Polen Alerjisi

Polen alerjisi nedir?

Polen Alerjisi

Polen Alerjisi Nedir?

Polen, mevsimsel alerjilerin en yaygın tetikleyicilerinden biridir. Birçok insan polen alerjisini “saman nezlesi” olarak bilir. Uzmanlar genellikle polen alerjisini “mevsimsel alerjik rinit” olarak adlandırır.
Her ilkbahar, yaz ve sonbaharda, bitkiler aynı türdeki diğer bitkileri döllemek için küçük polen taneleri salgılarlar. Alerjik reaksiyonlara neden olan polenlerin çoğu ağaçlardan, yabani otlardan ve çimlerden gelir. Bu bitkiler rüzgarla seyahat eden küçük, hafif ve kuru polen taneleri yapar.
Otlar alerjinin en sık nedenidir. Ragweed, yabancı ot alerjilerinin ana nedenidir. Yabancı ot poleninin diğer kaynakları arasında adaçayı, pigweed, kuzu kesesi ve tumbleweed bulunur. Huş, sedir ve meşe gibi bazı ağaç türleri de yüksek oranda alerjenik polen üretir.
Böcekler tarafından gübrelenen bitkiler, güller ve bazı çiçekli ağaçlar, kiraz ve armut ağaçları gibi, genellikle alerjik rinite neden olmaz.

Polen, üreme döngüsünün bir parçası olarak bitkiler ve ağaçlar tarafından salınan minik parçacıklardan oluşur. Son derece ince bir tozdur ve böcekler ve rüzgarla yayılır. Polen alerjisi olan kişilerde ciddi tahrişe ve yanmaya neden olabilir. Polen insanlar ve hayvanlar tarafından solunabilir. Alerjisi olanlar için polen, mukus oluşturan ve tıkanıklık ve hapşırma gibi semptomlara yol açan antikor immünoglobulin E’yi tetikler.

Polen alerjisinin en yaygın adı saman nezlesidir ve diğer polenler de semptomları tetikleyebilse de en yaygın çim polenlerinden kaynaklanır. Belirtilere bağışıklık sistemi histamin ve diğer kimyasalları üretmek için vücuttaki polene tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Ailenizde alerji öyküsü varsa veya astım veya egzama geçiriyorsanız, saman nezlesi muzdarip olma ihtimaliniz daha yüksektir. Çoğu insan, çocukluk çağında veya gençken, her yaşta tetiklenebilse de saman nezlesi geliştirir. Bununla birlikte, birçok insan, hastalıktan kurtulduğunu ve yetişkin olarak saman nezlesi semptomlarından daha az acı çektiğini görüyor.

Saman nezlesi semptomları sık hapşırma, burun akıntısı veya tıkalı burun, kaşıntılı gözler ve kaşıntılı bir boğaz, ağız, burun ve kulakları içerebilir. Bir acı çeken kişi olarak, koku hissi, yüz ağrısı, terleme ve baş ağrısı hissini de yaşayabilirsiniz – bu semptomlar daha az yaygın olsa da. Astım hastaları, saman nezlesi muzdarip olduklarında semptomlarının daha da kötüleştiğini görebilir ve dar bir göğüs, nefes darlığı, öksürük ve hışıltı yaşayabilir.

polen alerjisi nedir
Polen Alerjisi Nedir?

Polen Sayısı Nedir?
Polen sayısı, havada ne kadar polen bulunur?
Bu genellikle polen mevsiminde yerel hava durumu tahminlerine göre rapor edilir. Bazen sadece ana polen tipleri de rapor edilmektedir.

Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?
Polen alerjisi olan kişilerde yalnızca alerjileri olan polenleri havada olduğu zaman belirtileri vardır. Belirtiler şunları içerir:

 • Burun akıntısı ve mukus üretimi
 • Hapşırma
 • Kaşıntılı burun, gözler, kulaklar ve ağız
 • Burun tıkanıklığı (burun tıkanıklığı)
 • Kırmızı ve sulu gözler
 • Gözlerin etrafında şişlik

Doktorlar Polen Alerjisini Nasıl Teşhis Ediyor?
Doktorlar polen alerjisini teşhis etmek için iki test kullanır.

Cilt Prick Testi (SPT)
Prick / çizik testinde, bir hemşire veya doktor cildinize olası alerjiden küçük bir damla damlatır. Ardından hemşire damlaların arasından iğneyle lekeyi hafifçe deler veya çizer. Maddeye alerjiniz varsa, 20 dakika içinde test bölgesinde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gelişir. Ayrıca bir kabarıklık görebilirsiniz. Bir kabarık kovan gibi görünen deride yükselmiş, yuvarlak bir alandır. Genellikle, kabarık ne kadar büyük olursa, alerjene karşı alerjiniz o kadar fazladır.

Belirli bir polen alerjeni için pozitif bir SPT, bir kişinin alerjisi olduğu anlamına gelmez. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, cilt testi sonuçlarını bir kişinin eşleşip eşleşmediğini görmek için bir kişinin belirtilerinin zamanı ve yeri ile karşılaştırmalıdır.

Spesifik IgE Kan Testi
Kan testleri, insanlar cilt durumlarındayken veya cilt testlerine müdahale eden ilaçları kullanırken yardımcı olur. Ayrıca, deri testine tolerans göstermeyen çocuklarda da kullanılabilirler. Doktorunuz kan örneği alır ve bir laboratuara gönderir. Laboratuar alerjeni kan numunesine ekler. Sonra, kanınızın alerjenlere saldırmak için ürettiği antikor miktarını ölçer. Bu teste Spesifik IgE (sIgE) Kan Testi denir. (Bu daha önce ve yaygın olarak RAST veya ImmunoCAP testi olarak adlandırılıyordu.) Deri testlerinde olduğu gibi, bir alerjene yapılan pozitif bir kan testi mutlaka bir alerjenin semptomlarınıza neden olduğu anlamına gelmez.

 

polen alerjisi testi
Polen Alerjisi Testi

Polene alerjik bir reaksiyonu nasıl önleyebilirim?
Polene alerjik reaksiyonları azaltmak için yapabileceğiniz eylemler vardır: Bunlardan bazıları;

  • Polen sayısı yüksek olduğunda dış mekan aktivitelerinizi sınırlandırın. Bu soluduğunuz polen alerjeni miktarını azaltır ve semptomlarınızı azaltır.
  • Polen mevsiminde pencereleri kapalı tutun.
  • Polen mevsimi başlamadan önce alerji ilacı almaya başlayın. Çoğu alerji ilacı bu şekilde alındığında en iyi sonucu verir. Bu, ilacın vücudunuzun histamin ve semptomlara neden olan diğer kimyasalları salmasını önlemesini sağlar.
  • Yatmadan önce her gün saçınızı yıkayın. Bu polenleri saçınızdan ve cildinizden temizler ve yataklarınızdan uzak tutar.
  • Yatakları haftada bir kez ılık sabunlu suyla yıkayın.
  • Güneş gözlüğü ve şapka giyin. Bu, polenlerin gözlerinizden ve saçlarınızdan uzak tutulmasına yardımcı olacaktır.
  • Dışarıda çok zaman harcayan evcil hayvanlarla yakın teması sınırlayın.
  • Açık hava etkinlikleri sırasında giyilen giysileri değiştirin ve yıkayın.
  • Giysilerinizi dış mekanlarda değil, çamaşır kurutucuda kurutun.

Polen çeşitleri

Yılın zamanına bağlı olarak, havadaki polen tipleri farklı olacaktır. Saman nezlesine neden olan yaklaşık 30 farklı polen türü vardır ve birden fazla türe alerjik olması mümkündür. Çoğu kişi, baharın sonlarında ve yaz başlarında yaygın olan çim polenlerine alerjisi vardır. Ağaç poleni ilkbaharda salınmaya meyillidir ve insanların yaklaşık% 25’ini etkiler. Yabancı ot poleni, ilkbaharın başından sonbaharın sonlarına kadar her an bırakılabilir.

 

*Yukarıdaki bilgiler hastalar için hazırlanmış olan www.nhs.uk, www.allergyuk.org ve wwww.foodallergy.org sitelerinden tıpkı çeviri yapılarak derlenmiştir. Bilgiler, uzman hekim danışmanlarımız tarafından gözden geçirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.