Yumurta Alerjisi

yumurta alerjisi

Yumurta alerjisi nedir?

Yumurta alerjisi, çocuklarda en sık görülen alerjilerden biridir. Alerjiye hem yumurta akı hem de yumurta sarısında bulunan proteinler neden olur. Çocukların üçte ikisine kadar 10 yaşında yumurta alerjileri ortaya çıkacaktır.

Yumurta alerjisinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle yumurta içeren yiyecekleri yedikten hemen sonra ortaya çıkar. Genellikle döküntülerden (kurdeşen veya “ısırgan” döküntü), dudaklarda veya göz çevresindeki şişlikten ve kaşıntıdan oluşur. Bazı çocuklar kaşıntılı bir boğaz geliştirir, diğerleri hasta, kusma veya ishal hisseder.

Şiddetli reaksiyonlar (anafilaksi) çok daha az yaygındır, ancak soluk veya baş dönmesi hissederek nefes almada zorluk (ağız veya boğazda şişlik veya şişkinlik) vardır.

Gecikmiş reaksiyonlar, bir çocuğun egzamasının alevlenmelerine neden olabilir.

Yumurta alerjisi ne kadar ciddidir?

Çoğu çocuk sadece hafif reaksiyon gösterir. Şiddetli reaksiyonlar nadirdir ancak acil tıbbi yardıma ihtiyaç duymaktadır.

Yumurta proteinleri ısıdan etkilenir. Yemek yapmak yumurtadaki proteini değiştirir ve alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığını azaltır. Örneğin, bir çocuk kek karışımında çiğ yumurtaya temas ederse kaşıntılı bir kızarıklık veya şişlik görmesine rağmen, kek veya bisküvi haline getirildiğinde karışımı genellikle tolere edebilir.

Yumurta alerjisini nasıl teşhis ederiz?

Yumurta alerjisinin teşhisi genellikle tipik bir reaksiyon geçmişine dayanır. Deri prick testleri ve kan testleri gibi alerji testleri çiğ yumurtaya reaktivite kanıtı sağlar ve pişmiş yumurtayı tolere eden hastalarda pozitif olabilir. Bu nedenle, (1) tarihin net olmadığı, (2) çocuğun pişmiş yumurtaya tolerans gösterip gösteremeyeceğini bilmek veya (3) çocuk yumurta alerjisini aşmışsa, sözlü bir soruna ihtiyaç duyulur.

yumurta alerjisi tedavisi

Yumurta alerjisi nasıl önlenir?

Reaksiyona neden olacak şekilde yumurta yemekten kaçının. Pişmiş yumurta bisküvi ve kek tolere edilirse bu besinler olmalıdır değil kendi diyet dışına alınması. Yumurtaları tolere edilebilecek şekilde yemeye devam etmek çocuğunuzun alerjisinden kurtulmasına yardımcı olabilir.

Ciddi reaksiyonlu olanlar için, aşağıda listelenen yiyecekleri içeren tüm yumurta ve yumurtalardan kaçınılması gerekebilir. Tüm gıda etiketlerini ve ambalajlarını okumak önemlidir.

yumurta akı yumurta sarısı yumurta katı / toz globülin

ovalbumin livetin ovoglobulin ovomucin

ovovitellin yumurta albumin yumurta lesitini (E322)

Lesitin, yumurtadan veya soyadan yapılır. Bir bileşen kullanılan lesitin türünü belirtmiyorsa, üreticiye danışın.

KKK ve grip gibi aşılar

Yumurta alerjisi olan çocuklara kabakulak, kızamık ve kızamıkçık (KKK) aşısı yapılabilir. Özel bir önlem alınması gerekmez. Hala yumurta yiyemeyenler yerel pediatrik alerji servisine yönlendirilebilirler.

Çocuğumun bir reaksiyonu olursa ne yapabilirim?

Klinikte yazılı bir yönetim planı verilecektir. Alerji ilacı her zaman mevcut olmalıdır.

Eğer yumurta yanlışlıkla yerse, çocuğu mümkünse tükürmesini sağlayın ve bir antihistamin verin.

Şiddetli belirtiler:

  • Nefes almada zorluk (hışırtı, gürültülü, mavi renk)
  • Boğazda şişme (gürültülü solunum, boğulma)
  • Soluk veya baş dönmesi hissetmek, çok solgun görünmek (çocuğu bacakları yukarı bakacak şekilde yere yatırın).

Bu alerjiden kim haberdar olmalı?

Ana okulu ve okulları bilgilendirmek önemlidir. Dedesi, akrabaları ve okul arkadaşlarının ebeveynleri gibi diğer bakıcıların bilmesi gerekir.

 

yumurta alerjisi testi

Yumurta Alerjisi Hakkında Diğer Bilgiler

Tavuk yumurtası tüm dünyada beslenmede önemli bir rol oynar ve çok çeşitli yiyeceklerde bir bileşen olarak kullanılır. Yumurta alerjisi şimdi çocukluk çağında en sık görülen gıda alerjilerinden biridir. Yumurta alerjisi, IgE’nin aracılık ettiği gıda alerjisidir. IgE (İmmünoglobulin E) alerji antikorudur.

Kuşlardan elde edilen yumurtalar, insanda bir immün tepkiye neden olabilen birkaç protein içerir – bunların çoğu yumurta akında bulunur. Yumurta sarısındaki alerjen proteinler sadece küçük bir dereceye katkıda bulunur ve yumurta sarısı proteinlerine izole alerjisi nadirdir (çapraz reaksiyonlara bakınız).

Yumurta beyazında bulunan alerjenik proteinlerin çoğu hem ısıya hem de sindirime karşı dirençlidir ve normal evlerde de ev tozunda bulunabilir.

Her ne kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmasa da, duyarlılığın diyete yumurta proteinlerinin alınmasıyla gerçekleştiğine inanılmaktadır – insan sütündeki mevcut küçük miktarların bile, bebeğin ilk kez yemek yediği zaman reaksiyona yol açan bazı durumlarda bebeği hassaslaştırabilir. Yumurta içeren

Yumurta alerjisi belirtileri

Duyarlılaştırılmış bireylerde yumurta yutulması, ağız ve farenksin kaşınması ile başlayan derhal alerjik bir reaksiyona neden olur; bunu, ısırgan döküntüleri (ürtiker), kusma, rinokonjonktivit, astım ve nadir durumlarda anafilaksi izler. Atopik egzamanın alevlenmesi de görülebilir, ancak önceki bir acil reaksiyon olmadan, alımdan saatler sonra günler boyunca meydana gelen izole reaksiyonlar nadirdir.

İlgili gıdalar (çapraz reaksiyonlar)

Diğer kuşlardan elde edilen yumurtalar, yumurtadakilere benzer alerjenik proteinler içerir ve ayrıca yumurta alerjisi olan hastalarda da reaksiyona neden olur, etin kümes hayvanlarından et alımı nadiren reaksiyona neden olur. Kuşlardan (örn. Kanarya kuşu) alerjenik proteinlerin solunması ile hassaslaştırılan hastalar, çaprazlama nedeniyle yumurta sarısını alırken belirtiler yaşayabilir.

Kim, ne zaman, ne kadar ve ne sıklıkta?

Son epidemiyolojik çalışmalarda, yumurta alerjisi çocukluk çağındaki en yaygın gıda alerjilerinden biridir ve küçük çocukların yaklaşık yüzde 2’sinde bulunur. Çocukların yarısından fazlası erişkinlikten önce klinik reaktivitelerini yumurtaya çıkaracak ve yumurtaya alerjisi olan yetişkin nüfusunun yalnızca yüzde 1’inden daha azını bırakacaktır. Bununla birlikte, bebeklik döneminde yumurtaya erken duyarlılık, astım gelişimi ve inhalanlara alerji için bir öngördürücüdür.

Ne kadar çok?

Hastaların çoğu, mg ila g aralığında yumurta dozlarına tepki gösterir – kontrollü zorluklarda, hastaların yüzde 5’i 5 mg’ın altındaki dozlara tepki verirken, yüzde 50’si 100 mg’ın üzerinde bir miktar yutulduğunda semptomlar yaşar. Bireysel hastalar için eşik dozu bilmek, onlara özel bir kaçınma stratejisi uygulamalarını sağlamak önemlidir.

 

Yumurta alerjisi teşhisi

Yumurta alerjisi tanısı, yumurta içeren gıda alımı ile alerjik semptom ve bulguların gelişimi arasındaki yakın ilişki hakkında ayrıntılı bilgi içeren dikkatli bir vaka geçmişi ile başlatılmış uluslararası kılavuzları takip eder. Vaka öyküsünü cilt prick testi ve yumurta akı ve sarısına karşı spesifik IgE ölçümü izler ve yumurta alerjisi teşhisini doğrulamak veya ekarte etmek için her zaman kontrollü bir zorlukla sonuçlanır ve ayrıca tek hasta için en önemlisidir. Özel ve kişiye özel bir kaçınma stratejisi sağlayacak eşik değerini belirlemek. Geç fazlı egzama reaksiyonlarını taklit eden atopi yaması testi, son yıllarda büyük ilgi görmüştür, ancak bilimsel protokollerin dışında dikkatle kullanılmalıdır.

Belirli bir IgE’nin belirli bir serum seviyesinin, klinik yumurta alerjisinin çeşitli merkezlerden (ABD, İspanya, Almanya ve Danimarka) yayınlandığını tahmin edebileceğini gösteren veriler, ancak İspanya’da 0,35 ila 17,5 arasında değişen klinik alerjiyi öngören gerçek seviye Almanya’da ve bu nedenle sadece dikkatli kullanılabilir. Ayrıca, spesifik IgE’nin değeri, tek hastanın eşik değeri ile ilişkili değildir ve bu nedenle kontrollü gıda mücadelesinin yerini tutamaz.

Hastaların yaklaşık yarısı yumurta alerjisini artıracağından, uygun zaman aralıklarında tekrarlanan değerlendirmeler önemlidir. Ailelerin, çocuklarının yumurta alerjisinin tükendiğine dair kanıtları olması yararlıdır, çünkü iz miktarlarında yumurtadan kaçınmak çok zordur.

Tavuk yumurtasını nerede bulabilirim?

Yumurta proteini, tüm dünyadaki günlük diyetlerde pişmiş bütün yumurta ve makarnadan kek ve kurabiyelere kadar birçok farklı türde gıdada bulunur. Yumurta ham formlarda da kullanılmıştır, ancak bugünlerde pastörize çiğ yumurtalar yerine örneğin mayonezde bakteri kontaminasyon riski nedeniyle (Salmonella) kullanılmaktadır.

Gıda dışı ürünler

Yumurta proteini kozmetik ürünlerinde, özellikle şampuanlarda, ayrıca losyonlarda ve kremlerde de kullanılır. Farmasötik ürünlerde yumurta sarısı lesitini kullanılır.

Bunlardan kaçınmalısınız.

Yumurta alerjisinin bilinen tek tedavisi diyetten kaçınmadır. Yumurta bir bileşen olarak çok yaygın bir şekilde kullanıldığı için, kaçınmak zordur. Bir gıda etiketindeki her ifade, albümin, ovalbümin, globülin, ovomusin, ovomukoid, vitellin, ovovitellin, yumurta sarısı ve silici albuminat gibi alarm saatini durdurmaz. Yeni AB etiketleme direktifine (2003/89 / EC) ve Codex Alimentarius Komisyonunun listesine göre, yumurtadan türetilmiş içerik içeren yiyecekler daima etiketlenmelidir. Asıl hastanın klinik eşiğine dayanarak diyet tavsiyesi yapılmalıdır. Sadece en hassas hastalar, yumurtadan çok düşük miktarda bulaşmayı mümkün kılan yiyeceklerden kaçınmalı ve sadece bu hastalarda yumurta sarısında gelişen aşılara dikkat etmelidir.

Yumurta alerjisi hakkında diğer bilgiler:

Tavuk, en doğru olarak Gallus gallus domesticus olarak adlandırılır Gallus gallus vahşi formdur. Gallus domesticus adı da kullanılır.
Diğer birçok kuş türünden yumurtalar yenir ve bunlar genellikle tavukların yumurtalarına alerjisi olan bireylerde reaksiyona neden olur. Bunlar arasında hindi, ördek, kaz, martı (Langeland, 1983)  ve bıldırcın (Alessandri ve diğerleri 2005) bulunmaktadır.

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.