjik olabilirler. Ayrıca yer fıstığı ve ağaç fındıklarına alerjisi olabilir. Bu gerekli olmadıklarından, bu diğer yiyeceklerden herhangi birini dışlamadan önce tıbbi yardım alın.

susam alerjisi tedavisi

Susam tohumu alerjisini nasıl teşhis ederiz?

Tanı, susam içeren ürünlerle temas ettikten sonra tipik bir reaksiyon geçmişine dayanmaktadır. Pozitif alerji testleri cilt prick veya kan IgE testleri tanıyı destekler, ancak insanlar pozitif alerji testlerine sahip olabileceği ancak reaksiyona girmeden yiyeceği tolere edebileceği için tek başlarına kullanılmamalıdır.

Deri prick testleri güvenlidir ve çocuğun birkaç gün antihistaminik olmaması durumunda klinikte yapılabilir. Kan testleri antihistaminiklerden etkilenmez, ancak sonuçlar klinik randevusundan yalnızca bir hafta sonra alınabilir. Eğer teşhis belirsiz ise, oral susam tohumu mücadelesi bazen tavsiye edilir.

Susam tohumlarını nasıl önleyebilirsiniz?

Susam içeren yiyecekler arasında tahin, humus, ekmek, ekmek çubukları, burger ekmeği, salatalar, mısır gevreği (sağlık) çubukları ve falafel bulunur.

Mağaza içi fırınlarda pişmiş ekmekler de susam ile kirlenmiş olabilir. Yemek yerken, malzemeleri kontrol edin. Orta Doğu, Çin, Tayland ve Japon yiyeceklerinin tümü susam tohumları içerebilir. Susam tohumları ayrıca Juljulan, Zelzlane, Sumsum, Arapça Simsim, Zhī Má, Hú Má olarak da adlandırılabilir. Goma, Japonca Shima ve Hintçe Til, Sanskritçe Urduca.

Bir reaksiyonu nasıl yönetmelisiniz?

Çocuklara ve ebeveynlere klinikte yazılı bir yönetim planı verilecek ve her zaman bulunması gereken uygun ilaçlar verilecektir.

Susam tohumları yanlışlıkla yenirse, yiyecek derhal tükürülmeli ve en kısa sürede bir antihistamin alınmalıdır.

Şiddetli belirtiler:

  • Nefes almada zorluk (hışırtı, gürültülü, mavi renk)
  • Boğazda şişme (gürültülü solunum, boğulma)
  • Soluk veya baş dönmesi hissetmek, çok solgun görünmek (çocuğu bacakları yukarı bakacak şekilde yere yatırın).

Bu ciddi semptomlardan herhangi biri ortaya çıkarsa hemen yardım alın ve “anafilaksi” (ana-fil-ak-sis) yazan 999’u arayın .

Bu alerjiden kim haberdar olmalı?

Ana okulu ve okul sonrası kulüpleri bilgilendirmek önemlidir. Dedesi, akrabaları ve okul arkadaşlarının ebeveynleri gibi diğer bakıcıların da bilmesi gerekir.

Susam tohumu alerji ömrü uzun mu?

Susam alerjisi olan çocukların çoğu (% 80’den fazla) sorunu aşmaz. Uzun süredir herhangi bir reaksiyon olmamışsa ve susam tohumuna alerji testleri negatifse, doktorunuz tarafından bir oral gıda zorluğu önerilebilir.

Bir tedavisi var mı?

Şu anda susam tohumu alerjisinin tedavisi yoktur, ancak yeni tedavilerin gelişmesine neden olabilecek araştırmalar devam etmektedir.

 

Susam alerjisi hakkında diğer bilgiler:

Türkçe İsim: Susam

Bilimsel Adı: Sesamum indicum

Oluşumu: Simit ve garnitür gibi yiyeceklerde, tahinli, humuslu.

Alerji Bilgisi:

Ağaç fındıklarına ve tohumlarına olan alerjiler daha şiddetli bir yapıya sahiptir ve hayatı tehdit edici ve bazen ölümcül reaksiyonlara neden olur. Ağaç fındık alerjisi olan kişiler, yakından ilişkili bitki türlerinden gelmese de, bir dizi farklı fındık türünün tetiklediği reaksiyonlardan sık sık muzdariptir. Genel olarak, bu alerjiler, yemek pişirme gibi işlemlere direnç gösteren fındıklarda ve tohumlarda bulunan ana proteinler tarafından tetiklenir.

Huş ağacı polen alerjisi ile ilişkili olan, semptomların büyük ölçüde ağız ile sınırlı olduğu ve “oral alerji sendromu” (OAS) olarak adlandırılan bir duruma neden olan daha hafif bir ağaç fındık alerjisi şekli de vardır. Bu durum, Bet v 1 adı verilen ana huş polen alerjeni gibi polen alerjenlerine çok benzeyen ağaç fındıklarında bulunan moleküller tarafından tetiklenir. Bu moleküller, bu alerjik tüketiciler için fındık ve tohumların alerjenitesini azaltabilecek şekilde pişirme ile tahrip olma eğilimindedir. .

Fındık ve tohumlara verilen reaksiyonlar aynı zamanda, gizli somun bileşenlerinin veya fındık izlerinin ve yiyecek işleme ya da üretimin bir sonucu olarak ortaya çıkan belirli tohumların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Sonuç olarak, ağaç fındık ve tohumları AB gıda etiketleme direktifinin Ek IIIa’sına dahil edilmiştir. Bir gıdaya kasten dahil edilmişlerse, aşağıdakiler (ürünleri dahil) bir etikette belirtilmelidir:

Badem, fındık, ceviz, Kaju, Pekan somun, Brezilya fıstığı, Fıstık fındık, Macadamia fındık Queensland fındık, Hardal ve Susam tohumları

Etiketleme kuralına geçici istisnalar (istisnalar): Alkollü içkiler, tatlandırıcılar

 

susam alerjisi testi

Susam Alerjisi

Susam ( Sesamum indicum ) Pedaliaceae familyasından, Hindistan kökenli ve Afrika, Asya, Balkan, Orta Doğu, Latin Amerika ve ABD’de yetişen bir yağlı tohum bitkisidir. Sesamum indicum’un ticarette en önemlisi olduğu dört türü içerir. Tohumlar, yemek pişirmek için kullanılan yaklaşık% 50 yağ ve salata sosları içerir. Son yıllarda dünya çapında Susam tohumlarının üretimi ve tüketimi büyük ölçüde artmıştır.

Susam tohumları tam tohum olarak tüketilir veya Susam pastası ve yağı üretimi için gıda endüstrisinde kullanılır. Susam içeren yaygın yiyecekler arasında Orta Doğu yemekleri, dip, salata sosu, vejeteryan yemekleri, Türk helvası, tahin (öğütülmüş Susam tohumu, tehina), fast food konfeksiyonu ve çeşitli unlu mamuller sayılabilir. Ayrıca, farmasötik ve kozmetik endüstrisinde, muhtemelen düşük antijenikliği nedeniyle Susam yağı kullanılmıştır.

Susam Alerjisi Semptomlar
Susam tohumlarının sistemik anafilaktik reaksiyonlara neden olduğu giderek artan şekilde bildirilmektedir, ancak bazı vaka raporlarında veya vaka serilerinde geniş bir klinik semptom yelpazesi rapor edilmiştir. Susam tohumu alerjisinin semptomları genel olarak şöyle sınıflandırılabilir:

Sistemik reaksiyonlar: Öncelikle, kovanlar (ürtiker), dudak ve göz kapağı şişmesi (anjiyoödem) hapşırma, öksürük, boğazda sıkışma, ses kısıklığı, ses kısıklığı gibi çeşitli semptom kombinasyonlarında birçok organın eşzamanlı olarak dahil edilmesiyle karakterize anafilaksi sunmak , nefes almada zorluk, karın ağrısı, bilinç kaybı, kan basıncında düşüş ile şok. Sistemik reaksiyonlara ayrıca baş dönmesi, uyuşukluk, ürperme ve çöküntü gibi şiddetli reaksiyonlar da dahil edilebilir.

Cilt ve mukozayı içeren semptomlar: Yüz veya genel kızarıklık (“kızarma”), vücudun daha küçük veya daha büyük kısımlarında kurdeşen (ürtiker), göz kapaklarının, dudakların veya yüzün diğer kısımlarının şişmesi, gözlerin veya derinin kaşınması genel olarak gözlerdeki ve egzamadaki saman nezlesi semptomları.

Solunum semptomları: Saman nezlesi, astım, öksürük, hırıltılı veya solunum zorluğu.

Gastrointestinal semptomlar: Ağızda ve / veya çiğnendikten ve yutulduktan hemen sonra dilde (Oral alerji sendromu), karın ağrısı, dilin şişmesi, boğaz ve vokal kord, hazımsızlık, bulantı, kusma, ishal.

Semptomların başlangıcı, oral provokasyon testine tabi tutulan 7 hastada gösterildiği gibi, susam tohumu unu alımından birkaç dakika sonra 90 dakika içinde ortaya çıkabilir. Büyük bir susam-alerjik bebek serisinde ve küçük çocuklarda en sık görülen semptomlar deridendi, ancak yaklaşık üçte birinde anafilaksi ve onda birinden daha azının mide semptomları vardı. Hastaların çoğunun astım, saman nezlesi ve egzama gibi diğer alerjik hastalıklara sahip olduğu ve çoğu hastanın alerjik bir hastalığa bağlı olduğu yaygın bir bulgudur. Hastaların üçte ikisinden fazlası diğer gıdalara da gıda alerjik reaksiyonları gösterdi.

Ne kadar kullanımı risklidir?
100 mg susam tohumu veya susam unu ve 3 ml susam yağı kadar düşük dozlarda, çift kör, plasebo kontrollü yiyecek mücadelesinde (DBPCFC) susam alerjisi olan kişilerde reaksiyonlar ortaya çıkabildi. Bununla birlikte, çoğu hasta, 2-10 gram susam tohumu veya susam tohumu ununa tepki gösterdi.

İlgili gıdalar (çapraz reaktivite)
Klinik olarak önemli çapraz reaktivitelerin susam tohumu ve haşhaş tohumu alerjenleri arasında ve susam tohumu gıdası ile fındık ve çavdar tanesi arasında olduğu gösterilmiştir. Susam alerjisi / duyarlılığı olan hastalarda Brezilya cevizine bağlı alerji, badem, ceviz ve fıstık da bildirilmiştir.

Kim, ne zaman, ne kadar ve ne sıklıkta?
Susam tohumu alerjisinin ortaya çıkışıyla ilgili mevcut bilgiler sınırlıdır, ancak son on yılda susam, bebeklerde gıda müstahzarları dahil olmak üzere gıda ürünlerinde tohum / un / yağ kullanımının artmasından dolayı, gıda anafilaksisinin ortaya çıkma nedenidir. Bu, aşırı genç bebeklerde bile susam alerjisi bulgularını açıklayabilir. Çalışılan gruba ve ülkeye göre değişir. Avustralya’da susam tohumlarına alerjinin tüm çocuklar arasında% 0,42, İngiltere’de ise yetişkinlerin% 0,04 olduğu tahmin edildi. Bununla birlikte, gıda alerjisi olan hastalarda susam alerjisinin görülmesi, çalışılan farklı ülkeler arasında değişen İsviçre’de% 0.5 ila Avustralya’da% 8.5 arasında değişen genel popülasyona göre çok daha yüksek bulunmuştur.

Son zamanlarda, susamın İsrail’deki bebekler ve küçük çocuklar arasında ciddi gıda alerjik reaksiyonlarının ana nedeni olduğu bulundu. Susam, anafilaksi nedeni olarak sadece inek sütünden ikinci olarak bulunmuştur. Bu, yaşamdaki erken maruz kalmaya ve İsrail’de Susam içeren yiyeceklerin yoğun tüketimine bağlanıyordu. Avustralya’da yemeğe infantil ekzema ve anafilaksi oranındaki artış Susam tohumuna karşı duyarlılık ile ilişkilendirilmiştir. Susam tohumuna duyarlı olan çocuk sayısı, herhangi bir ağaç somununa duyarlı olandan daha yüksekti ve bu duyarlılık,% 60’ın 24 ayın altında olduğu için erken gerçekleşti. Sorunu göstermek için 11 aylık bir bebek, annesinin hamilelik ve emzirme döneminde tükettiği ilk tahin tadına bakıldığında yüz şişmesi, kurdeşen ve hırıltı geliştirdi.

Susam alerjisinin doğal seyri bilinmemekle birlikte, 10-12 yaşlarında teşhis edilen çocukların sadece% 15’i susam alerjisini 1-2 yıl içinde aşmıştır.

Ayrıca, özel ekmekler ve çok sayıda diğer unlu mamuller içeren Susam hazırlayan fırınlarda mesleki alerji de görülmüştür.

Susam tohumu / yağı içeren ürünlerin kullanımı Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yayıldığından, muhtemelen vejeteryanlık, “sağlık gıdaları” ve egzotik gıdalara maruz kalma gibi yeni eğilimlerin ortaya çıkması nedeniyle; Pek çok anafilaktik reaksiyonu içeren susam alerjilerinin ortaya çıkması olasıdır.

Susam Alerjisi Teşhisi
Susam tohumlarına / unu / yağa alerjinin klinik öyküsü, ticari ekstrakte ve / veya ham susam tohumlarına, kan numunelerine ve Susam tohumlarına veya yağına oral provokasyona yönelik deri delme testi (SPT) ile daha fazla araştırılmalıdır. Küçük çocuklarda “açık” bir meydan okuma kullanılabilir, ancak aksi takdirde susamın saklandığı yerler kullanılmalıdır. Deri testlerinin ve kan örneklerinin kalitesi yeterince yüksek olmadığından, susam alerjisinin bir zorlukla onaylanması neredeyse her zaman gereklidir.

Bunlardan kaçınmalısınız
Susam tohumlarına / unu / yağına alerjisi olan hastalar susam içeren tüm ürünlerden uzak durmalıdır. Alerjenlerin stabilitesi bilinmemekle birlikte, susam tohumları muhtemelen ısıya karşı kararlıdır, bu nedenle pişirme sonrası alerjenliklerini korurlar. Ek olarak susam tohumu oldukça önemli bir gizli alerjendir. Susam tohumu yağına karşı anafilaksi 3 ml’lik bir dozda rapor edilmiştir. Susam yağının rafine edilmemiş formda sağlandığı ve sıklıkla margarin gibi çok çeşitli ürünlerde “bitkisel” yağ olarak etiketlenmiş gizli bir alerjen olduğu not edilmelidir. Susam tohumlarının ve ürünlerinin etiketlenmesi Avrupa Düzenlemeleri tarafından önerilmiştir. Bu nedenle hastalar, susam / un / yağ gıda kaynaklarını tanımlamaya çalışmalıdır. Alerjik reaksiyonlara neden olduğu bildirilen susam kaynakları şunları içerir: Susam tohumları, falafel sebze burgerleri,

Susam tohumu yağı içeren kozmetikler arasında rujlar, nemlendirici krem ​​ve vücut yağları bulunur.

Son olarak susam tohumu tozunun solunması, mesleki solunum alerjisine (astım, saman nezlesi) susamın yol açmasına neden olabilir.

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.