Alerji Dostu Tarifler. Besin alerjisi çocuklar için yemek tarifleri

alerji dostu tarifler

Besin alerjisi olan çocuklara, “Alerji Dostu Tarifler”

“Alerjik çocuklarımıza sağlıklı yemekler yapalım” çağrısıyla bir araya gelen annelerin hazırladığı sütsüz, yumurtasız, glütensiz yüzlerce tarif “Alerji Dostu Tarifler” kitabında toplandı. Alerji ile Yaşam Derneği ve Çocuk Alerji ve Astım Akademisi’nin katkılarıyla hazırlanan kitapta, alerjik çocukların yiyebileceği yemekleri farklı malzemelerle doğal, katkısız ve lezzetli şekilde hazırlamanın püf noktaları anlatılıyor.

Alerjik çocuklara özel sütsüz, yumurtasız ve glütensiz tarifler, Alerji ile Yaşam Derneği ile Çocuk Alerji ve Astım Akademisi’nin (ÇAAAD) katkılarıyla hazırlanan “Alerji Dostu Tarifler” adlı kitapta bir araya getirildi. Alerjik çocukların yiyemedikleri yemeklerin, farklı malzemelerle baştan yaratıldığı yüzlerce sağlıklı tarifin yer aldığı “Alerji Dostu Tarifler” kitabının tanıtımı İstanbul’da düzenlenen iftar yemeğinde yapıldı.

Yemekte konuşan Alerji ile Yaşam Derneği Başkanı Özlem Ceylan, Besin Alerjisi Farkındalık Haftası’nın gelişmiş ülkelerdeki gibi Türkiye’de de kutlanması için öncülük ettiklerini hatırlatarak, “2015 yılından bu yana kendi imkânlarımızla gerçekleştirdiğimiz kampanyalar ile hem binlerce alerjik çocuk ailesine ulaştık hem de toplumda farkındalık oluşturulmasına katkı sağladık” dedi.

Özlem Ceylan, “Alerji Dostu Tarifler” kitabının ortaya çıkış sürecini ise şu sözlerle dile getirdi:

“2018 Besin Alerjisi Farkındalık Haftası kapsamında bir yemek yarışması düzenleyerek sütsüz, yumurtasız, glütensiz; genel alerjen ve rafine şeker içermeyen ama doğal, katkısız ve lezzetli tariflerin de türetilebileceğini herkese göstermek istedik. “Alerjik Çocuklarımıza Sağlıklı Yemekler Yapalım” çağrısıyla gerçekleştirdiğimiz bu yarışmada, anneler çocuklarının yiyemedikleri yemekleri alerjilerine uygun şekilde farklı malzemelerle baştan yarattı. 2016 yılında bebekvealerji.com sitesinde yayımladığımız sütsüz, yumurtasız, glütensiz tarif videolarıyla yemek yarışması kapsamında ortaya çıkan yaratıcı ve sağlıklı tarifleri birleştirip bir yemek kitabı haline getirerek tüm alerjik çocuk ailelerine ulaştırmak istedik. Yüzlerce tarif üzerinden yaptığımız değerlendirmeler, yoğun bir tasarım ve kontrol aşamasından sonra kitabımızı sizlere ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Anneler arasındaki örnek dayanışmanın eseri olan bu kitap, imkânsız gibi görünen birçok tarifin mümkün olabileceğini, medikal diyete rağmen çocuklarımızın da sağlıklı ve dengeli beslenebileceğini gösteriyor.”

alerjik yemek tarifleri

“BESİN ALERJİLERİ SON ON YILDA CİDDİ ARTIŞ GÖSTERDİ”

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi (ÇAAAD) Başkanı Profesör Doktor Nermin Güler de, besin alerjilerinin özellikle son on yılda hem Türkiye’de hem de dünyada ciddi artış gösterdiğine dikkat çekti.

Doktor Nermin Güler, Türkiye’de her 17 çocuktan birinde besin alerjisi görüldüğüne ve tıptaki tüm gelişmelere rağmen, henüz köklü bir tedavi yöntemi geliştirilemediğine işaret ederek, “Besin alerjisi olan bir çocuğun bakımında atılacak ilk adım, alerjik besinden kaçınmaktır. Ancak bunu sağlamak her zaman kolay olmuyor, çocuklarımıza ve ailelerine ayrı bir sorumluluk getirerek stres yaratıyor. Besin alerjili çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı yaşamaları için zevkle yiyebilecekleri yemeklere ihtiyaçları var. Sağlıklı, besleyici ve çocuklar için cazip yemekleri hazırlamak da yaratıcı annelerimizin gayretleriyle mümkün oluyor. Bu kitabın, yemek istediklerinden besin alerjisi nedeniyle mahrum kalan tüm çocuklarımızın sağlık ve mutluluklarına katkıda bulunması diliyorum” diye konuştu.

“ALERJİK BESLENMEDE GIDA GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

Çocuk Beslenme Uzmanı Profesör Doktor Muazzez Garipağaoğlu ise alerjik çocukların beslenmesini güvenli gıdalardan oluşan menülerle çeşitlendirmenin önemine değindi, “Beslenmedeki yasaklar sadece çocuğun değil tüm ailenin mutfağını ve yaşam biçimini olumsuz etkiler. Bu tarifleri onların beslenmesini renklendireceğini kendilerinin ve ailelerin yaşam kalitesini iyileştireceğini düşünüyorum” dedi.

 

Alerji dostu tarifler kitabına tüm kitapçılardan ulaşabilirsiniz.