Alerji

Yağmurla beraber alerjik şikayetleriniz azalıyor mu, yoksa tam tersi artıyor mu?
Artıyor veya azalıyorsa hangi tip alerjiden şüphelenmek gerekir?
1⃣ Solunum yolu alerjisi olan kişilerde polen alerjisi sıkça görülebilir. Yağmur, havada serbestçe dolaşan polenlerin yüzeye inmesini sağlayarak polen alerjisi olan rinit ve astım hastalarının rahatlamasına olanak sağlar.
2⃣ Eskiden nemli havanın astım hastalarında olumlu bir etki yarattığına dair bir kanı vardı. Oysa yapılan son araştırmalar nemdeki her %10’luk artışın astım görülme sıklığında %2,7’lik bir artışa neden olduğunu gösteriyor. Nemli hava daha çok su içerdiği için astım hastaları bu ağır havayı solumakta güçlük yaşayabiliyor. Öte yandan sıcak-kuru hava da astım ataklarına neden olduğu için ideal nem oranının %40-50 arasında tutulması öneriliyor.
3⃣ Ev akarı(mite) adı verilen mikroskobik canlılar her evde; özellikle halı, koltuk, yatak ve perde yüzeylerinde yaşar. Alerjiye neden olabilen ev akarları nemin yüksek olduğu ortamlarda daha hızlı çoğalır. Bu durumda ev akarı alerjisi olan bir kişi, yağmurun yağması ve havadaki nem oranının artması nedeniyle alerjik şikayetlerle karşılaşabilir.
4⃣ Alerjiye neden olabilen küf mantarı da nem oranının yüksek olduğu ortamlarda daha hızlı çoğalır. Bu durumda küf mantarı alerjisi olan bir kişi, yağmurun yağması ve havadaki nem oranının artması ile daha çok alerjik belirtiler gözlemleyebilir.
⚠️Kesin teşhis için mutlaka bir Alerji Uzmanına başvurun.
Kaynak: American Academy of Allergy, Asthma & Immunology

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.