Süt Alerjisi

süt alerjisi

Süt Alerjisi

Türkçe Adı: Süt

Bilimsel Adı: Bos Toros

Süt Alerjisi Oluşumu: Süt, krema, tereyağı veya yoğurt veya birçok gıdada bir bileşen olarak.

Süt Alerjisi Bilgisi: 
Süt alerjisi en yaygın gıda alerjisidir, ancak çoğunlukla üç yaşın altındaki bebeklerde bulunur. Bunların çoğu değil, hepsi alerjiyi artırıyor. Hemen hemen tüm bilinen gıda alerjisi semptomları (cilt, gastrointestinal, solunum veya sistemik reaksiyonlar), ölümcül anafilaksi de dahil olmak üzere süt tüketiminden sonra bildirilmiştir (klinik verilere bakınız). Gelişme yetersizliği veya atopik dermatitin bir semptom olarak görülme sıklığı gibi bazı olağandışı semptomlar başlangıç ​​yaşını yansıtır.

İnek sütününe alerjisi olan bireylerin, koyun veya keçi sütüne de tepki göstermesi çok muhtemeldir. At veya deve gibi diğer türlerden gelen sütler bazen tolere edilebilir. Süt ve ürünleri (laktoz dahil), önceden paketlenmiş gıdaların etiketlenmesiyle ilgili AB direktifinin Ek IIIa’sında listelenmiştir.

“İnek sütüne alerji, bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın gıda alerjisidir. Üç yaşından küçük çocukların yaklaşık yüzde 2,5’inin süte alerjisi var. Neredeyse süte alerjisi olan tüm bebekler yaşamlarının ilk yılında bunu yaşarlar.”

Süt Alerjisi Türleri

Bağışıklık sisteminin nasıl tepki verdiğine bağlı olarak iki tür İnek Sütü Alerjisi vardır. ‘Hemen’ beliren semptomlara (hızlı görünmesi) immünoglobulin E antikoru (IgE adı verilir) neden olur. Tipik olarak bu alerjik semptomlar inek sütünü tüketen dakikalar içinde veya daha sonra iki saate kadar ortaya çıkar. Bu reaksiyon tipi, IgE’nin aracılık ettiği gıda alerjisi olarak tanımlanmaktadır.

Diğer süt alerjisi semptomları ‘geciktirildiğinde’ (ortaya çıkması yavaşsa) oluşur ve bağışıklık sisteminin farklı bir kısmının
farklı bir şekilde reaksiyona girmesinden kaynaklanır . Bu reaksiyon türü, IgE olmayan aracılı gıda alerjisi olarak tarif edilir ve en yaygın türdür. Belirtiler tipik olarak tüketimden iki saat sonra ortaya çıkar ancak 72 saate kadar sürebilir. İnek sütü diyette tüketilmeye devam edilirse, bağışıklık sistemi günler hatta haftalar boyunca bu semptomları üretmeye devam edecektir.

Süt Alerjisi Teşhisi

IgE aracılı süt alerjisi ile aşırı duyarlılıklar arasında gözlemlenen veya bildirilen klinik semptomlar temelinde ayrım yapmak her zaman mümkün değildir. IgE aracılı süt alerjisi için daha fazla destek cilt prick testinden ve serum IgE testinden elde edilebilir. Serumda pozitif cilt prick testi veya süt proteinine özgü IgE antikorunun varlığı, IgE aracılı bir ineğin süt alerjisinin göstergesidir, ancak her iki test de yanlış pozitif veya yanlış negatif olabilir. Bu nedenle kesin bir tanının kesin, iyi tanımlanmış eliminasyon ve yeniden giriş protokollerine veya kontrollü süt mücadelesi prosedürlerine dayanması gerekir. Süt alerjisi, semptomların yok edildikten sonra kaybolması ve tekrar girişte tekrar ortaya çıkması durumunda onaylanır.

İnek sütü alerjisinin yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkmasının iyi prognozu nedeniyle, 6-12 aylık aralıklarla 3 yaşına kadar olan aralıklarda ve 1-2 aralıktan sonra tekrar zorluklar veya klinik ve immünolojik inceleme önerilmektedir. hoşgörü gelişene kadar yıllar.

Süt Alerjisi Reaksiyonları

İnek sütünün duyarlılığı kişiden kişiye değişir ve reaksiyonlar tahmin edilemez olabilir. Bir süt alerjisi reaksiyonunun belirtileri, kurdeşen gibi hafif, anafilaksi gibi şiddetli olabilir. Süt alerjiniz varsa, her zaman yanınızda bir epinefrin oto enjektörü bulundurun. Epinefrin anafilaksi için ilk seçenek tedavidir.

Süt içerikli ürünlerden kaçınmak

Bir reaksiyonu önlemek için inek sütü ve inek sütü ürünlerinden uzak durmanız çok önemlidir. Kendi hazırladığınız bir yemeği yemeden önce daima gıda etiketlerini okuyun ve malzemelerle ilgili sorular sorun. İnek sütüne alerjiniz varsa, doktorunuz diğer evcil hayvanlardan gelen sütlerden de kaçınmanızı önerebilir. Örneğin, keçi sütü proteini inek sütü proteinine benzer ve süt alerjisi olan kişilerde reaksiyona neden olabilir. Süt, ABD’de satılan ve federal yasaların gerektirdiği şekilde paketlenmiş gıdalarda listelenmesi gereken sekiz ana alerjenden biridir.

Süt alerjisi tanısı için ne yapılması lazım?

Doktorunuzdan veya Sağlık Ziyaretçinizden tavsiye alın. Belirtilerin süt alerjisine mi yoksa başka bir nedenden mi kaynaklanabileceğini değerlendirebileceklerdir.

 

İnek Sütü Alerjisi bebeklerde ve küçük çocuklarda en yaygın şekilde görülen gıda alerjisi türüdür ve tipik olarak yaşamın ilk yılında gelişir. İnek Sütü Alerjisi, inek sütündeki proteine alerjik bir reaksiyondur.
Belirtiler beslendikten hemen sonra ortaya çıkabilir; bu durumda acil tıbbi yardım almanız gerekebilir. İnek Sütü Alerjisi, formülle beslenen veya emzirilen bebeklerde ortaya çıkabilir.

 

süt alerjisi belirtileri

Süt Alerjisi Belirtileri

Süt alerjisi belirtileri sıklıkla yaşamın erken haftalarında ve aylarında başlar. Bebeğinizin İnek Sütü Alerjisi olduğunu düşünebilecek birçok olası semptom vardır. Alerjik semptomlar cilt, sindirim ve daha az yaygın olarak solunum veya kan dolaşımı dahil olmak üzere vücudun bir veya daha fazla sistemini etkileyebilir. Alerjik semptomlar hafif, orta veya şiddetli olarak adlandırılabilir. Bununla birlikte, reflü, kolik ve kabızlık gibi bu semptomların bazılarının bu genç yaş grubunda sık görüldüğünü not etmek önemlidir.

Süt alerjisi olan çocukların çoğunluğu, en az iki farklı organda iki veya daha fazla semptom türü gösterir. % 50-70’inde cilt semptomları (atopik dermatit / fleksüel kıvrımlı egzama, ürtiker / ısırgan döküntüsü),% 50-60’ında mide / bağırsak (kusma, diyare, kabızlık, karın ağrısı) semptomları ve% 20-30’unda solunum yollarının belirtileri (burun ve gözlerden saman nezlesi benzeri semptomlar, tekrarlayan hırıltı). Anafilaktik şok gibi sistemik semptomlar deneklerin% 10’una kadar oluşabilir. Sadece anne sütüyle beslenen ineklerde inek sütü alerjisi olan şiddetli atopik egzama baskın semptomdur.

Smptomları
Semptomlar sütün maruz kalmasından birkaç saat sonra bir saat içinde ortaya çıkabilir. Bu reaksiyonlara anında reaksiyon denir. 1 saat sonra meydana gelen reaksiyonlara gecikmeli reaksiyonlar denir. Bazı durumlarda belirtiler sadece günlerden sonra ortaya çıkar. Bu geç reaksiyonlar genellikle atopik egzama ve kabızlık gibi mide-bağırsak rahatsızlıkları ile sınırlıdır.

Tehdit çalışmaları sırasında alerjik reaksiyona neden olan en düşük süt proteini dozunun 0.6 mg ila 180 mg arasında olduğu bildirilmiştir.

Bazı belirtiler bebeklerde ve çocuklarda sık görülen diğer durumlarda da görüldüğü için, doktorlar için bile gıda alerjisi semptomlarını tespit etmek her zaman kolay değildir. Bu nedenle, çocuğunuzun belli bir süre içinde yaşadığı tüm semptomların bir listesini yapmanız ve bunları doktorunuzla tartışmanız önemlidir. Çocuğunuzun doktoru size semptomların CMA ile ilgili olup olmadığını veya başka bir şeyin bunlara neden olup olmadığını söyleyebilecek.

 • kusma
 • ishal
sulu göz-2

 • egzama
sulu göz-3

 • geri yaylanma
 • yeterli beslenememek
sulu göz-4

 • hırıltılı nefes alma

Süt Alerjisi Konusunda Ne Yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun semptomlarını hafifletmenin ilk adımı sağlık uzmanınızı ziyaret etmek ve bebeğinizin inek sütü alerjisi olup olmadığını bulmak olacaktır. Daha sonra çocuğunuzun durumunu idare edebileceklerdir. Çocuğunuzun inek sütüne alerjisi olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Süt alerjisi tanısı bazen çok fazla araştırma gerektirebilir. Çocuğunuzun süt alerjisi olup olmadığını belirlerken yapılan test sonuçları ile birlikte çocuğunuzun semptomları, tıbbi geçmişi ve genel değerlendirmesi dikkate alınacaktır.

Doktor tanıyı nasıl doğrular?
Çocuğunuzun Doktoru, alerji testlerinin gerekli olup olmadığına karar vermek için sağladığınız tüm bilgileri kullanacaktır. Alerji testleri cilt üzerinde yapılabilir veya Doktor, bazı çocuklarda hem cilt hem de kan testleri yaptıklarında kan testi önerebilir. Bazı alerjiler kan veya cilt delme testleri kullanılarak alınamaz, bu alerjiler alerjinin teşhisine yardımcı olmak için özel bir diyet gerektirir.

Alerji testi şunları içerebilir:

BAZI TEST ÖRNEKLERİ


Cilt Testleri

Deri testleri genellikle başlangıç ​​noktasıdır çünkü hızlıca yapılır. Çocuğunuz yemek yedikten hemen sonra tepki verirse, cilt veya kan testlerinin pozitif olması çok daha muhtemeldir. Alerji semptomları tipik olarak saatler veya hatta bir veya iki gün sonra ortaya çıkarsa, cilt veya kan testlerinde görünmeyebilir. Elbette, bu tip alerji testi teşhis sürecinin sadece bir parçasıdır – bazen sonuçlar (hem pozitif hem de negatif) yanlış olabilir. Bu, çocuğunuzun alerjik olmadığını belirten teste rağmen alerji semptomları gösterebileceği anlamına gelir.

Deri Prick Testleri özellikle ineklerin süt alerjisi testlerinde doğrudur. Çocuğun ön koluna küçük inek sütü sütunları (veya şüpheli diğer yiyecekler) damlatılır. Derinin her damlasından küçük bir hıyar yapılır. Çocuğun cildi kırmızı ve kaşıntılı hale gelirse, genellikle o belirli gıdalara alerjisi olduğu anlamına gelir. Buna olumlu reaksiyon denir. Testte herhangi bir reaksiyon gösterilmezse, çocuğunuzun gıda alerjisi olma ihtimali hala vardır. Bu, çocuğunuz IgEolmayan bir reaksiyon olarak adlandırılan gıda alımından sonra gecikmiş bir reaksiyon gösterdiğinde ortaya çıkabilir .

Cilt Prick Testleri hızlı. Bu nedenle, hangi yiyeceklerin reaksiyona neden olduğunu bulmak için sıklıkla ilk testler olarak kullanılırlar. Alerjenler tanımlandıktan sonra, bazı doktorlar daha spesifik testler yapabilir (bunlar doktorlar için spesifik IgE testleri veya RAST testi olarak bilinir ).

 

Kan Testleri

Spesifik IgE testleri, çocuğunuzun kanındaki spesifik antikorların konsantrasyonunu ölçebilen kan testleridir. Bu antikorlara IgE denir. Kandaki IgE seviyeleri, alerjisi veya astımı olan çocuklarda genellikle daha yüksektir. Test negatifse, çocuğunuzun bir gıda alerjisi olması hala mümkündür, ancak bu durumda IgE olmayan veya gecikmiş bir reaksiyon olarak bilinir.

 


Alerjik reaksiyonlar, yemek yemekten saatler veya günler sonra meydana gelirse. Bu diyetler, belirli yiyeceklerin veya belirli yiyecek zorluklarının ortadan kaldırılmasını gerektirebilir.

Eleminasyon Diyeti

Çocuğunuzun inek sütü, yumurta, buğday veya soya gibi yiyeceklere tepki gösterdiğini kanıtlamak için çocuğunuzun Doktoru veya Diyetisyeni tarafından bir eliminasyon diyeti önerilebilir. Bu eliminasyon diyetinin sonuçları, çocuğunuzun tıbbi öyküsü, (kan testleri – her zaman gerekli değildir) ve ayrıca yiyecek ve semptom günlüğü sayesinde, doktorunuz tanı almaya çalışırken üzerinde daha fazla çalışacaktır.

Eliminasyon diyetleri nasıl çalışır?
Çocuğunuzun Doktor veya Diyetisyeninin sıkı gözetimi altında, soruna neden olduğundan şüphelenilen gıdalar bebeğinizin diyetinden, örneğin inek sütünden yaklaşık iki ila altı hafta boyunca elimine edilir. İlgili tetiği içeren tüm yiyeceklerden kaçınmanız önemlidir; Çocuğunuzun Doktoru veya Diyetisyeni, bunun nasıl yapılacağı konusunda size kesin talimatlar verecektir. Bir eleme diyeti sırasında çocuğunuzu yeterince beslemek için, özel bir ineğin süt proteini içermeyen bebek formülü verilmesi olasıdır. Bu, yoğun şekilde hidrolize bir formül (eHF) veya amino asit bazlı bir formül (AAF) olabilir.

[/ akordeon maddesi]
[/ akordeon]

 

süt alerjisi önlemleri

Ebeveynlerin uzmanlara sormak isteyebileceğiz sorular

 • Çocuğumun semptomlarına besin alerjisi neden olabilir mi?
 • Çocuğumun bir gıda alerjisi olup olmadığını doğrulamak mümkün mü?
 • Hangi testlerin yapılması gerekecek?
 • Bir uzmana ihtiyacım var mı?
 • Bir sonraki adımlar ne olacak?

Çocuğunuzun Doktorunun size sorabileceği sorular

 • Belirtileri ilk gördüğünüzde çocuğunuz kaç yaşındaydı?
 • Belirtiler yedikten sonra ne kadar çabuk gelişir?
 • Belirtiler ne kadar şiddetli?
 • Belirtiler ne kadar sürer? örneğin dakikalar, saatler, günler.
 • Ne sıklıkla oluyorlar? örneğin günlük, haftalık.
 • Belirtiler genellikle nerede ortaya çıkar? örneğin evde veya okulda?
 • Çocuğunuz belirli bir yemek yediğinde her zaman aynı belirtiler oluyor mu?
 • Belirli bir yiyeceğin olduğundan şüpheleniyor musunuz – öyleyse, çocuğunuzun belirtilerin ortaya çıkması için şüpheli yiyeceğin ne kadarını yemesi gerekiyor?

 

“Emzirme bebeğinizin mümkün olan en iyi besini almasını sağlar ve sağlıkla büyür, gelişir.Emzirmenin, anne-çocuk bağı için de çok önemli olduğu bilinmektedir. Bir bebeğin hayatının ilk birkaç ayı, büyümesi ve gelişimi için çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sadece altı ay boyunca emzirmeyi önerir; çünkü anne sütü, bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesine ve belirli enfeksiyonlara karşı korunmasına yardımcı olacak antikorlar içerir . Normalde bebekler sadece emzirilirken alerjik semptomlar geliştirmezler.”


Bebeğimde süt alerjisi varsa, emzirmeyi bırakmak zorunda mıyım? 

Emzirme çoğu çocuk için en iyisi olmasına rağmen, çok hassas bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu, anne sütüne karşı alerjik oldukları anlamına gelmez.
Olan şey, anne sütündeki anneden bebeğe geçen az miktarda inek sütü proteinine (yediğiniz süt ya da süt ürünlerinden) tepki göstermeleridir. Bu durumda, inek sütünü, süt ürünlerini ve inek sütünü içeren tüm ürünleri diyetinizden çıkarmanız önerilebilir.

 

Lütfen sizin -ve bebeğinizin- sağlıklı kalması için gerekli tüm besinleri aldığınızdan emin olmak için beslenmenizdeki yiyecekleri elimine ederken bir diyetisyene danışın. Çocuğunuz yalnızca emzirirken alerjik belirtiler gösterirse, ideal çözüm inek sütü proteinleri içeren gıdalardan kaçınmak, ancak yine de emzirmeyi sürdürmektir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, sağlık uzmanınıza sormanız önemlidir.

 

süt alerjisinde emzirmek

Süt içeren yiyeceklerden veya bunlardan herhangi birini içmekten kaçının:

 • Tereyağı, tereyağı yağı, tereyağı yağı, tereyağı asidi, tereyağı esteri
 • Yağlı süt
 • kazein
 • Kazein hidrolize
 • Kazeinatlar (her şekilde)
 • Peynir
 • Süzme peynir
 • Krem
 • onların
 • muhallebi
 • Diasetii
 • Ghee
 • Yarı yarıya
 • Laktalbümin, laktalbümin fosfat
 • laktoferrin
 • Laktoz
 • göllerde
 • Süt (yoğunlaştırılmış, türev, kuru, buharlaştırılmış, keçi sütü ve diğer hayvanlardan elde edilen sütler, az yağlı, maltlı, milkfat, yağsız, toz, protein, yağsız, katı, bütün dahil)
 • Süt proteini hidrolizatı
 • Puding
 • Recaldent  (R)
 • Maya mayası kazein
 • Ekşi krema, ekşi krema katı
 • Ekşi süt katıları
 • tagatoz
 • Peynir altı suyu (her şekilde)
 • Peynir altı suyu proteini hidrolizat
 • yoğurt

Diğer Olası Süt Kaynakları:

 • Yapay tereyağı lezzet
 • Pişmiş ürünler
 • Karamelli şeker
 • Çikolata
 • Laktik asit başlangıç ​​kültürü ve diğer bakteri kültürleri
 • Öğle yemeğinde et, sosisli sandviç ve sosis bulunan süt protein kazeinini bağlayıcı olarak kullanabilir. Ayrıca, şarküteri et dilimleyicileri, hem et hem de peynir ürünlerinde sıklıkla temas ederek çapraz temasa neden olur.
 • Margarin
 • başlatmak
 • Süt ürünü olmayan ürünler, çoğu kazein içerir
 • koz helvası
 • Kabuklu deniz ürünleri, bazen balık kokusunu azaltmak için süte batırılır. Kabuklu deniz ürünleri satın alırken sorular sorun.
 • Ton balıklı balıklar, bazı markalar kazein içerdiğinden
 • Süt yerine kullanılan bazı özel ürünler (örneğin, soya, fındık veya pirinç bazlı süt ürünleri), sütle paylaşılan ekipmanlarda üretilir.
 • Birçok restoran ekstra lezzet katmak için ızgara biftek üzerine tereyağı koyuyor. Eridikten sonra tereyağını göremezsin.
 • Bazı ilaçlar süt proteini içerir.

Bu yiyeceklerde ve ürünlerde alerjenler her zaman bulunmaz, ancak şaşırtıcı yerlerde süt proteini belirebilir. Yine, gıda etiketlerini okuyun ve bir öğenin içeriğinden emin olmadığınızdan emin olun.

Bu Malzemeler Süt İçer mi?

Süte alerjisi olan kişiler, genellikle şu maddelerle ilgili sorular sorarlar. Bu bileşenler süt proteini içermez ve yemek için güvenlidir.

 • Kalsiyum laktat
 • Kalsiyum stearoil laktilat
 • Kakao yağı
 • Tartar kremi
 • Laktik asit (ancak laktik asit başlangıç ​​kültürü süt içerebilir)
 • oleoresin
 • Sodyum laktat
 • Sodyum stearoil laktilat

inek sütü içeren gıdalar

Çocuğum Süt Alerjisini Aşar mı?

Çoğu çocuk sonunda bir süt alerjisi ortaya çıkarır. Alerjisinin, kanlarında yüksek düzeyde inek sütü antikoru bulunan çocuklarda devam etmesi muhtemeldir. Bu antikorları ölçen kan testleri, alerjinizin bir çocuğun süt alerjisini geçip geçmeyeceğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Süt alerjisi ve laktoz intoleransı arasındaki farkları öğrenin.

Süt alerjisi laktoz intoleransı ile karıştırılmamalıdır.
Bağışıklık sisteminiz belirli bir gıda proteinine aşırı tepki gösterdiğinde, bir gıda alerjisi meydana gelir. Yiyecek proteinini yediğinizde veya içtiğinizde, alerjik bir reaksiyon tetikleyebilir. Belirtiler hafif (döküntü, kurdeşen, kaşıntı, şişme vb.) İla şiddetli (nefes alma, hışırtı, bilinç kaybı vb.) Arasında değişebilir. Bir gıda alerjisi potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olabilir.

Gıda alerjilerinden farklı olarak, gıda intoleransları bağışıklık sistemini içermez. Laktoz intoleransı olan kişilerde enzim laktazı eksiktir. Laktaz, süt ve süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu parçalamaktadır. Sonuç olarak, laktoz intoleransı olan insanlar bu yiyecekleri sindiremezler. Bulantı, kramp, gaz, şişkinlik ve ishal gibi semptomlar yaşayabilirler. Laktoz intoleransı büyük rahatsızlığa neden olsa da hayatı tehdit edici değildir.

Süt alerjisi hakkında diğer bilgiler

Çoğu kültürde inek sütü en çok tüketilen süttür. Bu nedenle, genel olarak süt alerjisinden bahsederken inek sütüne alerji demek istiyoruz. Bu, keçi veya koyun gibi diğer hayvanlardan gelen sütün alerjiye neden olmadığı anlamına gelmez (İlgili gıdalar bölümüne bakın).

İnek sütündeki advers reaksiyonlar farklı mekanizmalar ile açıklanabilir. Bu yerde sadece IgE aracılı veya tip I alerjisi denilen en yaygın ters reaksiyonla ilgileniyoruz. IgE alerji antikorudur. Sütün diğer advers reaksiyonları, ineğin sütü aşırı duyarlılığı olarak sınıflandırılır ve laktaz eksikliğine bağlı laktoz intoleransı, farmakolojik reaksiyonlar ve bazı tanımlanmamış reaksiyonlar gibi reaksiyonları içerir.

Süte alerji, sütteki proteinlerden kaynaklanır. Süt litre başına 30-35 gram protein içerir. Sütün içindeki proteinler kazeinlere (% 80) ve peynir altı suyu proteinleri (% 20) olarak adlandırılan bir protein grubuna ayrılabilir. Beta-laktoglobulin (BLG), alfa-laktalbümin, proteoz-peptonlar ve kan proteinleri serum albümini ve immünoglobulinler peynir altı suyu proteinlerine aittir. Kazeinler ve beta-laktoglobulin sütte en önemli alerjenler olarak kabul edilir.

İlgili gıdalar (çapraz reaksiyonlar)
Genel olarak, inek sütü alerjisi olan kişiler, keçi sütü veya koyun sütü gibi diğer hayvanlardan gelen sütü tolere etmez. Bu, farklı süt hayvanlarından alınan sütün içindeki kazeinler veya beta-laktoglobulin gibi alerjenik proteinlerin benzerliği ile açıklanabilir. Bu tür benzerliklere dayanarak diğer süt çeşitlerine alerjik reaksiyonlara çapraz reaksiyonlar denir.

İnek sütündeki kan proteinleri de ette bulunur. Bu proteinler, sütün en önemli alerjenleri değildir, ancak süt alerjisi olan hastaların yaklaşık% 10’u için, sütün alerjisi, sığır eti alerjisi ile birlikte gider. Bazıları iyi pişmiş sığır eti tolere edebilir.

Emzirilen bebeklerde insan sütüne klinik reaksiyonlar bildirilmiştir, ancak bunlar anne sütündeki inek sütü proteinlerinin varlığı ile ilgilidir. İnek sütü proteini beta-laktoglobulin, emziren kadınların% 95’inin anne sütünde tespit edilmiştir.

İşlenmiş ve karma gıdalar
Birçok ülkede, inek sütü bebek formülündeki inek sütü proteinleri, insan anne sütünün yerine geçen ilk yabancı proteinlerdir. Daha sonra çeşitli ticari ineğin süt ürünleri, çocuklar ve yetişkinler tarafından tüketilir, örneğin farklı süt formları, yoğurtlar, peynirler ve tereyağı. Süt proteinleri ayrıca hamur işleri, çerezler, şekerler, soslar, tuzlu bisküviler, simit, pizzalar, sosisler, çorbalar, soğuk ve sıcak içecekler, pudingler, dondurma, ekmek, tahıllar, makarnalar ve vitaminler gibi çeşitli hazır gıdalarda bulunur. mineral takviyeleri.

Süt ürünleri ve karma gıdaların üretimi genellikle ısıl işlem gerektirir. 75 ° C’de 15 saniye pastörizasyon gibi düşük ısıl işlem sütün bakteriyolojik güvenliğini sağlar. Alerjenlikte önemli bir azalmaya neden olmaz. Güçlü ısıl işlem (20 dakika boyunca 121 ° C), peynir altı suyu proteinlerinin alerjenliğini büyük ölçüde tahrip eder, ancak yalnızca kazeinlerinkini azaltır. Süt proteinlerinin alerjenitesi homojenizasyondan etkilenmez. Bu nedenle, işlenmiş süt ürünleri ve bir bileşen olarak süt veya süt türevli protein içeren bileşik gıda ürünleri süt alerjenlerini içerecektir. Avrupa Birliği’nin en son mevzuatına göre, süt veya süt türevli içerik içeren tüm ürünler açıkça belirtilmelidir.

Gıda dışı ürünler
Süt proteinleri sıklıkla kozmetiklerde bileşenler ve ilaçlar için taşıyıcı maddeler olarak kullanılır. Bu ürünler aynı zamanda süte duyarlı hastalarda alerjik tepkilere neden olabilir.

Alerji hangi yaşta gelişir ve ne sıklıkta ortaya çıkar (epidemiyoloji)?
İnek sütü alerjisine işaret eden semptomlar, bebeklerin yaklaşık% 5-15’inde görülür, ancak tanı ancak yaklaşık% 2-3’ünde doğrulanabilir. Bu üç ila beş kat fazla tahminin bir kısmı laktoz intoleransı ile açıklanmaktadır. Laktoz intoleransı, laktozun sindirimindeki bir kusurdan kaynaklanır ve bağırsakta süt alerjisi ile karıştırılabilecek semptomlara neden olur. Süt alerjisi sıklığındaki coğrafi farklılıklar, yeme alışkanlıklarından, özellikle de ineğin sütün bazlı formülünün kullanılmasının zamanlanmasından etkilenir. Bebeklerin çoğu, bir ay öncesinden önce, genellikle inek sütü bazlı formülünün uygulanmasından sonraki bir hafta içinde semptomlar geliştirir. 12 ay sonra hastalığın başlangıcı nadirdir.

Dışarıya çıkma prognozu bir yılda% 45-50, iki yılda% 60-75 ve üç yılda% 85-90 civarında bir remisyon oranıyla iyidir. Süt alerjisi olan tüm çocukların yaklaşık% 50’si diğer gıdalara da alerji geliştirir. Ek olarak, süt alerjisi, saman nezlesi veya astım gibi uçucu madde alerjilerinin gelişmesi için bir risk faktörü olarak görülebilir. Süt alerjik bebeklerin yaklaşık% 50-80’i, özellikle ailelerinde alerjik hastalık öyküsü varsa, ergenlikten önce inhalant alerji geliştirir.

Süt Alerjisi Diyeti önlemleri
Süt alerjisinin temel tedavisi inek sütü proteinlerinden tamamen kaçınmaktır. Diğer tedavi şekilleri (henüz) mevcut değildir. Bebeklik döneminde belgelenmiş bir hipoalerjenik formül, yani yoğun şekilde hidrolize formül gereklidir. Hidroliz, süt proteinlerini alerjenliklerini yitirmiş küçük parçalara ayırır. Nadir durumlarda, aminoasit bazlı bir formül gerekebilir. Proteinler amino asit zincirleri, yapı taşlarıdır. Hidroliz, küçük amino asit zincirlerini oluşturur. Aminoasit bazlı formüller sadece bu tek yapı taşlarını içerir. Kısmen hidrolize formüller tolere edilmez, çünkü büyük parçalar hala alerjen olabilir.

Daha büyük çocuklarda soya sütü veya soya sütü formülü tolere edilebilir. Yeterli bir diyetin sağlanması ve ticari gıdalardaki inek sütü proteinlerinin kazein, peynir altı suyu proteini ve beta-laktoglobulin gibi inek sütü proteinlerinin yetersiz etiketlenmesiyle “gizlenmiş” olmasını önlemek için sıklıkla bir klinik diyetisyenin tavsiyesine ihtiyaç vardır. En son AB etiketleme direktifine (2000/13 / EC) göre inek sütü kaynaklı proteinler ticari gıdalarda

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Süt Alerjisi” te bir düşünce

 1. nazan diyor ki:

  Merhaba,

  Bilgi almak icin tum sayfayi okudum fakat biraz elden gecmesi gerekiyor. Cogu yer sanki Google Translate ile direkt cevrilmis gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.